Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Jak się chronić przed koronawirusem?

LOS SENIORASeniorze pamiętaj! W dużych skupiskach ludzi koronawirus i inne wirusy łatwiej się rozprzestrzeniają. Dlatego ogranicz wyjścia z domu i unikaj miejsc publicznych. Poproś bliskich o pomoc w codziennych czynnościach. Skorzystaj z infolinii, dzięki której otrzymasz pomoc w zrobieniu zakupów. Zawsze zasłaniaj nos i usta.

* Skorzystaj z teleporady medycznej

Dbanie o własne zdrowie, profilaktyka i leczenie schorzeń jest niezwykle ważne, nie zapominaj o tym. Skorzystaj z teleporady swojej przychodni i uzyskaj niezbędną pomoc, dzięki temu nie będziesz musiał wychodzić z domu. Podczas rozmowy lekarz podejmie decyzję, czy teleporada jest wystarczającą formą kontaktu. Może też wystawić Ci receptę, skierowanie na dodatkowe badania, może także poprosić o wizytę w przychodni lub zalecić wizytę domową.

* W sklepach korzystaj z godzin dla seniora

Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00 w sklepie, drogerii, aptece oraz na poczcie mogą przebywać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia. Jeśli musisz wyjść z domu, skorzystaj z tego czasu, aby bezpiecznie zrobić zakupy oraz zaopatrzyć się w leki.

* Zawsze zasłaniaj nos i usta

Pamiętaj o obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Możesz to zrobić za pomocą maseczki, chusty, apaszki, szalika lub przyłbicy. To bardzo ważne – dzięki temu chronisz siebie i innych. Osoby, które są zakażone koronawirusem, ale przechodzą chorobę bezobjawowo, mając na twarzy masaczkę nie będą nieświadomie zarażać innych.

* Zachowaj bezpieczną odległość od innych osób

Poza domem pamiętaj o zachowaniu co najmniej 1,5 m odległości od innych osób, które mijasz na ulicy, w sklepie czy w parku. Zrezygnuj też z podawania ręki na powitanie.

* Skorzystaj z pomocy Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów 

Dla własnego bezpieczeństwa ogranicz wychodzenie z domu. Musisz zrobić zakupy, albo wykupić leki w aptece? Zadzwoń na infolinię 22 / 505 11 11 Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Osoba z infolinii przekaże Twój numer do ośrodka pomocy społecznej w Twojej gminie. Czekaj na telefon pracownika ośrodka, który skontaktuje się z Tobą i ustali wszystkie szczegóły. Wolontariusz dostarczy Ci produkty lub leki, o które poprosiłeś.

* Pobierz aplikację STOP COVID – ProteGO Safe

Poproś bliskich o pomoc w zainstalowaniu aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe na swój telefon.
Aplikacja powiadomi Cię, gdy inny użytkownik aplikacji, z którym miałeś kontakt, zachoruje, otrzymasz wtedy odpowiednie powiadomienie.

* Zapisz się na szczepienie przeciw COVID-19

Możesz to zrobić na kilka sposobów:
– telefonicznie poprzez całodobową, bezpłatną infolinię 989
– poprzez kontakt bezpośredni z wybranym punktem szczepień – wykaz dostępny na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien
– poprzez e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl
Więcej informacji na temat szczepień znajdziesz:
– na stronie internetowej www.gov.pl/szczepimysie.
– u Pełnomocnika Wojewody ds. Szczepień pod nr tel 32 / 207 73 33
– na infolinii Narodowego Programu Szczepień, tel. 989
– na infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia, tel. 800 190 590

Uwaga! 

Miasto Częstochowa pomoże zorganizować transport do punktów szczepień zlokalizowanych na terenie miasta dla:
– osób niepełnosprawnych posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę inwalidzką z ww. schorzeniami

– osób powyżej 70 roku życia, mających obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejsca zamieszkania punktu szczepień.
Koordynacją transportu będzie zajmowała się Stacja Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie. Wszelkie pytania dotyczące realizacji transportu dla osób spełniających wymieniane kryteria należy kierować telefonicznie, pod nr 515 818 069 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00.

* Uważaj na oszustów

Oczekujesz na szczepionkę przeciw COVID-19? Uważaj na oszustów! Nie reaguj na wiadomości tekstowe, których się nie spodziewasz. Możesz zweryfikować informacje na oficjalnej stronie https://www.gov.pl/…/zarejestruj-sie-na-szczepienie…. 
Rzeczywisty proces rejestracji może być zainicjowany tylko przez pacjenta. Nikt nie skontaktuje się z Tobą jako pierwszy. Rejestracji podlegają osoby 70+, a komunikacja odbywa się w całości przez SMS-y jedynie z numerem 664 908 556. Podejrzane wiadomości można zgłaszać pod adresem https://incydent.cert.pl

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content