Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Jak wręczane są prezenty na świecie

Amerykańskie skarpety w JaponiiNa ulicach Japonii na pierwsze sygnały nadchodzących Świąt natknąć możemy się już w połowie listopada. W Kraju Kwitnącej Wiśni chrześcijanie stanowią miej niż 1 proc. społeczności, dlatego święta mają tu wymiar czysto komercyjny. Widać to szczególnie w centrach handlowych, które kuszą z tej okazji korzystnymi ofertami oraz obniżkami cen. Styl witryn sklepowych i amerykańskie wzorce przenikają do japońskich domów. Dzieci otrzymują drobne prezenty i słodycze, które rodzice po pracy wkładają do wcześniej przygotowanych skarpet. Ponieważ Boże Narodzenie nie jest dla Japończyków dniem wolnym, chętniej niż w zaciszu domowym celebrują ten dzień w wykwintnej restauracji.

Jólasveinar na Islandii

Jólesveinar to gwiazdkowi chłopcy, którzy wręczają prezenty dzieciom na Islandii. Tradycja oczekiwania na ich świąteczną wizytę ma swoje źródło w podaniach z XIII wieku, w których Jólasveinar wraz ze swoją matką polowali na dzieci w okresie adwentu. Z czasem zaczęto ich przedstawiać w czerwonych szatach i długich brodach, przez co upodobnili się do elfów świętego Mikołaja. Dziś dzieci na Islandii wierzą, że trzynastu gwiazdkowych chłopców schodzi z gór w ciągu 13 dni poprzedzających Święta, by opowiadać dzieciom bajki i wkładać im do butów drobne podarunki. Mając w pamięci przeszłość Jólasveinar, mieszkańcy Islandii nie dziwią się temu, że w świąteczną noc z domu giną drobne przedmioty czy kiełbasa, którą szczególnie upodobał sobie jeden z małych złodziejaszków.

Buty pod choinką we Francji

We Francji przyjął się zwyczaj umieszczania obuwia pod choinką. Jednak przygotowania dzieci do świąt rozpoczynają się dużo wcześniej. Niemal każde z dzieci sporządza list, w którym precyzuje, jaki prezent ucieszyłby je w tym roku. Popularne są również wyklejanki przygotowywane z interesujących dziecko ofert z katalogów świątecznych. Ponieważ prezenty we Francji otwiera się w świąteczny poranek, dzieci przyrządzają w noc wigilijną skromny poczęstunek składający się z mandarynek i bakalii, którym wkupują się w łaski roznoszącego prezenty Pere Noël. Biada dziadkom i rodzicom, gdy w bucie znajdzie się prezent odbiegający od złożonego wcześniej listownie zamówienia. Francuskie dzieci lubią prezenty, ale nie lubią niespodzianek. 

Amigo secreto w Brazylii

Są miejsca na świecie, gdzie o tym, co znajdziemy w świątecznej paczce, decyduje wyłącznie ślepy los. W Brazylii przyjął się zwyczaj losowania amigo secreto, czyli sekretnego przyjaciela, któremu wręcza się podarek. Loteria odbywa się tuż przed ceremonią obdarowywania, więc kupując prezent, nie sposób przewidzieć, do kogo trafi. Komu niespodziewany podarek nie przypadł do gustu, temu pozostaje dyskretnie wymienić się z innym niezadowolonym obdarowanym.

Befana we Włoszech

Niejedno dziecko ucieszyłby pomysł spędzenia nadchodzących Świąt we Włoszech. Obowiązuje tu bowiem zwyczaj dawania w okresie świątecznym dwóch prezentów. Pierwszy z nich najmłodsi otrzymują 25 grudnia, ponieważ dzień ten jest najuroczyściej świętowany we Włoszech. Przynosi go święty Mikołaj, którego święto obchodzone jest 6 grudnia, jednak ze względów komercyjnych okres jego szczodrości wydłużono aż do Świąt Bożego Narodzenia. Na drugi podarunek dzieci oczekują 6 stycznia, w święto Trzech Króli, kiedy to niespodziankę dla najgrzeczniejszych szykuje Befana, postać nieznana w innych kulturach. Zwyczajowo przedstawiana jest jako brzydka, pomarszczona i ubogo odziana wiedźma, która przelatuje nad miastami na swej miotle i w nocy z 5 na 6 stycznia zostawia w skarpecie upominek dla każdego z dzieci. Niegrzeczne mogą oczekiwać, że o poranku znajdą węgiel, czosnek lub cebulę podarowane im przez złośliwą czarownicę. Legenda głosi, że Befana nie zdążyła na narodzenie Jezusa, a o wydarzeniu opowiedzieli jej wracający ze stajenki Trzej Królowie. Od tego czasu wiedźma zostawia prezent w każdym z domów, w którym znajduje się dziecko, na wypadek gdyby był nim Jezus.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content