Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

LIST CZYTELNIKA. “nie dali sobie wmówić, że posługują się językiem ludzi spod budki z piwem…”

“Szanowni Państwo,miło poinformować, że protesty mieszkańców Wyczerp, Rząsaw i Północy przyniosły skutek i Prezydent Miasta Częstochowy wycofał się z zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Rzasaw, Wyczerp i Północy, które umożliwiały w okolicy drogi krajowej nr 1 w Częstochowie lokalizację obiektów związanych z przetwarzaniem odpadów. Tym samym mieszkańcy mieli rację, że zapisy w projekcie MPZP były furtką do ww. inwestycji – pomimo zaklinania rzeczywistości i twierdzenia Urzędu i radnych, że… to mieszkańcy błędnie interpretują projekt aktu prawnego.

Przypomnijmy:
Prezydent Częstochowy poddał pod konsultacje społeczne projekt MPZP, w którym zakazuje się, ale jednocześnie ustęp dalej dopuszcza się lokalizację przedsięwzięć związanych z obrotem odpadami: 

Rozdział 3, paragraf 9, ust. 5 MPZP:
“5. Z uwzględnieniem powyższego ust. 4, wprowadza się zakaz lokalizacji obiektów przeznaczonych do:

1) zbierania odpadów – za wyjątkiem terenów oznaczonych symbolami: UP i PU;

2) przetwarzania odpadów – za wyjątkiem terenów oznaczonych symbolami PU.”

Z uwagi, że tereny UP i PU stanowią ok. 50% całego planu zagospodarowania, fakt ten spowodował protesty mieszkańców i masowe zgłaszanie magistratowi uwag do projektu MPZP. 
Ponadto, tereny UP i PU są w bezpośrednim sąsiedztwie terenów stanowiących tereny wód powierzchniowych. SANEPID oraz Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska nie wnieśli zastrzeżeń do takiego projektu MPZP.

Ponadto, należy wskazać, że nie zadbano o jakąkolwiek izolację pasem zieleni terenów przemysłowych o terenów mieszkalnych. Do prac nad projektem nie zaproszono żadnego specjalisty w zakresie kształtowania zrównoważonego krajobrazu, pomimo, żę specjaliści PAN są gotowi pro bono wesprzeć przygotowanie MPZP ww. terenu.

W dniu 7 maja odbyło się spotkanie Zastępcy Prezydenta Miasta Częstochowy i radnych z mieszkańcami zainteresowanymi ww. projektem MPUP. Miasto zapewniało, że żadne ww. inwestycje na tym terenie nie są planowane, a mieszkańcy…. błędnie interpretują zapisy projektu MPZP, pomimo opinii wielu prawników, że projekt MPZP jasno dopuszcza lokalizacje np. spalarni odpadów i że to miasto zaklina iż czarne, jest białe.

Mieszkańcy, firmy, a także Centrum Medyczne Suliga zgłosiły uwagi do MPZP, które zarządzeniem Nr 2460.2018 PREZYDENT MIASTA CZĘSTOCHOWY rozpatrzył 18 maja 2018 r.:
“Poprzez dokonanie korekty zapisów §9 ust.4 i ust.5 uchwały w sposób wyczerpujący intencje i wolę Mieszkańców w sprawie wykluczenia możliwości lokalizowania obiektów przeznaczonych do: składowania, zbierania oraz przetwarzania odpadów.”

Jednocześnie miasto zbagatelizowało postulat Grupy Elanex, aby włączyć w prace nad planem specjalistów od zrównoważonego krajobrazu z PAN.

To wielki sukces społeczeństwa obywatelskiego Wyczerp, Północy i Rząsaw, iż nie dali sobie wmówić, że się nie znają na rzeczy, że nie potrafią czytać uchwały, że posługują się językiem ludzi spod budki z piwem i walczyli do końca o czystość swojej okolicy. 

Jednak, to mieszkańcy mieli rację – projekt planu był przygotowany tak nieudolnie (albo umyślnie), że jego zapisy otwierały furtkę do lokalizacji inwestycji związanych z przetwórstwem odpadów.

Dziękujemy wszystkim mediom, które podjęły ten temat – to nasz wspólny sukces!

Z poważaniem,
Mieszkańcy Rząsaw”.

 

Udostępnij:

2 komentarzy

 • Anonim

  Ciekawe co w Rząsawach będzie po wyborach?!

 • Anonim

  Ciekawe co w Rząsawach będzie po wyborach?!

 • Anonim

  ciekawe gdzie to śmieciowisko wrzucą w zamian.

 • Anonim

  ciekawe gdzie to śmieciowisko wrzucą w zamian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content