Wybory Parlamentarne odbędą się 15 października. Wszyscy, uprawnieni Polacy wybierać będą swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu. W głosowaniu wyłonimy 460 posłów do Niższej Izby Parlamentu i 100 senatorów do Wyższej. Z regionu częstochowskiego w Sejmie znajdzie się 7 posłów, a w Senacie 2 senatorów. Nasz wybór będzie niezmienny przez najbliższe 4 lata. Wraz z procesem głosowania odbędzie się również referendum, które nie jest jednak obowiązkowe. Można wziąć udział w wyborach Parlamentarnych, a niekoniecznie w referendum.
Zarówno wybory, jak i referendum przeprowadzane będą w tych samych lokalach wyborczych i pod nadzorem tych samych osób z komisji wyborczych. Adres miejsca, do którego mamy się udać by zagłosować – jeśli go nie pamiętamy z poprzednich wyborów lub nie znamy – jest dostępny na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7.00 do godziny 21.00.
Zanim wyjdziesz z domu
Przed wyjściem z domu na głosowanie należy pamiętać, by zabrać ze sobą dokument tożsamości, koniecznie ze zdjęciem. Może to być dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, legitymacja studencka lub aplikacja mObywatel, pod warunkiem że ustalenie tożsamości wyborcy na podstawie pokazanego dokumentu nie będzie budziło najmniejszych wątpliwości, co do osoby, która w głosowaniu chce uczestniczyć. Co ważne, zwłaszcza dla ludzi młodych, można nawet okazać dokument, który utracił ważność.
Przed przystąpieniem do głosowania i odebrania kart, wyborca musi pokazać komisji wyborczej ów dokument i podpisać się w dokumentach komisji wyborczej (w spisie wyborców), czym potwierdza, że odebrał karty do głosowania.
Po zakreśleniu wybranych przez nas nazwisk, karty do głosowania należy wrzucić do urny wyborczej. Nie będzie dwóch urn wyborczych, a tylko jedna – zarówno na karty w wyborach do Sejmu i do Senatu, jak i na kartę referendalną.
Partia, na która oddaliśmy głos, by znalazła się w Sejmie musi przekroczyć 5% próg oddanych na nią głosów lub 8% w przypadku komitetów wyborczych koalicji, a taka sytuacja dotyczy tylko Trzeciej Drogi (koalicji partii Szymona Hołowni i PSL-u).
Dobrowolność referendum
Przed dokonaniem wszelkich formalności przy stole komisji wyborczej należy zadeklarować, czy chce się wziąć udział w referendum czy też nie. Jeśli wyborca chce uczestniczyć w referendum, odbiór karty referendalnej potwierdza własnoręcznym podpisem w dokumentach komisji wyborczej.
Jeśli jednak wyborca nie chce brać udziału w referendum, wówczas po okazaniu dokumentu tożsamości powinien o tym fakcie poinformować komisję wyborczą i nie odbierać karty referendalnej. Członek komisji odnotuje rezygnację wyborcy z udziału w referendum w rubryce spisu wyborców.
Jeśli zaistniałyby jakiekolwiek problemy ze strony członka komisji wyborczej, obywatel ma prawo domagać się rozstrzygnięcia spornych kwestii przez przewodniczącego komisji obwodowej czy męża zaufania, którzy zasiadają w każdej komisji wyborczej.
Wynik referendum będzie wiążący, jeżeli weźmie w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania.
Oddaj głos na posła
Po dopełnieniu podstawowych procedur możemy zabrać dwie karty w wyborach do Parlamentu (osobą do Sejmu, osobną do Senatu) i ewentualnie jedną kartę referendalną, i udać się w zaciszne miejsce, by zagłosować.
W wyborach do Sejmu otrzymamy dużych rozmiarów jeden arkusz papieru, na którym mieściły się będą – startujące w regionie częstochowskim – wszystkie komitety wyborcze wraz z nazwiskami kandydatów.
Region częstochowski nosi nazwę okręgu wyborczego numer 28. W skład tego okręgu wchodzą powiaty: częstochowski, kłobucki, lubliniecki i myszkowski oraz miasto Częstochowa.
Mieszkańcy naszego regionu wybierać będą spośród 8 list komitetów wyborczych (partii):
(1) Bezpartyjni Samorządowcy
(2) Trzecia Droga
(3) Nowa Lewica
(4) Prawo i Sprawiedliwość
(5) Konfederacja Wolność i Niepodległość
(6) Koalicja Obywatelska
(7) Polska jest jedna
(8) Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców
Każdy komitet wyborczy mógł zgłosić maksymalnie 14 nazwisk kandydatów na swojej liście wyborczej (dwu krotność przysługujących mandatów), i tak jest w większości. Tylko komitet Polska jest jedna wpisał na listę 8 kandydatów, a komitet Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców – 11.
Spośród wszystkich zamieszczonych na arkuszu papieru nazwisk, głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając na karcie do głosowania znak „x”, mimo że wszystkich kandydatów z różnych partii politycznych w sumie będzie 103. wybieramy tylko jedno nazwisko.
Głos będzie nieważny, gdy wyborca postawi krzyżyk na więcej niż przy jednym nazwisku kandydata. Również wtedy, gdy nie postawimy znaku „x” w żadnej kratce lub wówczas, gdy w obrębie kratki nie znajdą się dwie przecinające się linie.
Oddaj głos na senatora – okręgi wyborcze numer 68 i 69
W wyborach do Senatu otrzymamy jeden arkusz papieru, znacznie mniejszy niż ten z kartą z nazwiskami do Sejmu. Mieściły się na niej będą – startujące w regionie częstochowskim – wszystkie komitety wyborcze wraz z nazwiskami kandydatów.
Rożnica pomiędzy kartami wyborczymi do sejmu, a do senatu polega na tym, że w regionie częstochowskim mamy dwa odrębne okręgi wyborcze.
Miasto Częstochowa jest osobno – okręg wyborczy numer 69, a osobno są powiaty naszego regionu: częstochowski, kłobucki, lubliniecki i myszkowski – okręg wyborczy numer 68.
Każdy z tych okręgów (68 i 69) będzie miał inne nazwiska kandydatów na senatorów. Poza tym komitety wyborcze mogły zgłosić maksymalnie tylko 1 nazwisko kandydata na swojej liście wyborczej, a nie jak na listach doSejmu po 14 nazwisk.
Mieszkańcy okręgu wyborczego numer 68 z powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego i myszkowskiego – wybierać będ spośród 5 kandydatów, reprezentujących 5 różnych list komitetów wyborczych (partii):
* Pakt Senacki 2023 (Platforma Obywatelska, PSL, Polska 2050, Lewica, Agrounia)
* Prawo i Sprawiedliwość
* Konfederacja Wolność i Niepodległość
* Pakt Obywatelski Lasecki
* Bezpartyjni Samorządowcy.
Mieszkańcy okręgu wyborczego numer 69 z miasta Częstochowy – wybierać będą spośród 4 kandydatów, reprezentujących 4 różne listy komitetów wyborczych (partie):
* Konfederacja Wolność i Niepodległość
* Nowa Lewica
* Prawo i Sprawiedliwość
* Bezpartyjni Samorządowcy.
W wyborach do Senatu głosować możesz tylko na jednego kandydata, stawiając na karcie do głosowania znak „x”.
Nasz głos będzie nieważny, gdy wyborca postawi krzyżyk na więcej niż przy jednym nazwisku kandydata. Również wtedy, gdy nie postawimy znaku „x” w żadnej kratce lub wówczas, gdy w obrębie kratki nie znajdą się dwie przecinające się linie (użyjemy innego niż wymagany znak „x”).
Renata R. Kluczna