Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Komisja Etyki oceni Balta

Ruch Palikota złożył wniosek o Komisji Etyki Poselskiej przeciwko naszemu posłowi Markowi Baltowi. Dyskusje parlamentarne toczące się podczas głosowania nad ustawą emerytalną reprezentowały żenujący poziom języka. Padały personalne inwektywy oraz niestosowne uwagi. Aktywny udział w wydarzeniu wziął częstochowski poseł Marek Balt. Komisja Etyki oceni, czy poseł naruszył zasady etyki poselskiej.

Przypomnijmy. Debata nad wydłużeniem wieku emerytalnego odbyła się 11 maja. Ktoś z sali krzyknął do Jarosława Kaczyńskiego „zadzwoń do niego, zadzwoń do brata”. Janusz Palikot przypisał te słowa szefowi śląskiego SLD. Balt, oburzony tym zarzutem, przemówił z mównicy sejmowej i nazwał swojego oskarżyciela „bezideowym chamem” i „bydlakiem”. Po tym wydarzeniu w mediach zaczęła toczyć się debata nad poziomem języka polskiej polityki, także Balt wypowiadał się na ten temat krytycznie. Ale to jego oceni Komisja Etyki.
18 maja Ruch Palikota złożył przeciwko Baltowi wniosek do Komisji Etyki. Dokument został przyjęty do analizy i będzie rozpatrywany. Zarzut: naruszenie art. 6, czyli zasady dbałości o dobre imię Sejmu poprzez „rażące naruszenie zasad etyki poselskiej”. Dotyczy to wypowiedzi Balta, która została zarejestrowana w stenogramie następujaco:
„Pani Marszałek! Panie Premierze! Wysoka Izbo!
Składam wniosek formalny o ogłoszenie przerwy i zwołanie Konwentu Seniorów w celu wyjaśnienia pomówień, oszczerstw, które ten bezideowy cham kieruje pod moim imieniem. (Oklaski, poruszenie na sali)
(Głos z sali: Ooo!)”.
W związku z tym zajściem Ruch Palikota wnioskuje o pociągnięcie posła do odpowiedzialności. Przedstawiamy Państwu fragment wniosku złożonego do Komisji Etyki przeciwko częstochowskiemu posłowi:
    „Pan poseł Marek Balt w dniu 11 maja 2012 r. w trakcie 14. posiedzenia Sejmu rażąco naruszył zasady etyki poselskiej.
Pan poseł w trakcie zgłaszania wniosku formalnego, zwracając się do posła Janusza Palikota Przewodniczącego Klubu Poselskiego Ruchu Palikota powiedział: „……………………….” (stenogram – 14. posiedzenie Sejmu w dn., 11.05.2012 r. str.).
Dodatkowo całe zdarzenie poprzedzone było przez Pan posła Marka Balta zakłóceniem konferencji prasowej Janusza Palikota ws. oburzającego sejmowego wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego, w trakcie, której podniesionym tonem użył do Janusza Palikota zwrotów: „Pan jest kłamcą”, „Pan kłamie”. (zapis transmisji znajduje się na internetowej pod adresem: http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/transmisja.xsp?documentId=5AB1303BA95ED317C12579FA00657864&symbol=KONFERENCJA_TRANSMISJA).
Każdy poseł składając ślubowanie poselskie zobowiązuje się kierować w swojej służbie publicznej obowiązującym porządkiem prawnym, ogólnie przyjętymi zasadami etycznymi. Od każdego posła wymaga się formułowania swoich wypowiedzi w sposób powściągliwy, unikania zachowań, które mogą godzić w dobre imię Sejmu oraz szanować godność innych osób.
Zachowanie posła Marka Balta godzi w dobre imię Sejmu oraz nie licuje z powagą piastowanego przez niego urzędu. Ponadto poseł Marek Balt, swoją wypowiedzią naruszył dobra osobiste Przewodniczącego Ruchu Palikota Janusza Palikota a samo wystąpienie przekroczyło granice dozwolonej polemiki parlamentarnej.
Mając powyższe na uwadze wnosimy o wszczęcie przez Komisję Etyki Poselskiej postępowania w sprawie oraz pociągnięcie posła Marka Balta do odpowiedzialności przewidzianej przepisami Regulaminu Sejmu”.
 
Decyzja w tej sprawie zapadnie 13 czerwca podczas posiedzenia Komisji Etyki.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content