Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Komitety Wyborcze ogłosiły nazwiska kandydatów do Parlamentu z okręgu częstochowskiego

Już za 45 dni (15 października) będziemy wybierać reprezentantów ziemi częstochowskiej do Sejmu i Senatu. Wybierzemy 7 posłów i 2 senatorów. Partie polityczne mobilizują „doły”, a jednocześnie „na górze” zawiązują nierzadko egzotyczne koalicje. Znane są już nazwiska prawie wszystkich częstochowskich reprezentantów partii politycznych, którzy chcą znaleźć się w Parlamencie, prócz kandydatów Prawa i Sprawiedliwości oraz – i tu zaskoczenie… lokalnie – Lewicy.

W poniedziałek minął termin na złożenie w Państwowej Komisji Wyborczej zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego w wyborach parlamentarnych. Dotychczas PKW zarejestrowała 57 komitetów wyborczych, w tym 2 komitety koalicyjne. Na rejestrację czeka wciąż 8 komitetów i 1 wezwany do usunięcia wad. PKW odmówiła rejestracji 2 komitetom. 
Komitety wyborcze mogą tworzyć partie polityczne, koalicje partii i wyborcy.
Od momentu zarejestrowania komitetu może on rozpocząć zbieranie podpisów pod listami kandydatów. W przypadku kandydatów na posłów, lista powinna być poparta podpisami co najmniej 5 tysięcy wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Zgłoszenie kandydata na senatora powinno być poparte podpisami co najmniej 2 tysięcy wyborców z danego okręgu. Termin na zgłaszanie list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów mija 6 września.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Polacy wybiorą na 4-letnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów. Aby uczestniczyć w podziale mandatów do Sejmu, komitety wyborcze muszą przekroczyć 5-procentowy próg wyborczy w skali kraju. Próg wyborczy dla komitetów wyborczych koalicji wynosi 8 procent. 
Do Wyższej Izby Parlamentu każdy komitet wyborczy może zgłosić tylko 1 kandydata w danym okręgu, wyborca też oddaje głos na 1 kandydata. Mandat senatora uzyskuje kandydat, który otrzymał największą liczbę głosów, według zasady większości. Okręgi jednomandatowe w wyborach do Senatu zostały wprowadzone w 2011 roku.

***

W Koalicji Trzeciej Drogi (Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe) zaskakująco wysoką pozycję zyskało lokalne PSL, bo na pierwszym miejscu listy do Sejmu znajdzie się reprezentant ludowców Henryk Kiepura (obecnie starosta powiatu kłobuckiego). Tym samym PSL zepchnęło aktywnych od co najmniej kilku lat lokalnych działaczy Polski 2050, z Piotrem Strachem na czele, który miał być numerem jeden w okręgu częstochowskim, a został „jedynką” w gliwickim.

Lista kandydatów Trzeciej Drogi do Sejmu w okręgu częstochowskim:

1. Henryk Kiepura
2. Małgorzata Imiolczyk 
3. Grzegorz Boski
4. Krzysztof  Świerczyński
5. Anna Socha-Korendo
6. Joanna Peryga
7. Iwona Brzezowska
8. Łukasz Sławek
9. Anna Dziewior
10. Marek Kuliński
11. Jerzy Cyrulik
12. Joanna Okularczyk
13. „niespodzianka” – podobno
14. Arleta Lizoń-Klama

PSL „wygryzło” także ewentualnego kandydata Polski 2050 z listy do Senatu. Z racji tak zwanego Paktu Senackiego 2023 (sojusz wyborczy Koalicji Obywatelskiej, Nowej Lewicy, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polska 2050 na wybory do Senatu), spoza Częstochowy wystartuje Krzysztof Smela (PSL), obecny starosta powiatu częstochowskiego, a z miasta – również w ramach Paktu Senackiego 2023 – Wojciech Konieczny (Lewica), obecny senator i dyrektor szpitala miejskiego.

***

Przez chwilę w lokalnej Konfederacji panowało bezkrólewie. Znanego w naszym regionie lidera tej partii Włodzimierza Skalika, ogarnęło zwątpienie i został „spadochroniarzem” w Opolu, bo tamten okręg zapewnia mu miejsce biorące. Osierocony na moment okręg częstochowski znalazł następcę Skalika w osobie Tomasza Grzegorza Stali, powszechnie mało znanego sympatyka Konfederacji, który startuje do Sejmu z numerem 1.

Lista kandydatów Konfederacji do Sejmu w okręgu częstochowskim:

1. Tomasz Grzegorz Stala
2. Jakub Mierzejewski
3. Bogusław Adamowicz
4. Kamila Jezierska
5. Ireneusz Telenga
6. Paulina Sojka
7. Marcin Barczyński
8. Małgorzata Schettel
9. Dorota Michalczyk
10. Robert Pasoń
11. Józefina Korpyś
12. Marcin Racławski
13. Anna Weintritt
14. Sławomir Janas

Kandydaci, a raczej kandydatki Konfederacji do Senatu będą dla wielu wyborców zaskoczeniem. Z miasta Częstochowy wystartuje Małgorzata Bieńkowska, przedsiębiorczyni z branży farmaceutycznej, która dotychczas w znikomym stopniu udzielała się publicznie w lokalnej Konfederacji. Z tzw. „obwarzanka”, czyli okręgu obejmującego okoliczne powiaty wokół Częstochowy wystartuje natomiast Monika Fajer, która zmieniła barwy polityczne z Solidarnej Polski (od maja to Suwerenna Polska) na Konfederację.

***

Nidą powiało w Platformie Obywatelskiej. Murowaną kandydatką do Sejmu jest obecna posłanka PO Izabela Leszczyna. Miejsce biorące przypadnie także kandydatowi z numerem 2., którym jest Andrzej Szewiński, również obecny poseł. Platforma miałaby szansę w naszym okręgu na trzeci mandat, ale z powodu braku aktywności i słabości kandydatur, raczej utrzyma obecny stan posiadania – dwa mandaty.

Lista kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Sejmu w okręgu częstochowskim:

1. Izabela Leszczyna
2. Andrzej Szewiński
3. Marta Salwierak
4. Klemens Podlejski
5. Beata Pochodnia
6. Przemysław Witek
7. Judyta Belka-Domińczyk
8. Marcin Korzeniec
9. Joanna Rekwirewicz
10. Przemysław Bąk
11. Czesława Włuka
12. Łukasz Ignacyk
13. Ewa Karnaś-Bernaś
14. Łukasz Banaś

***

Do Sejmu z listy Lewicy miejsce biorące przypadnie Zdzisławowi Wolskiemu (SLD), posłowi obecnej kadencji. Teoretycznie częstochowska lewica ma długą i na dodatek zapełnioną kandydatami ławkę, ale nazwisk „biorących” – brak. Dodatkowo wciąż trwają tarcia na gruncie lokalnym i choć nazwiska były już znane, to lista po raz kolejny uległa zmianie. Podajemy tylko kilka nazwisk kandydatów, z których „pewniakiem” jest wyłącznie Zdzisław Wolski. Plotki głoszą, że o Sejm zamierzają zabiegać również Dariusz Kapinos, Zbigniew Niesmaczny, Rafał Kępski, Ewelina Kotkowska, Małgorzata Iżyńska, Ewa Lewandowska i Emilia Skrzypczyńska. Oby do 6 września się dogadali, bo na razie działacze lokalnej Lewicy biją się o miejsce na liście do Sejmu.

***

Gorąca atmosfera panuje w lokalnym obozie Prawa i Sprawiedliwości, stąd listy do Sejmu, jak nie było tak nie ma. Każdy z dotychczasowych posłów: Szymon Giżyński, Lidia Burzyńska, Mariusz Trepka i Andrzej Gawron ponownie chciałby znaleźć się w Sejmie, a miejsc biorących – jak wskazują prognozy – będzie mniej (obecnie PiS ma 4 mandaty). Bój o numer 1. na liście PiS toczy się pomiędzy Lidią Burzyńską (protegowaną europosłanki PiS Jadwigi Wiśniewskiej) a Szymonem Giżyńskim.

Spośród znanych osób częstochowskiej polityki, padło nazwisko radnej dwóch kadencji Rady Miasta Częstochowy, Moniki Pohoreckiej (PiS). Lokalna centrala z Łódzkiej przewidziała dla niej miejsce na listach partii Jarosława Kaczyńskiego do Senatu z okręgu miasta Częstochowy.
Kandydaturą Moniki Pohoreckiej na senatora, Prawo i Sprawiedliwość próbuje odzyskać mandat, który utraciło w 2019 roku. Wówczas to senator z PiS Artur Warzocha (obecnie wiceprezes Tauron Polska) zabiegał o reelekcję – nieskutecznie. Mandat z Częstochowy odebrał Warzosze kandydat Lewicy Wojciech Konieczny. Teraz to Konieczny będzie zabiegał o reelekcję, a PiS-owi marzy się odzyskanie mandatu senatora w mieście. 
Po 2019 PiS utrzymał tylko jeden mandat, na wsi, gdzie od dwóch kadencji senatorem jest Ryszard Majer. W październikowych wyborach Majer (PiS) ponownie zabiegał będzie o fotel senatora.

***

Na giełdzie nazwisk pojawiła się także osoba Jarosława Laseckiego. Zapytany przez naszą redakcję, czy zamierza kandydować, odpowiedział: „nigdzie się nie wybieram i nie zamierzam kandydować w wyborach parlamentarnych. To tylko plotki.” Wbrew temu co twierdzi były senator, zarejestrował on już Komitet Wyborczy pod nazwą Pakt Obywatelski Lasecki. Dwukrotnemu już senatorowi (w 2005 – niezależny; w 2011 – Platformy Obywatelskiej) najwyraźniej ponownie marzy się fotel „niezależnego” senatora.

Udostępnij:

6 komentarz

 • Anonim

  A lokalna lokomotywa Krzysiu, nigdzie się nie wybiera?

 • Anonim

  A lokalna lokomotywa Krzysiu, nigdzie się nie wybiera?

 • Anonim

  Zagłosuje tylko na tego, kto obieca województwo częstochowskie.

 • Anonim

  Zagłosuje tylko na tego, kto obieca województwo częstochowskie.

 • Anonim

  Haha,żałosne te listy.

 • Anonim

  Haha,żałosne te listy.

 • KK

  Trzecia Noga, hahaha

 • KK

  Trzecia Noga, hahaha

 • Anonim

  Ta trzecia droga to nie jest ciekawa.Co to za ludzie?

 • Anonim

  Ta trzecia droga to nie jest ciekawa.Co to za ludzie?

 • Anonim

  Czy Ci kandydaci wiedzą po co E ogóle kandydują?

 • Anonim

  Czy Ci kandydaci wiedzą po co E ogóle kandydują?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content