Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Ile kosztują medale za ścieki?

Gepardy, Gazele lub Oskary Biznesu, Złote Laury, Szmaragdowe Kule i cały koszyk epitetów: Dobry, Rzetelny, Solidny, Zaufany. To tylko niektóre z licznych nagród, certyfikatów, statuetek, po które chętnie sięgają częstochowskie instytucje publiczne. Niestety prestiżu w tym niewiele, bo za większość z nich po prostu trzeba zapłacić.Sprawdźmy, ile są warte słynne nagrody i wyróżnienia miejskich spółek, podległych prezydentowi Częstochowy Krzysztofowi Matyjaszczykowi (SLD).

Opisywaliśmy już certyfikaty i statuetki, za które zapłaciło MPK i częstochowskie wodociągi. Czas na kolejną spółkę miasta –  Oczyszczalnię Ścieków „WARTA S.A.” w Częstochowie.
Należy żywić nadzieję, że te piękne tytuły, którymi chwalą się miejskie instytucje, faktycznie zostały poddane merytorycznej ocenie. Chociaż, z drugiej strony, większość tego typu konkursów organizują agencje reklamowe lub międzynarodowe wywiadownie gospodarcze. To oczywiste, że robią to dla zysku lub dla informacji, a najczęściej dla jednego i drugiego.

Czy chodzi o etykę w biznesie?
Jeden z właścicieli prywatnej firmy, przyznaje, publicznie. 
– Lubię te nagrody i mam ich kilkadziesiąt. Lubię też być „poklepany”. Zresztą tak buduje się markę firmy. Cieszą mnie wszystkie otrzymane wyróżnienia, nawet te przyznane za wkład finansowy, bo przecież niewielu wie, że ja zapłaciłem.

Niektórzy przedsiębiorcy są bardziej wylewni. 
– Moim zdaniem jest to pic na wodę. Każdy może sobie certyfikat kupić. Nieraz miałem do czynienia z firmą, która obnosiła się z pseudo wyróżnieniem, ale jakoś nie przekłada się to na kontakty biznesowe. Z przykrością stwierdzam, że nie chodzi o tak zwaną etykę w biznesie, którą to certyfikat ma nagradzać.

Jeden z organizatorów tego typu konkursów ma odmienne zdanie. 
– Opłaty są, to fakt, ale przecież reklamy czy osoby pracujące przy audytach też stanowią dla firmy koszt. W ramach naszej działalności staramy się zmienić światopogląd Polaków dotyczący tego, że w Polsce brakuje etyki biznesu czy społecznej odpowiedzialności biznesu. Nie jest to możliwe do zrobienia za darmo w momencie, gdy pół strony reklamy w dzienniku kosztuje 45 tysięcy złotych!

Zadaliśmy Oczyszczalni Ścieków „WARTA S.A.” w Częstochowie kilka pytań. 
Jakie nagrody, bądź inne wyróżnienia i od kogo spółka otrzymała w latach 2011-2016? 
Czy którakolwiek z nagród wiązała się z kosztami i czy spółki współpracuje za odpłatność z organizatorami konkursów w innych dziedzinach?

Mamy odpowiedzi.
„Oczyszczalni Ścieków „WARTA S.A.” w Częstochowie zdobyła szereg nagród i tytułów:

* Targi Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik w Brukseli „EUREKA” – złoty medal, listopad 2011;

* 15 Jubileuszowy Międzynarodowy Salon Wynalazczości i Innowacyjnych Technologii w Moskwie „Archimedes” – złoty medal, marzec 2012;

* Międzynarodowy Salon Wynalazczości w Genewie „Genewa Inventions” – brązowy medal, kwiecień 2012;

* 111 Międzynarodowe Targi Wynalazczości w Paryżu „CONCOURS-LEPINE” – srebrny medal, maj 2012;

* 8 Międzynarodowa Wystawa  Wynalazków „2012 Taipei Int’l Invention Show&Technomart”, wrzesień 2012 – Grand Prix wystawy, złoty medal w swojej kategorii oraz nagroda Prezesa Zarządu Chinese Innovation&Invention Society;

* Wyróżnienie za udział w konkursie „Innowacyjne technologie w drogownictwie”, Petersburg, październik 2012;

* Targi Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik w Brukseli „EUREKA” – złoty medal, listopad 2012;

* Tytuł „Mistrz Techniki Regionu Częstochowskiego” Konkurs „Mistrz Techniki FSNT-NOT” marzec 2013;

* Nagroda Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Prof. Barbara Kudrycka – marzec 2012 i luty 2013. Giełda Wynalazków w Warszawie;

* Grand Prix Międzynarodowe Targi Wynalazków InventaBrasil 2013 w Brazylii – październik 2013;

* Nagroda Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Prof. Lena Kolarska-Bobińska – luty 2014;

* Złoty Medal, wyróżnienie Korea Invention Promotion Association i Złoty Medal WIIPA Światowej Organizacji Własności Intelektualnej – 25 Międzynarodowa Wystawa Wynalazków, Innowacyjności i Technologii ITEX 2014, Kuala Lumpur, maj 2014;

* Złoty Medal Międzynarodowej Wystawy Wynalazków „2015 Taipei Int`l Invetion Show&Technomart”, która odbywała się 1-3 października 2015 w Taipei na Tajwanie. Oczyszczalnia Ścieków „WARTA S.A.” otrzymała za prezentowane rozwiązanie oraz wyróżnienie za najlepszy międzynarodowy wynalazek.

* Prezes Zarządu Rafał Lewandowski w 2014 r. otrzymał nagrodę Regionalnej Organizacji Pracodawców w Częstochowie w kategorii „Częstochowska Firma z Klasą – 2014 r.”

* Oczyszczalnia Ścieków „WARTA S.A.” w Częstochowie została nagrodzona wyjątkową i prestiżową nagrodą Prezydenta Miasta Częstochowy jaką jest „PROMOTOR CZĘSTOCHOWSKIEJ GOSPODARKI 2014”.

* Wręczenie statuetki Jurajskiego Produktu Roku 2015 dla OŚ „WARTA S.A.” za „Rozbudowę i modernizację Oczyszczalni Ścieków „WARTA S.A.” w Częstochowie, Centralna Przepompownia Ścieków przy ul. Żabiej”, miało miejsce podczas uroczystej jubileuszowej XV Gali Jurajskiego Produktu Roku w Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana 15 stycznia 2016 r.”

Ponieważ nie otrzymaliśmy odpowiedzi na wszystkie pytania, zwłaszcza dotyczące kosztów zdobytych nagród, zadaliśmy je Oczyszczalni Ścieków „WARTA S.A.”, ponownie.

Spółka uzupełniła swoje wcześniejsze odpowiedzi:
„W nawiązaniu do zapytania, dotyczącego kosztów Spółki związanych z otrzymywanymi nagrodami i współpracą z instytucjami nagradzającymi, informuję co następuje:
Udział każdej spółki czy osoby w organizowanych przez instytucje targach, konkursach czy innego rodzaju rywalizacji mającej na celu osiągniecie noty świadczącej o wartości prezentowanych idei czy wynalazków w znakomitej większości wiąże się z poniesieniem kosztów przez prezentującego. Mogą to być koszty w postaci delegacji pracownika biorącego udział w prezentacji, opłat za powierzchnię wystawienniczą czy koszt materiałów promocyjnych. Może też występować opłata za zgłoszenie prezentowanych treści do kapituły konkursowej. Jednak regułą jest, że ponoszone przez Spółkę koszty nie gwarantują uzyskania żadnego tytułu czy wyróżnienia, decyduje o tym jedynie wartość intelektualna, sposób wykonania, innowacyjna technologia i użyteczność.
Oczyszczalnia ścieków „WARTA” S.A. współpracuje z wieloma instytucjami, celem tych relacji jest bieżący i aktywny udział Spółki w życiu regionu, na który oddziałuje. Między innymi jesteśmy członkiem Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Częstochowie, Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, Stowarzyszenia Eksploatatorów Gospodarki Wodno-Ściekowej, Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, Regionalnej Organizacji Pracodawców w Częstochowie Lewiatan i wielu innych organizacji. Roczny koszt składek członkowskich to kwota 7.754 zł wynikająca ze statutów poszczególnych instytucji, do których należy Spółka.”

Trzeba pamiętać, że przeważnie certyfikaty i wyróżnienia wydawane są tylko na rok, co oznacza, że aby po tym czasie nadal cieszyć się z przyznanych tytułów, trzeba postarać się o nie ponownie i ponownie uiścić zapłatę.
Dla jednych, certyfikat potwierdza wiarygodność przedsiębiorcy, dla innych nagroda nie jest miarą sukcesu firmy. Tak czy inaczej konkursy mnożą się jak grzyby po deszczu, więc częstochowskie spółki miejskie mają jeszcze sporo statuetek do zdobycia.

(cdn.)

Udostępnij:

6 komentarzy

 • Anonim

  W Redzinach, wojt honoruje po uważaniu statuetką “Przyjaciel Gminy Redziny”
  Jednym z beneficjentow tej budzącej kontrowersje nagrody jest…….gminny przedsiebiorca pogrzebowy, ktory swoją działalność ogranicza do udziału w oprawach pogrzebowych na terenie gminy oraz korzysta z rożnego rodzaju ulg dla przedsiebiorcow.Mamy chyba do czynienia w tym przypadku z przyjaźnią “do grobowej deski”.
  Redziński wojt w 2010 w wyborach samorządowych startował na radnego z listy SLD.Aktualnie, pieczołowicie kultywuje przyjaźń i szeroko rozumianą wspołprace z czestochowskim ratuszem, zatrudniając w gminie osoby powiązane z lewicowym środowiskiem z miasta.

 • Anonim

  W Redzinach, wojt honoruje po uważaniu statuetką “Przyjaciel Gminy Redziny”
  Jednym z beneficjentow tej budzącej kontrowersje nagrody jest…….gminny przedsiebiorca pogrzebowy, ktory swoją działalność ogranicza do udziału w oprawach pogrzebowych na terenie gminy oraz korzysta z rożnego rodzaju ulg dla przedsiebiorcow.Mamy chyba do czynienia w tym przypadku z przyjaźnią “do grobowej deski”.
  Redziński wojt w 2010 w wyborach samorządowych startował na radnego z listy SLD.Aktualnie, pieczołowicie kultywuje przyjaźń i szeroko rozumianą wspołprace z czestochowskim ratuszem, zatrudniając w gminie osoby powiązane z lewicowym środowiskiem z miasta.

 • Gocha

  A to sukinkot…

 • Gocha

  A to sukinkot…

 • Matołek

  “czy spółki współpracuje za odpłatność z organizatorami konkursów”. Trudna ta polski języka.

 • Matołek

  “czy spółki współpracuje za odpłatność z organizatorami konkursów”. Trudna ta polski języka.

 • Cz-wa

  A to towarzystwo wzajemnej adoracji my wam, wy nam to już przerabialiśmy w latach PRL-u i widzę ,że naszego K.M.porywa tęsknota czy jego bliskich?. Najlepiej wydaje się czyjeś pieniądze ja się jest bezkarnym,prawda ,a co chodzi o przedsiębiorców przez duże P to nikt nie będzie czekał na statuetkę za która musi sam zapłacić i ta maskarada to cyrk za drutach,ale pan Matyjaszczyk lubuje się w takich maskaradach,pozdrawiam

 • Cz-wa

  A to towarzystwo wzajemnej adoracji my wam, wy nam to już przerabialiśmy w latach PRL-u i widzę ,że naszego K.M.porywa tęsknota czy jego bliskich?. Najlepiej wydaje się czyjeś pieniądze ja się jest bezkarnym,prawda ,a co chodzi o przedsiębiorców przez duże P to nikt nie będzie czekał na statuetkę za która musi sam zapłacić i ta maskarada to cyrk za drutach,ale pan Matyjaszczyk lubuje się w takich maskaradach,pozdrawiam

 • 6=

  Całkiem fajne wycieczki sobie fundusz z podwyżek opłat za ścieki. Czy finansowanie działalności wydziału ochrony środowiska Pcz jest celem statutowym działalności oczyszczalni?

 • 6=

  Całkiem fajne wycieczki sobie fundusz z podwyżek opłat za ścieki. Czy finansowanie działalności wydziału ochrony środowiska Pcz jest celem statutowym działalności oczyszczalni?

 • Anonim

  Nagrody to forma wyróżnienia wśród innych firmy. Z kim konkuruje monopolista?

 • Anonim

  Nagrody to forma wyróżnienia wśród innych firmy. Z kim konkuruje monopolista?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content