Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Letni czas pożegnań

Nie dane mi było osobiście Ich pożegnać, letnie wyjazdy oderwały mnie od lokalnych obowiązków.  Odeszło w sierpniu dwóch bliskich mi ludzi, którzy – choć skromni i niepozorni – wielki wkład wnieśli w życie naszej wspólnoty. I przez to, bez nich, równie wielką pustkę odczuwam. 

W początkach sierpnia zgasł Jerzy Błażej Mazik. Używam słowa zgasł, bo nawet przy naszym ostatnim spotkaniu był jak żywy ognik, ze staroświecką szarmanckością szermujący ostrzem kpinki. Pan Jurek łączył w duchu harmonijnie dwie odległe pasje: filatelistykę z historią poczty oraz żeglarstwo, z podobnym powiązaniem teraźniejszości i przeszłości. Osiągnięcia w pierwszym zakresie można dokumentować licznymi nagrodami, udziałami w prestiżowych wystawach, eksponować unikatowe okazy w jego bogatych zbiorach. Co zaś do drugiej pasji, to regaty na Zalewie Porajskim nie mogły się odbyć bez jego sekundowania, każdy sezon letni spędzał na łódce zakotwiczonej w ośrodku częstochowskiego Jacht Klubu. Tym jednak co łączyło obie pasje, było staranne zbieranie danych, wygrzebywanie okruchów z archiwów i ludzkich pamięci i pieczołowite spisywanie historii życia codziennego, pocztowego i żeglarskiego. Pierwsze udało się mu wydać w formie monografii ukazującej barwność świata pocztmistrzów i ich dyliżansów. Drugie pozostało w formie rozrzuconej, w postaci kilkuset tekstów prasowych o przygodach wodniaków częstochowskich na rzekach, jeziorach, morzach i oceanach.

Pan Jurek był amatorem, w najlepszym znaczeniu tego słowa wyrażającego uczuciu. W tym sensie amatorem, choć jednocześnie zawodowcem, był Aleksander Jaśkiewicz, którego pożegnać przyszło w końcu sierpnia. Zawodowiec, bo od młodości do późnej dojrzałości był kustoszem w częstochowskim Muzeum, z krótkim – choć owocnym – epizodem kierowania placówką. Największym jego wkładem w rozwój naszej wspólnotowości były prace badawcze nad lokalnym dziedzictwem kultury materialnej: architektury sakralnej i malarstwa. Jego żmudna praca, przypominająca tworzenie witraży ze znajdowanych na różnych składowiskach, kolorowych szkiełek, pozwoliła nam przełamać częstochowski kompleks „medalikarzy”. Otóż z tego „medalikarstwa”, „obraźnictwa”, produkcji pamiątek dla pielgrzymów rodziła się unikatowa synteza różnych wzorców kulturowych, upowszechniająca wśród ludu Rzeczpospolitej wrażliwość estetyczną. Podobnie budujące było odkrycie wartości architektury sakralnej tworzące, wysokiej jakości estetycznej, pierścienie okalające Jasną Górę (klasztorne: Wielgomłyny, Leśniów, układ wiejskich kościółków drewnianych, różnorodność kapliczek). Jego prace o częstochowskich malarzach z okresu 1850-1960 oraz o kościołach drewnianych ziemi częstochowskiej, to dziś fundament naszej edukacji regionalnej.

Jerzy Mazik i Aleksander Jaśkiewicz, ludzie poznani przy tworzeniu klubu miłośników historii im. Jana Pietrzykowskiego, niezawodni przy realizacji wielu popularyzujących naszą przeszłość projektów. A nade wszystko, to symbole pokolenia, które – niestety – dziś odchodzi. Ludzie, którzy nie pytali „co ja z tego będę miał”, nie pytali co im da Częstochowa, lecz szukali tego, co sami bezinteresownie mogą ofiarować swemu miastu. W dobie zawodowych polityków, zawodowych społeczników i zawodowych patriotów, było to szlachetne, anachroniczne pokolenie.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content