Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Historia wstydu Częstochowy i regionu

7dniPublikacja w Tygodniku „” harmonogramu zdarzeń dotyczących obrony województwa częstochowskiego wywołała lawinę komentarzy. I dobrze, czas na otwartą dyskusję. Skoro dziś mówimy o powrocie województwa lub – jak niektórzy twierdzą – utworzeniu nowego, to zwłaszcza politycy byli i obecni, winni rozliczyć się z przeszłością, by jej grzechy nie ciągły się niczym smród… Nikt na szczęście nie polemizuje z faktami, natomiast wielu nie zgadza się z interpretacją pobudek, którymi kierowali się w 1998 roku nasi reprezentanci w parlamencie i w samorządzie. Nawet jeśli w owym czasie lokalni politycy – rzecz jasna zdecydowana ich mniejszość – chcieli utrzymania województwa częstochowskiego, „wynik meczu” jest bezsporny.

Zabrakło nie tyle dobrych, co szczerych chęci popartych determinacją. „W sprawy miasta na dole” nie chcieli ingerować ojcowie paulini z Jasnej Góry, tego samego zdania był częstochowski kler. Lokalni politycy machali szabelką na pokaz, a ostatni wojewoda częstochowski dochował wierności partii zamiast mieszkańcom. Jak wiele można było zrobić w obronie województwa, pokazali patrioci opolskiego i kieleckiego (obecnie świętokrzyskie). W częstochowskim zabrakło woli sprawczej, tak wówczas, jak i brakuje dziś.

„Z dużym zainteresowaniem przeczytaliśmy artykuł Pani autorstwa w Tygodniku Regionalnym 7 DNI nr 24 (631) z dnia 16.06.2016 r. pt. „Częstochowa – bez województwa – ale czy bez szans?”.
Opublikowanie przedmiotowego artykułu zapewne przyczyni się do dalszej popularyzacji działań i przybliży mieszkańcom Częstochowy i regionu cele statutowe Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Regionu i Utworzenia Województwa Częstochowskiego, za co w imieniu Członków Stowarzyszenia serdecznie dziękujemy.
Artykuł ten jest także cząstką wspólnych starań w odzyskanie województwa częstochowskiego i uzyskanie przez naszą Częstochowę statusu miasta wojewódzkiego.
W nawiązaniu do treści artykułu informujemy, że Grupa Inicjatywna, której celem było powołanie Stowarzyszenia, powstała w roku 2001, a w efekcie spełnienia wymogów formalnych w roku 2002 powstało Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Regionu i Utworzenia Województwa Częstochowskiego i działa jako suwerenna organizacja do dziś.
Założycielami Stowarzyszenia były osoby reprezentujące różne organizacje, w tym partie polityczne. Jednak przyjęliśmy za zasadę, którą ciągle wyznajemy i jej przestrzegamy, że jesteśmy organizacją apartyjną; nie preferujemy działań politycznych żadnej partii, aczkolwiek chcemy współpracować z każdą organizacją, która będzie wspierała Stowarzyszenie w osiąganiu statutowych celów jakimi są: bardzo szeroko rozumiany rozwój regionu oraz utworzenie województwa częstochowskiego.
W nawiązaniu do treści Pani artykułu informujemy, że w składzie Grupy Inicjatywnej oraz w składzie pierwszego Zarządu Stowarzyszenia powołanego w 2002 roku, były też osoby, które w tamtym okresie należały do różnych partii politycznych, ale nie przypomnimy sobie, aby ta grupa została zdominowana przez osoby o wyrazistych poglądach prawicowych, czy też przez osoby, które należały do partii politycznych obecnie tworzących tzw. szeroką koalicję partii prawicowych na czele z PiS-em. Dlatego też, nie powinno kojarzyć się Stowarzyszenia z tą organizacją na początku i na każdym etapie działalności, jak też z działalnością polityczną innych partii.
Działalność Stowarzyszenia była i będzie realizowana we współpracy z partiami politycznymi, bowiem wiemy, że od woli partii politycznych czy koalicji sprawujących władzę w kraju, w decydującym stopniu zależeć będzie realizacja celu głównego Stowarzyszenia, czyli utworzenie województwa częstochowskiego.
Dlatego też wielokrotnie przed wyborami parlamentarnymi, jak również prezydenckimi – prosiliśmy Komitety Wyborcze i kandydatów o informacje o preferencjach i deklaracjach działań – po sukcesie wyborczym, w zakresie utworzenia województwa częstochowskiego.
Z nadzieją przyjęliśmy zapewnienie Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w samorządowej kampanii wyborczej w 2014 roku oraz całego PiS w kampanii Parlamentarnej w 2015 roku, że województwo częstochowskie po zwycięstwie tej partii, zostanie utworzone.
Nadal chcemy i będziemy współpracować z partią rządzącą, ażeby w najbliższym czasie osiągnąć jeden z celów istnienia i działalności naszego Stowarzyszenia.
Popieraliśmy i nadal będziemy popierać, te wszystkie działania Posła na sejm RP, lidera PiS-u w Częstochowie Pana Szymona Giżyńskiego, wierząc, że Parlamentarny Zespół, który powstał z Jego inicjatywy w Sejmie RP w dniu 24 maja 2016 roku ds. utworzenia województwa częstochowskiego, będzie podejmował pod Jego przewodnictwem, skuteczne działania, które w konsekwencji doprowadzą do utworzenia województwa częstochowskiego. Tym bardziej, że w skład Prezydium Parlamentarnego Zespołu ds. utworzenia województwa częstochowskiego weszły tak wybitne osobistości życia publicznego jak Senator PiS-u Pan Artur Warzocha, Senator PiS-u Pan dr Ryszard Majer czy Prof. P. Cz. Pan Konrad Głębocki Poseł wybrany z listy PiS-u.

Dziękujemy wszystkim za dotychczasowe wsparcie dla idei powołania województwa częstochowskiego, a w szczególności:
* za poparcie jakiego udzielił naszej inicjatywie Episkopat Polski,
* słowa szczególnego podziękowania kierujemy pod adresem Księdza Arcybiskupa Wacława Depo Metropolity Częstochowskiego oraz Ojca Generała Zakonu Paulinów w Częstochowie za poparcie idei powołania województwa częstochowskiego.

Popieramy także działania Prezydenta Miasta Częstochowy, który zachęca mieszkańców Częstochowy do wspierania inicjatywy, mającej na celu utworzenie województwa częstochowskiego i przywrócenie statusu miasta wojewódzkiego Częstochowie.
Dziękujemy także władzy samorządowej, w tym przede wszystkim Radnym – Rady Miasta Częstochowy, Radnym Powiatu Częstochowskiego oraz Radnym Powiatu Kłobuckiego. Rady te, w minionych latach podjęły uchwały popierające wszelkie działania na rzecz utworzenia województwa częstochowskiego.
Z uwagi na to, że Stowarzyszenie jest organizacją apartyjną, nigdy nie byliśmy, nie jesteśmy i nie będziemy „przystawką” dla żadnej partii politycznej.
Cel nasz jest znany i z każdą osobą, organizacją społeczną, czy partią polityczną będziemy współpracować na rzecz dobra wspólnego wszystkich mieszkańców, zarówno Częstochowy jak i regionu.
Apelujemy do wszystkich, którym jest bliska idea powstania województwa częstochowskiego oraz do Tych z Państwa, którzy chcieliby się aktywnie włączyć w działania na rzecz utworzenia województwa częstochowskiego o zgodną współpracę, wzajemne wspieranie się w słusznych i w pożytecznych dla nas sprawach.
Ta IDEA zasługuje na porozumienie, wspólne działanie, zgodę i poparcie.
Niwelujmy „rowy” podziałów, nie budujmy nowych.
W nawiązaniu do Pani artykułu, nikogo nie chcemy i nie będziemy oceniać za dotychczasową działalność na rzecz utworzenia województwa częstochowskiego, czy działalność dla dobra Miasta Częstochowy i regionu częstochowskiego.
Chcemy natomiast współpracować ze wszystkimi osobami i organizacjami oraz będziemy nadal działać jako suwerenna organizacja społeczna dla osiągnięcia celu głównego, czyli na rzecz rozwoju regionu i utworzenia województwa częstochowskiego.

Za Zarząd Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Regionu i Utworzenia Województwa Częstochowskiego
Prezes Zarządu Dariusz Jadczyk”

Takimi osiągnięciami po 14 latach działalności pochwali się Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Regionu i Utworzenia Województwa Częstochowskiego.

 

Udostępnij:

5 komentarzy

 • Tomek

  Jeśli już takie stowarzyszenie chce działać, to czy jego liderem nie może być ktoś naprawdę inteligentny?

 • Tomek

  Jeśli już takie stowarzyszenie chce działać, to czy jego liderem nie może być ktoś naprawdę inteligentny?

 • Anonim

  Osoba Przewodniczącego “gwarantem” sukcesu.Skutek działania tych “zgranych wiecznie przegranych” będzie taki ,że kolejne trzecie wybory wygra Matyjaszczyk bo się świetnie podpiął pod tę akcję a właściwie ją przejął. /województwa oczywiście nie utworzy/,zresztą inni też.Rekompensatą za to jest fajna rozrywka za darmo w “szkle Kontaktowym”co raz Giżyński ,ha,ha.Tylko siąść i płakać…

 • Anonim

  Osoba Przewodniczącego “gwarantem” sukcesu.Skutek działania tych “zgranych wiecznie przegranych” będzie taki ,że kolejne trzecie wybory wygra Matyjaszczyk bo się świetnie podpiął pod tę akcję a właściwie ją przejął. /województwa oczywiście nie utworzy/,zresztą inni też.Rekompensatą za to jest fajna rozrywka za darmo w “szkle Kontaktowym”co raz Giżyński ,ha,ha.Tylko siąść i płakać…

 • powiatowa Częstochowa

  Czegoś nie rozumiem,jak było województwo Częstochowskie to paulini i diecezja palcem nie kiwnęła w jego obronie,a teraz nagle wspierają stowarzyszenie na rzecz utworzenia województwa.
  Czyżby za mało kasy dostawali od samorządu,będzie województwo będzie z czego doić.Zakłamanie i obłuda pachnie na kilometr.

 • powiatowa Częstochowa

  Czegoś nie rozumiem,jak było województwo Częstochowskie to paulini i diecezja palcem nie kiwnęła w jego obronie,a teraz nagle wspierają stowarzyszenie na rzecz utworzenia województwa.
  Czyżby za mało kasy dostawali od samorządu,będzie województwo będzie z czego doić.Zakłamanie i obłuda pachnie na kilometr.

 • Anonim

  mamo chwalą nas Wy mnie a ja Was

 • Anonim

  mamo chwalą nas Wy mnie a ja Was

 • panda

  I to by było na tyle. Ten list tego kolesia to esencja częstochowskiego lumpiarstwa. 14. lat pseudodziałalności czyli nic-nie-robienia towarzystwa wzajemnej “adorancji”, ale jakie samozadowolenie. To rodzaj pasożytnictwa społecznego współtworzącego miejską sitwę. Wszyscy ze wszystkimi o niczym.

 • panda

  I to by było na tyle. Ten list tego kolesia to esencja częstochowskiego lumpiarstwa. 14. lat pseudodziałalności czyli nic-nie-robienia towarzystwa wzajemnej “adorancji”, ale jakie samozadowolenie. To rodzaj pasożytnictwa społecznego współtworzącego miejską sitwę. Wszyscy ze wszystkimi o niczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content