Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

LIST CZYTELNIKA: Czy chodzi o przegonienie Koniecpolan z lasu?

„Zwracam się z prośbą o poruszenie sprawy działań realizowanych ze strony Nadleśnictwa Koniecpol w stosunku do tzw. „Ścieżki zdrowia”, leśnego kompleksu rekreacyjnego zlokalizowanego w pobliżu ulicy Szkolnej w Koniecpolu. Ścieżka zdrowia powstała nakładem prac wykonanych przez pracowników Zakładów Remontowo-Montażowych w Koniecpolu, oddana do użytku w końcówce lat 70-tych XX wieku w ramach czynu 1-majowego. 

Kompleks skupiał przyrządy gimnastyczne, służące do wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu. Zlokalizowany był w pobliżu osiedla robotniczego przy ulicy Szkolnej. Do dnia dzisiejszego nie zachowały się żadne ślady architektury gimnastycznej z tamtego okresu. W latach 70-tych, 80-tych i 90-tych ścieżka tętniła życiem, goszcząc wycieczki przedszkolaków i uczniów koniecpolskich szkół. Widok rodzin, spacerujących z dziećmi oraz osób starszych, odpoczywających na ścieżce zdrowia, stał na porządku dziennym. Jedynymi elementami charakterystycznymi są dzisiaj: góra św. Antoniego z pomnikiem pamiętającym czasy zaboru rosyjskiego (pomnik zbudowano w 1909 roku) oraz system ścieżek wytyczonych w tamtym okresie, oplatających koniecpolski las. Ścieżka zdrowia wraz z systemem ścieżek, oprócz funkcji rekreacyjno-wypoczynkowej, spełniała także funkcję komunikacyjną, łącząc szeroko pojęte osiedle robotnicze ze starym Chrząstowem. W skład osiedla robotniczego oprócz bloków, stojących przy ulicy Robotniczej wchodzą domki jednorodzinne zlokalizowane w szeregu ulic: Modrzewiowej, Szkolnej, Ogrodowej, Działkowej, Tartacznej oraz innych niewymienionych tutaj ulic, których mieszkańcy w celach komunikacyjnych korzystali ze ścieżki zdrowia. Za stary Chrząstów należy natomiast uznać następujące ulice: Żeromskiego, Armii Ludowej, Leśna, Stawowa, Piaskowa, Cicha, Zielona i Grzybowa. Ścieżką zdrowia poruszali się także w celach komunikacyjnych mieszkańcy ościennych miejscowości m.in. Teresowa, Radoszewnicy, Załęża, Łysin czy Okołowic, podróżując często z pracy do domu (w pobliżu ścieżki zdrowia zlokalizowane były przed laty dwa największe zakłady pracy w Koniecpolu: Koniecpolskie Zakłady Płyt Pilśniowych oraz Zakłady Remontowo-Montażowe).
Na przełomie 2015-2016 roku leśnicy dokonali ścinki lasu, stanowiącego prostokąt dotykający z jednej strony ulicy Leśnej, a z drugiej ulicy Grzybowej. Przez teren, stanowiący obszar wyrębu, biegło przedłużenie ścieżki zdrowia doskonale znane mieszkańcom Koniecpola, jak i okolicznych miejscowości, jednak to co najdziwniejsze w tym wszystkim to to, że Nadleśnictwo Koniecpol po wyrębie drzew zaorało ścieżkę na tym fragmencie, wprowadzając mieszkańców w zakłopotanie. 
Na dodatek leśnicy nie wytyczyli żadnej alternatywnej ścieżki, służącej mieszkańcom w ramach rekompensaty za zaoranie poprzedniej. 
Czy Nadleśnictwo Koniecpol planuje odtworzyć zaorany fragment ścieżki zdrowia lub wytyczyć obok nowy szlak tak, aby mieszkańcy mogli korzystać z niego w celach rekreacyjnych i komunikacyjnych, jak to miało miejsce do niedawna?

Druga sprawa to wysypywanie dróg leśnych (w pobliżu ścieżki zdrowia) na terenie Nadleśnictwa, kamieniem w celu utwardzania dróg. Problem jednak w tym, iż władze Nadleśnictwa zapomniały, że z koniecpolskich lasów oprócz leśników, korzystają także mieszkańcy Koniecpola, i tutaj zaczyna się problem. 
Las oprócz funkcji ekonomicznej, mierzonej metrami sześciennymi pozyskanego drewna, spełnia także funkcje społeczne (turystyka, rekreacja i wypoczynek). Koniecpolski las jest terenem, z którego korzystają właściciele psów, wyprowadzając je na spacery, jednak na skutek zetknięcia z ostrymi kamieniami, często dochodzi do uszkodzenia łap czworonogów. 
Obszar naszych lasów jest wymarzonym miejscem dla rowerzystów. Na terenie Nadleśnictwa Koniecpol jest wytyczonych kilka ścieżek dydaktyczno-krajoznawczych, jednak i tutaj jest problem, gdyż dochodzi do pęknięć opon i dętek na skutek zetknięcia z ostrymi kamieniami, jakimi powysypywane są drogi leśne. 
Z lasu korzystają także biegacze i osoby uprawiające tzw. Nordic wal king. Także tutaj jest kłopot, bo uszkodzeniu ulega obuwie biegaczy, ten sam problem mają zwykli spacerowicze, odwiedzający las (przewrotka na kamienistej ścieżce może prowadzić do skaleczeń lub uszkodzeń kończyn). 
Jaki cel miało wysypywanie dróg leśnych w pobliżu ścieżki zdrowia kamieniem? 
Czy nie chodzi przypadkiem o przegonienie Koniecpolan z lasu?

Czytelnik”.

Udostępnij:

1 Komentarz

  • dora@interia.pl

    Strach wchodzic do lasu , poniewaz puszczane sa grozne psy luzem mimo zakazu.

  • dora@interia.pl

    Strach wchodzic do lasu , poniewaz puszczane sa grozne psy luzem mimo zakazu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content