Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Feta dla Muńka

30-lecie Muńka na scenie. Oblężenie pl. Biegańskiego. Tłumy. Nie dziwota. Teksty Muńka znają wszyscy, przyszli więc zarówno rodzice z dziećmi, młodzież, jak i starsi ludzie.

Maj w Częstochowie to miesiąc imprez masowych, koncertów gwiazd. W dodatku darmowych. Ten „karnawałowy” szał rozpoczął się w niedzielę, 6 maja, rockową fetą z okazji 30-lecia Muńka na scenie. Artysty, który w tym właśnie mieście zadebiutował na scenie muzycznej. Był rok 1982, zespół nazywał się wtedy Teenage Love Alternative, a wystąpił na studniówce IV L.O. W ciągu tych 30 lat grania zespół T. Love podbił rynek muzyczny wielokrotnie, nierzadko przebojami, w których odbijał się częstochowski rodowód lidera grupy.
Obchody artystycznego jubileuszu Muńka w jego rodzinnym mieście zostały zorganizowane z inicjatywy Krzysztofa Niedźwiedzkiego, gitarzysta Habakuka. On też przewodził orkiestrze „Na Bruku”, jaka akompaniowała wokalistom, którzy zjawili się pod częstochowskim ratuszem, aby uhonorować jubileusz twórczości Muńka. Przedstawiali różne stylistyki muzyczne, śpiewali hity T. Love we własnych interpretacjach. Ich lista była długa: był Marek Piekarczyk z TSA, Adam Nowak z Raz Dwa Trzy, Grabaż ze Strachów na Lachy, Tytus z Acid Drinkers, Oley z Proletaryatu, Robert Gawliński z Wilków, Kasia Kowalska, Stanisław Soyka, Martyna Jakubowicz, Janusz „Yanina” Iwański, Broda z Habakuka, Jacek Pałucha oraz Piotr Machalica. Aż w końcu wystąpił sam Muniek i właściwie dopiero wtedy tłum oszalał. Jubilat podgrzewał atmosferę „częstochowskimi” przebojami, rozbrzmiał „King” i „IV L.O.”. Jednym z finałowych kawałków było „Miasto”, utwór w oryginale śpiewany przez Habakuka z Muńkiem, tutaj odśpiewany przez wszystkich artystów, na znak „szacunu” dla Jubilata i jego miasta: „Jesteśmy ze świętego miasta; Medalikarze mówią basta; Jesteśmy z jednego ciasta – święty szczyt!”.
Koncert z okazji 30-lecia występów Muńka miał aspekt nie tylko artystyczny, ale też socjologiczny, integrujący. Może niewiele częstochowian jest dumnych ze swojego miasta, nie każdy z nas skandował z Muńkiem „Częs-to-cho-wa!”, ale jakiś „częstochowski” duch budził się w tłumie, kiedy jubilat deklarował ze sceny: „Kocham to miasto, dziękuję, że przyszliście”. Miał wiele racji Wojtek Kowalski, jeden z gospodarzy imprezy, mówiąc pół-żartem, pół-serio przez mikrofon: „Warszawa ma Pałac Kultury i Nauki, Częstochowa ma Zygmunta, świętą wieżę i Muńka! I kto jest lepszy?!”, bo dla niejednego lider T. Love jest jedynym powodem do dumy z miasta.
„Coś się tutaj zmienia” – zagadał Muniek ze sceny, mając na uwadze przemiany w tutejszej kulturze i poczuciu tożsamości częstochowskiej. Hasło „Jasne, że Częstochowa” jest właściwie bardziej promowane niż rzeczywiste, ale w tej Częstochowie naprawdę Coś się dzieje.  Tydzień po jubileuszowym koncercie festiwal Reggae Day, w następny weekend Juwenalia. W dalszej perspektywie czekają nas kolejne masowe imprezy, takie jak Noc Kulturalna, Rock Fest czy Frytka Off. Świętujemy, a Muńkowi życzymy 100 lat inspiracji i energii na scenie.

Foto: Radosław Domański

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content