„KomunikatZ informacji podawanych w środkach masowego przekazu oraz z pism kierowanych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego do Urzędu Miasta Częstochowy wynika jednoznacznie, że 8 kwietnia można spodziewać się akcji strajkowej w szkołach.
Dlatego po zakończonym referendum strajkowym ZNP, w związku z ewentualnością rozpoczęcia tego dnia strajku, zwróciliśmy się do dyrektorów szkół i placówek oświatowych o udzielenie informacji na temat ilościowego i procentowego udziału nauczycieli w strajku. Spytaliśmy także czy w kierowanych przez dyrektorów szkołach i placówkach będzie zapewniony prawidłowy przebieg procesu nauczania i wychowania, w tym, czy zostaną przeprowadzone egzaminy zewnętrzne.
W związku z kierowanymi do Urzędu Miasta Częstochowy zapytaniami o stosunek organu prowadzącego do ewentualnego strajku i wypływających z niego konsekwencji dla uczniów i rodziców, należy przypomnieć, że prawo nauczycieli do strajku wynika z Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Organ prowadzący musi działać zgodnie z prawem i w granicach prawa, respektując ustawowe prawa nauczycieli, natomiast za prawidłowy przebieg procesu dydaktyczno-wychowawczego w szkołach i placówkach, odpowiada dyrektor danej jednostki oświatowej.
Zapewniamy, że sytuacja dotycząca ewentualnego strajku będzie przez władze miasta na bieżąco monitorowana. Po uzyskaniu od dyrektorów szkół informacji na temat liczby nauczycieli przystępujących do strajku (oczekujemy na te informacje do 28 marca br.), 1 kwietnia przekażemy komunikat dotyczący pracy szkół i placówek oświatowych w czasie ewentualnej akcji strajkowej. Planujemy w nim poinformować, czy uczniowie będą mieli zapewnioną opiekę czy też rodzicie będą zmuszeni taką opiekę swoim dzieciom zapewnić we własnym zakresie. Zasygnalizujemy też, czy inne placówki oświatowe będą mogły dzieciom i uczniom spoza danej jednostki taką opiekę zapewnić.
Intencją organu prowadzącego nie jest podważanie prawa nauczycielskich związków zawodowych oraz pracowników oświaty do wysuwania istotnych branżowych postulatów płacowych czy zasadności prowadzenia przewidzianych prawem akcji protestacyjnych, łącznie ze strajkiem.
Jesteśmy jednak zobowiązani przypomnieć nauczycielom, że za czas strajku nie mogą – zgodnie z obowiązującym prawem – otrzymać wynagrodzenia.
Trzeba także uczciwie uprzedzić uczniów i rodziców, że w przypadku rozpoczęcia strajku i nie zakończenia tej akcji w stosownym czasie, muszą liczyć się z faktem, że przeprowadzenie szkolnych egzaminów zewnętrznych w terminach wyznaczonych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, będzie – ze względów proceduralno-kadrowych – zagrożone.
Ciągle liczymy jednocześnie, że uniknięcie potencjalnych niedogodności związanych z planowaną akcją strajkową jest możliwe w przypadku dojścia do porozumienia między stroną rządową a nauczycielami, przy woli porozumienia z obu stron i chęci sukcesywnego rozwiązania obecnych problemów polskiej oświaty przez rządzących.
Ryszard Stefaniak, Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy.”