Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

* Miliard dla niepełnosprawnych* Ostatnie prace nad europejską kartą osoby z niepełnosprawnością

* Miliard dla niepełnosprawnych* Ostatnie prace nad europejską kartą osoby z niepełnosprawnością

Miliard dla niepełnosprawnych

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiedziało, że przeznaczy miliard złotych na wsparcie osób z niepełnosprawnościami. Trafią one m.in. na „Wypożyczalnie technologii wspomagających” oraz programy mieszkaniowe.

Ułatwiony dostęp do specjalistycznego sprzętu

W wypożyczalniach znajdą się urządzenia i technologie wspomagające dla osób niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem niepełnosprawności wzroku, słuchu, niepełnosprawności ruchowej oraz zaburzeń w komunikowaniu się. Będzie to sprzęt wysokospecjalistyczny, niefinansowany w ramach NFZ.

– Celem programu jest zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami dostępu do technologii wysokiej jakości – powiedział Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych. – Na ten program przeznaczamy 200 mln zł.

Jak twierdzi ministerstwo, wypożyczalnia technologii wspomagających przyczyni się do tego, że osoby z niepełnosprawnością nie będą musiały kupować nowego sprzętu. Pozwoli to na zaoszczędzenie środków, które będzie można przeznaczyć na inne cele.

Wniosek o wypożyczenie technologii będzie można złożyć drogą elektroniczną. Po tym nastąpi spotkanie z doradcą, w celu wyboru odpowiedniego sprzętu. Opłata roczna za wypożyczenie będzie wynosiła jedynie 1,5-2 proc. wartości technologii wspomagającej.

Mieszkania

W ramach programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” starują trzy programy mieszkaniowe. W pierwszej połowie lutego zostaną ogłoszone wyniki programu Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe. Ma on jednocześnie umożliwiać zakwaterowanie oraz świadczenie całodobowych usług wspomagających, dostosowanych do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Na ten cel trafi 300 mln zł.

– Program „Dostępne mieszkania” służy dofinansowaniu do zamiany lokalu, obarczonego barierami architektonicznymi – wyjaśnia Dorota Habich, zastępca prezesa Zarządu PFRON ds. programowych. – Z kolei program „Mieszkanie dla absolwenta” pomoże w wynajęciu lokum osobie z niepełnosprawnościami, która po ukończeniu nauki poszukuje bądź podejmuje pracę. Na każdy z tych programów kierujemy po 150 mln zł.

Samochody

Ostatni program w ramach pakietu służy dofinansowaniu do zakupu samochodu, przeznaczonego dla osoby z niepełnosprawnością.

– Na ten cel mamy 250 mln zł – poinformował Tomasz Maruszewski, zastępca prezesa Zarządu PFRON ds. finansowych. Dodał, że choć nakłady na wszystkie te realizowane działania przekroczyły miliard zł, PFRON zapewni ich finansowanie w kolejnych latach.

***

Ostatnie prace nad europejską kartą osoby z niepełnosprawnością

Zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące europejskiej karty osoby z niepełnosprawnością, która ma zapewnić jej właścicielowi szereg udogodnień na terenie Unii Europejskiej, m.in. w obszarze kultury, wypoczynku, sportu i transport – podaje Prawo.pl. Karta ma wejść w życie jeszcze w tym roku.

Europejska karta osoby z niepełnosprawnością, która będzie uznawana we wszystkich krajach UE, ma powstać w drugiej połowie 2023 r. Pilotażowo wdrożono ją w 8 państwach UE (Belgii, Cyprze, Estonii, Finlandii, Włochach, Malcie, Rumunii i Słowenii).

Karta ma ułatwić osobom z niepełnosprawnościami poruszanie się po krajach UE i zapewnić dostęp do udogodnień w ramach dobrowolnego systemu wzajemnego uznawania statusu osoby z niepełnosprawnością. Obecnie każde państwo ma swoje przepisy i nie ma wspólnego dokumentu, który by to regulował.

Pilotaż europejskiej karty ruszył w 2016 r. z inicjatywy Europejskiego Forum Niepełnosprawności (EDF) i Europejskiej Unii Niewidomych (EBU) i trwał dwa lata.

„Projekt pilotażowy rozczarowuje, ale jest równocześnie interesujący z perspektywy kształtowania polityki, ponieważ podkreśla obecne luki w prawie UE. Karta nie przynosi harmonizacji krajowych przepisów dotyczących statusu niepełnosprawności ani kwalifikowalności do świadczeń” – brzmi stanowisko EBU.

Organizacja podkreśla, że aby karta oferowała realną wartość, w całej Unii Europejskiej powinien obowiązywać jednorodny katalog powiązanych z nią świadczeń i korzyści. Powinny być one atrakcyjne i obejmować szerszy zakres usług związanych z codziennym życiem i turystyką, takich jak np. transport i dostęp do muzeów.

Cytowana przez Prawo.pl dr Anna Drabarz, prawniczka z Zakładu Prawa Międzynarodowego Publicznego na Uniwersytecie w Białymstoku i członek zarządu Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami (PFON) uważa, że obecny kształt zapisów dotyczących karty nie zawiera zbyt wielu konkretów, powstaje więc pytanie, jaki będzie ostatecznie ich zakres przedmiotowy.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w informacji dla Prawo.pl podkreśliło, że „karta umożliwi wzajemne uznawanie statusu osoby z niepełnosprawnością w państwach członkowskich UE, wskutek czego obywatel/ka RP z niepełnosprawnością będzie mógł/mogła korzystać z udogodnień wynikających z karty, ale również obywatele innych krajów członkowskich będą z niej korzystać na terenie RP”.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content