Czarne chmury zebrały się nad jurajskim Olsztynem, a w zasadzie nad wójtem Tomaszem Kucharskim. 20 kwietnia br. Prokuratura Rejonowa w Częstochowie postawiła wójtowi zarzuty, złożenia przez niego w latach 2018, 2019 i 2020 fałszywych oświadczeń majątkowych oraz nadużycia pełnionego stanowiska.
Wypełnienie oświadczenia majątkowego lepiej dobrze przemyśleć. Zatajenie lub zafałszowanie informacji może skończyć się sprawą karną. A przypomnijmy, m.in. radni, prezydenci i wójtowie, sekretarze, skarbnicy oraz kierownicy jednostek organizacyjnych mają obowiązek corocznego przekazywania oświadczeń majątkowych. Podają w nich informacje o zasobach finansowych (zgromadzonych środkach pieniężnych, oszczędnościach na lokatach), posiadanych nieruchomościach, osiąganych dochodach, mieniu ruchomym powyżej 10 tysięcy złotych oraz wszelkich zobowiązaniach (pożyczkach, kredytach).
Obowiązek złożenia oświadczenia majątkowego dotyczy także wójta gminy Olsztyn Tomasza Kucharskiego. Tak też czynił przez lata, jednak zdaniem Prokuratury Rejonowej w Częstochowie oświadczenia z trzech ostatnich lat są fałszywe. Kucharski, zataił bowiem informacje o nabyciu przez niego w 2017 roku 2-hektarowego gospodarstwa rolnego. Fakt posiadania przez wójta sporej nieruchomości nie znalazł się w oświadczeniach majątkowych.
Co więcej, w 2015 roku rada gminy Olsztyn upoważniła wójta do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego terenu, na którym między innymi znajduje się nowa działka wójta. Zdaniem prokuratury Kucharski powinien z postępowania zostać wyłączony, gdyż był stroną zainteresowaną. Tym samym w opinii organów ścigania doszło do nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.
Częstochowska prokuratura postawiła Kucharskiemu dwa zarzuty. Pierwszy, z art. 233 za składanie fałszywych oświadczeń majątkowych, zagrożony karą pozbawienia wolności do 8 lat i drugi z art. 231 za nadużycie stanowiska, z karą do lat 10.
Wójt Olsztyna Tomasz Kucharski w prokuraturze stawił się, ale nie przyznał się do zarzucanych mu czynów oraz odmówił złożenia wyjaśnień.
Co, w związku z tym ze stanowiskiem wójta w gminie Olsztyn?
W lutym 2019 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu wyborczego, zgodnie z którą wójt skazany prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe, traci mandat przed upływem kadencji. W konsekwencji trzeba przeprowadzić przedterminowe wybory, w których skazany wójt nie może już kandydować.
Jaki będzie finał sprawy w gminie Olsztyn, dowiemy się niebawem.