Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Ładowarka motocyklowa — jaką wybrać do swojego akumulatora?

Eksploatacja motocykla może na początku przyprawić o zawrót głowy. W sezonie czekają cię okresowe przeglądy, serwisowanie i niespodziewane naprawy, natomiast po wakacjach przychodzi czas na zimowanie, które również stawia przed motocyklistami szereg wyzwań. Jeśli chcesz zadbać o każdy element swojego jednośladu — w tym akumulator i instalację elektryczną — musisz sięgać po nowoczesne i sprawdzone rozwiązania. Jednym z nich jest ładowarka motocyklowa, która zadba o baterię w twojej maszynie. Podpowiadamy, jaką ładowarkę wybrać do swojego motocykla i zdradzamy każdy sekret, jaki kryje się pod tym zagadnieniem.

Pierwsza zasada — zapomnij o prostowniku!

Prostownik to nieskomplikowane urządzenie do liniowego ładowania akumulatorów, które — za sprawą coraz to nowocześniejszych baterii w motocyklach i samochodach — całe szczęście odchodzi powoli w zapomnienie. Wymaga od użytkownika doglądania parametrów ładowania i stwarza szereg zagrożeń podczas eksploatacji. Jednym z nich jest przeładowanie akumulatora, które w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zagotowania i rozszczelnienia baterii. Przypominamy, że elektrolit zawarty w akumulatorach jest bardzo niebezpieczną substancją — w kontakcie ze skórą doprowadza do głębokich oparzeń, a gdy dostanie się do oczu, może nieodwracalnie uszkodzić wzrok. Co więcej, jeśli akumulator rozszczelni się pod naszą nieobecność, istnieje szansa pożaru — elektrolit to silnie łatwopalna substancja, której zapłon może wywołać wiele czynników zewnętrznych (m.in. woda). Finalnie, rozszczelniony akumulator nie nadaje się do dalszej eksploatacji i wymusza zakup nowej baterii.
To tylko kilka powodów, dla których nowoczesna ładowarka motocyklowa jest o wiele lepszym urządzeniem od klasycznego prostownika. Możliwość ładowania każdego rodzaju akumulatorów (w najlepszych modelach) i inteligentne tryby ładowania deklasują przestarzałe rozwiązanie, które w dzisiejszych czasach powoli przestaje mieć rację bytu.

Ładowarka motocyklowa — zalety i zastosowanie

Ładowarka do akumulatorów motocyklowych pozwala przeprowadzić znacznie więcej operacji na akumulatorze niż samo ładowanie. Oczywiście najczęściej będziesz używać jej właśnie do tego procesu, jednak odpowiednio wybrane urządzenie pozwoli ci przedłużyć — za pomocą różnych funkcji — żywotność akumulatora nawet o kilka lat. Jedną z najciekawszych funkcji ładowarki motocyklowej jest tryb odsiarczania, który umożliwia usunięcie złogów siarki z ogniw akumulatora, przywracając mu wyjściową sprawność. Nie można również pominąć trybu podtrzymywania stałego napięcia, który sprawdzi się fenomenalnie podczas zimowania nawet w najmniej sprzyjających warunkach (np. w nieogrzewanym pomieszczeniu; podczas zimowania motocykla pod chmurką zaleca się wyjęcie akumulatora z motocykla i podłączenie go do ładowarki, np. w garażu). Jeśli jednak zapomnisz wyjąć akumulator z motocykla i zostawisz go na mrozie na ciężką próbę kilkumiesięcznej bezczynności, to ładowarka do motocykli również może ci pomóc. Tryb ratowania z głębokiego rozładowania to cecha, którą posiadają tylko najlepsze modele, aczkolwiek warto zdecydować się na taki zakup — w końcu akumulatorów nie rozdają w sklepach motocyklowych za darmo. Topowe modele ładowarek motocyklowych mają także inne zalety — rozbudowany wyświetlacz przedstawiający szereg istotnych informacji, czujniki zapobiegające zagotowaniu i zwarciu w instalacji elektrycznej oraz mikroprocesory automatycznie dobierające optymalny tryb ładowania (co jest szczególnie ważne w akumulatorach klasy LiFePO4 i litowo-jonowych) to cechy, dzięki którym zadbasz o swój akumulator w najlepszy możliwy sposób.

Ładowarka do motocykla — jaką wybrać do akumulatora w swoim motocyklu?

Zanim odpowiemy na to pytanie, musimy powiedzieć jedno — nie używaj dużych prostowników i ładowarek samochodowych do ładowania akumulatorów motocyklowych. Baterie stosowane w jednośladach cechują się o wiele mniejszym prądem ładowania i mają mniejszą pojemność, więc podłączenie ich do “ciężkiego sprzętu” może je nieodwracalnie zepsuć. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z inteligentnych ładowarek motocyklowych, które samodzielnie wykryją typ akumulatora i dobiorą optymalne parametry ładowania do specyfikacji baterii.
Jeśli posiadasz akumulator motocyklowy klasy AGM, kwasowo-ołowiowy lub żelowy mamy dla ciebie dobrą wiadomość — każda ładowarka do motocykla jest dla ciebie. W przypadku baterii typu LiFePO4 i litowo-jonowych sprawa wygląda trochę inaczej, ponieważ ich ładowanie nie odbywa się liniowo. Akumulator litowo-jonowy ma dosyć specyficzną obsługę — ładowanie przebiega według schematu “do 85% prądem stałym, a od 85 do 100% stałym napięciem”, natomiast podczas zimowania lub długiego postoju najlepiej, żeby jego naładowanie nie przekraczało 40% w temperaturze od 0 do 25 stopni Celsjusza. Jeśli w twoim motocyklu jest zamontowany akumulator litowo-jonowy lub LiFePO4 koniecznie dobierz do niego rekomendowaną ładowarkę motocyklową — sam widzisz, że inaczej nie zapewnisz mu optymalnych warunków podczas ładowania i innych procesów.

Ładowarki do akumulatorów motocyklowych znajdziesz w I’M Inter Motors i na imready.eu

W I’M Inter Motors — największej sieci sklepów motocyklowych w Polsce — i na imready.eu znajdziesz duży wybór ładowarek motocyklowych od najlepszych producentów (m.in. brytyjskiej marki Oxford). Rozbudowany asortyment to jednak nie wszystko. Możesz także liczyć na szereg korzyści zakupowych — darmowa dostawa, bezpieczne płatności online i wydłużona gwarancja na poszczególne grupy produktowe to dopiero początek. Odwiedź jeden z 35 sklepów stacjonarnych I’M Inter Motors lub wejdź na imready.eu i zobacz, która ładowarka do motocykli będzie najlepsza dla ciebie. Ty i twój akumulator zasługujecie na najlepszą obsługę w kraju!

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content