Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Kto spłaci długi pogotowia?

„Rada Społeczna częstochowskiego Pogotowia Ratunkowego wyraziła zgodę na wypłatę finansowej nagrody rocznej dla dyrektora Janusza Adamkiewcza. Zupełnie inne zdanie mieli radni z Komisji Zdrowia, którzy negatywnie ocenili sprawozdanie finansowe Pogotowia za ubiegły rok” – takiej treści komunikat opublikował NSZZ „Solidarność” Regionu Częstochowskiego.

Uważny Czytelnik zapyta: o co znowu chodzi z tym miejskim pogotowiem? Nie tak dawno (2011 r.) pracownicy protestowali przeciwko umowom „śmieciowym”. Dyrekcja jednostki temat wówczas zawiesiła. Nowy szef pogotowia Janusz Adamkiewicz do tematu powrócił i – jak twierdzą związkowcy – stopniowo zmienia formę umów, z etatów na umowy zlecenie. Ostatecznie około 40 pracowników pogotowia najprawdopodobniej przejdzie na umowy „śmieciowe”. 
Kolejny problem, który wypłynął w częstochowskim pogotowiu to sprawa tankowania paliwa do karetek pogotowia. W lutym tego roku dostawca paliwa odmówił załogom karetek pogotowia sprzedaży paliwa na fakturę z płatnością przelewem (jak było do tej pory). Dostawca zażądał zapłaty gotówką. Powodem takiej decyzji dostawcy paliwa miały być zaległości pogotowia w płatnościach.

Poprzedni dyrektor pogotowia stracił stanowisko za złą gospodarkę jednostką i za jej fatalną sytuację finansową. W 2012 roku za rządów poprzednika zadłużenie pogotowia wyniosło ok. 80 tys. Teraz nowemu dyrektorowi przyznaje się nagrody finansowe, za to chyba, że zwiększył dług placówki do kwoty ponad 500 tys. – twierdzi Tomasz Ziółkowski, wiceprzewodniczący Zarządu Regionu.

„20 maja Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej miała zaopiniować uchwałę „w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego sporządzonego na dzień 31 grudnia 2013 r. oraz wniosku o pokrycie straty za 2013 r. Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Stacji Pogotowia Ratunkowego”.
Radni nie mieli zastrzeżeń do księgowej prawidłowości sprawozdania, ale chcieli się dowiedzieć, co konkretnie kryje się pod poszczególnymi kwotami. Uniemożliwiła im to nieobecność dyrektora Adamkiewicza (SLD) na posiedzeniu Komisji, a zaproszenie radnych przez przewodniczącego Komisji Janusza Danka (SLD) na przyszłotygodniowe posiedzenie Rady Społecznej Pogotowia, uznali za „musztardę po obiedzie”. Radny Artur Gawroński (PiS) chciał zapytać dyrektora m.in. o nagrodę finansową, o to, skąd wziął się spadek dochodów Pogotowia (czy aby częstochowskie przychodnie nie zamawiają usług transportowych w innych firmach i dlaczego nasze Pogotowie nie jest konkurencyjne), a także o szczegółowe informacje o wydatkach. Związkowcy obecni na posiedzeniu, m.in. wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Tomasz Ziółkowski i przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Pogotowiu Bartłomiej Fil wyrazili obawy o przyszłość, jeśli pierwszy rok dyrektorowania byłego radnego SLD przyniósł tak duże zadłużenie – ponad 500 tysięcy zł. Zwrócili także uwagę na fakt, iż dyrektor narzuca ratownikom medycznym zatrudnienie na tzw. kontraktach, czyli mówiąc wprost na umowach śmieciowych, a mimo to Pogotowie będzie musiało się zadłużyć, by spłacić półmilionowy deficyt. Rada Miasta ma głosować nad przyjęciem sprawozdania finansowego Pogotowia na najbliższej sesji.” – czytamy dalej w komunikacie „Solidarności”.

Sprawa o tyle powinna zainteresować radnych, bowiem ktoś straty pokryć musi. Pojawiły się teorie – albo pieniądze wyłożyło miasto (jako właściciel) za zgodą radnych albo pogotowie zostanie sprywatyzowane. Jeden z gości obecnych na Komisji Zdrowia wyraził się jasno: „a może założylibyśmy sobie spółeczkę?” (w domyśle miejską). I w taki oto sposób wszelkie wątpliwości dotyczące tajemniczego skomputeryzowania pogotowia, na które podobno wydano bajońskie pieniądze, operatywnej firmy transportowej z Krakowa, która przejmuje częstochowskich chorych, problemy z umowami „śmieciowymi” pracowników i przede wszystkim ogromne zadłużenie pogotowia etc. – trafiłyby pod dywan sekretnej spółki.

Udostępnij:

1 Komentarz

  • whr

    narobi długów i pójdzie do sejmu. Będzie miał immunitet i będziecie mogli mu skoczyć.

  • whr

    narobi długów i pójdzie do sejmu. Będzie miał immunitet i będziecie mogli mu skoczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content