Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Historia Klubu Włókniarz Częstochowa

Włókniarz Częstochowa to jeden z najbardziej utytułowany klubów żużlowych w Polsce. Ten występujący na stadionie przy Olsztyńskiej klub dostarcza kibicom mnóstwo emocji. Ale czy znacie historię drużyny, występującej obecnie w PGE Ekstralidze? W tym artykule przedstawimy początki klubu, jego największe sukcesy oraz drogę do obecnego miejsca.

Początki klubu

Częstochowski klub sportowy, którego członkowie pasjonowali się sportami motorowymi został powołany już w 1946 roku. Powstał on na bazie jeszcze przedwojennego Częstochowskiego Towarzystwo Cyklistów i Motocyklistów. Na początku jeżdżono na bieżni nieistniejącego już stadionu lekkoatletycznego, który znajdował się dawniej na miejscu Cepelii. Zawodnicy jeździli tam głównie na małolitrażowych motocyklach turystycznych, a więc wówczas ten sport miał zdecydowanie wymiar amatorski.

Wiele zmieniło się jednak, gdy zaczęto budować profesjonalny tor żużlowy, przy ulicy Olsztyńskiej, istniejący do dziś. Zbudowano go w ciągu niecałego roku i był to jeden z pierwszych torów do uprawiania tej dyscypliny w Polsce. Dziś stadion przy Olsztyńskiej znany jest jako Arena Częstochowa i został rozbudowany, tak że mieści niemal 17 tysięcy kibiców. Od 2020 roku znany jest jako Arena Zielona Energia, co podkreśla przywiązanie do ekologii miasta, które zarządza tym obiektem.

Wracając do Włókniarza, to pierwsze zawody na nowym stadionie odbyły się w 1946 roku. Na otwarcie obiektu przyjechało aż 600 motocyklistów, choć oczywiście nie wszyscy mierzyli się w tamtejszych zawodach. Organizowany z tej okazji turniej był organizowany w systemie pucharowym, a zawodnicy podzieleni zostali na grupy. Zwycięzcą tych rozgrywek został Andrzej Żymirski, a także ustanowiono pierwszy rekord toru. Natomiast już dwa lata później zorganizowano na nim pierwsze żużlowe zawody ligowe. Początkowo drużyna z Częstochowy została sklasyfikowana jako drugoligowa. Jednak znakomite wyniki zespołu sprawiły, że już w 1950 roku awansował on do pierwszej ligi. Zespół następnie spadł na dwa lata do niższej klasy rozgrywkowej, ale już w 1959 roku uzyskał pierwszy tytuł mistrza Polski.

Jeżeli interesuje cię historia żużla, a może po prostu pasjonujesz się wynikami, zobacz bonus za rejestracje bukmacher, który możesz otrzymać na start. Bukmacherzy online oferują dziś szeroki wybór zakładów na polską ligę żużla, umożliwiając obstawianie wyników Włókniarza, jak i innych krajowych zespołów.

Lata powojenne

Ale włókniarz zdobywał trofea też w latach powojennych. Co prawda w latach 60. na przemian klub spadał i awansował do pierwszej ligi, jednak kolejna dekada przyniosła odmianę. Lata siedemdziesiąte to bez wątpienia jak dotąd najlepszy okres w historii drużyny z Częstochowy. W 1974 roku drużyna ponownie uzyskała tytuł mistrzowski, a w kolejnych latach plasowała się na drugim i trzecim miejscu. Na kolejne złoto trzeba było czekać aż do 1996 roku, gdy nastąpił renesans Włókniarza, a czwarty tytuł drużynowego mistrza Polski został zdobyty w 2003 roku. Obecnie zespół występuje w Ekstralidze PGE, a ostatnim dużym zwycięstwem było zdobycie brązowego medalu w 2019 roku. Z ciekawością czekamy na wyniki w tym sezonie!

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content