Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Informacje regionalne

Czaszki na olsztyńskim rynku, bunt mieszkańców Gminy Koziegłowy i innowacyjna akcja edukacyjna w Lelowie.

*OLSZTYN
Gmina Olsztyn niezaprzeczalnie przeżywa rozkwit inwestycyjny. W kwietniu Urząd Marszałkowski przyznał jej ponad milion złotych na rozbudowę infrastruktury turystycznej. Rozbudowane zostaną ścieżki rowerowe, wybudowane parkingi i miejsca piknikowe, stojaki na rowery i narty, a u podnóża zamku powstanie park z alejkami. Tymczasem jednak trwa remont olsztyńskiego rynku połączony z badaniami archeologicznymi, którego efekty od dłuższego czasu budzą kontrowersje. Wykopaliska prowadzone są na terenie dawnego cmentarza. Teren budowy nie został zabezpieczony na tyle, aby osłonić znaleziska przed oczami przechodniów. Ergo: podczas rodzinnego spaceru w centrum miejscowości można dojrzeć ludzkie szczątki z XVII i XVIII wieku, kości i czaszki. Badania prowadzone są jednak rzetelnie, zgodnie z naukowymi i organizacyjnymi standardami – z tego właśnie powodu szczątków ludzkich archeolodzy od razu usunąć nie mogą, wręcz przeciwnie. Muszą je zabezpieczyć przed szkodliwym wpływem warunków zewnętrznych, aby eksponaty mogły zostać poddane dalszym badaniom. Olsztynianom pozostaje oswoić się z tym prozaicznym już widokiem.
*KOZIEGŁOWY
Niezadowolenie mieszkańców gminy Koziegłowy osiągnęło zamierzony skutek – 23 czerwca odbędzie się tam referendum w sprawie odwołania burmistrza Jacka Ślęczki oraz Rady Gminy i Miasta Koziegłowy. Wzburzenie miejscowej społeczności wywołały decyzje o likwidacji trzech gminnych szkół podstawowych (w Koziegłówkach, Siedlcu Dużym i Gniazdowie) bez konsultacji z mieszkańcami. Takie rozwiązanie, połączone z przekazaniem placówek oświatowym stowarzyszeniom, motywowane było poszukiwaniem oszczędności. Reorganizacja gminnej oświaty do skutku nie doszła, ale wniosek o przeprowadzenie referendum został złożony. Zaakceptowano go przytłaczającą ilością głosów – „za” było ponad 1500 osób, a do organizacji referendum potrzeba było jedynie 1190 podpisów.  Mieszkańcy będą głosować oddzielnie za odwołaniem rady i burmistrza. Referendum będzie kosztować gminę ponad 25 tys. zł. Dla porównania: referendum za odwołaniem Tadeusza Wrony z urzędu Prezydenta Miasta Częstochowy kosztowała mieszkańców ciut drożej – 274 tys. zł.
*LELÓW
W Gminie Lelów odbywa się pierwsza w w województwie śląskim, specjalna edycja projektu „Innowatorium – Tydzień Przedsiębiorczości”. Są to 5-dniowe warsztaty z zakresu zarządzania i ekonomii, zaadresowane do uczniów szkół średnich, a prowadzone przez wykładowców wyższych uczelni ekonomicznych. Każde zajęcia zaczynają się częścią merytoryczną, wprowadzającą w temat, a kończą praktycznymi ćwiczeniami i warsztatami. – Spotkanie w Gimnazjum w Lelowie jest dla naszej gminy ogromnym wyróżnieniem i swoistego rodzaju eksperymentem w skali całego kraju – komentuje Urząd Gminy.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content