Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

FELIETON: Mieczyk Chrobrego

NBP emituje replikę denara Chrobrego. Narodowcy przywracają przedwojenną modę noszenia w klapie oznaki z mieczykami Chrobrego. I tak dalej, od dziecka, od przedszkola, wbija się w polskie łby: Chrobry był dobry….Był dobry bo chronił bobry,  a Niemcom i Ruskim dał w skórę.

Każdy naród ma swoich mitycznych bohaterów; bardzo często takowych czyni się z pierwszych królów, „Ojców Założycieli Państwa”. I tak przez świat przesuwa się galeria łotrów: Czyngis Chanów, Iwanów Groźnych, Fryców Wielkich, Leninów, Hitlerów….

Wygląda jakby każdy naród chciał swoje kompleksy leczyć, ukazując, że ze swojego „narodowego łona” wydał na świat najgorszego mordercę czy rabusia. Czym więc się narody różnią od mafii? Podobny rodowód mitów założycielskich, podobny relatywizm (nasze łotrostwo dobre, ich łotrostwo zbrodnicze), podobne są  metody zdzierania z ludu haraczy (przepraszam: mafia czyni to w sposób delikatniejszy od państwa narodowego).

Jeśli miałbym tego Bolesława Mieszkowicza Piasta zwanego Chrobrym lub Wielkim, określić właściwszym przydomkiem; słowo łajdak byłoby najbliższe. Rozszerzać to określenie możemy w kierunku gwałciciela, mordercy, sadysty, rabusia, łupieżcy…w sumie jednak nazwa łajdak trafnie oddaje owe cechy. Fakt, trudno to potem dzieciom tłumaczyć, dlaczego w Poznaniu stoi pomnik łajdaka (w Londynie miejscem właściwym dla potworów typu Kuba Rozpruwacz czy Henryk VIII jest Gabinet Figur Woskowych)….Ale też byłoby niewskazane ze względów pedagogicznych uznawać za Dobrego Duszka z Bajki faceta, który wyłupił oczy księciu Czech przy okazji mordując  kilkuset mieszkańców Pragi i paląc to miasto. Można Czechów nie lubić, ale to nie powód by im wybijać oczy.
Narodowców bym namawiał do delikatnej zmiany stylistyki. Zamiast mieczyka Chrobrego powinni w oznakowaną klapę wpiąć repliczkę królewskiego penisa. Miecz, zwany Szczerbcem, miał przypominać o wielkim tryumfie, zrabowaniu i spaleniu Kijowa. Historycy  jednakże nie są pewni, czy przy tej okazji Szczerbiec szczerbiono….Pewniejszy jest inny fakt: nasz król Bolesław opił się z tej okazji i siłą wziął jak swoją siostrę obalonego księcia kijowskiego. Przy wtórze rechotu równie pijanych wojów polańskich zgwałcił dziewczynę; tak symbolicznie posiadł ruską ziemię.

Ponieważ narodowcy mają całą listę pretensji do Rosjan – od rzezi praskiej po Smoleńsk – przypomnienie tego historycznego faktu może podziałać jak balsam. Z jakiś niewiadomych kulturowych względów gwałciciele cieszą się wyższą renomą niż zgwałceni. Pokażmy więc światu  swój potencjał, pokażmy, że to my niegdyś braliśmy Ruskie jak swoje, a one mogły jedynie lizać nam stopy i łykać łzy upokorzenia. Zaświećmy w oczy Putinowi penisem Chrobrego.
Wiekopomna rocznica tego tryumfu Bolesława nastąpi za pięć lat. Jest czas by przygotować się lepiej niż do Euro. Można film nakręcić (w dwóch wersjach dla dorosłych i dla dzieci), można też na wzór obchodzenia Grunwaldu zrobić rekonstrukcje. Rekonstruktorów nie braknie, a jakby co dobierze się z wiezienia w Strzelcach.

Głupie to? Głupie. Równie głupio wygląda jak młoda nauczycielka historii tłumaczy wyrośniętym dryblasom w gimnazjum, że Chrobry był Wielki, bo jednemu księciu wybił oczy, a drugiemu wziął i siostrę zgwałcił. Tylko kochane dzieci, nie naśladujcie tak wprost bohatera, a przynajmniej nie róbcie tego w domu….

Udostępnij:

1 Komentarz

  • frantic.freelancer@gmail.com

    „Zaświećmy w oczy Putinowi penisem Chrobrego”… dobre, tylko nie zapomnijmy o baterii − najlepiej tej najgrubszej Eveready Heavy Duty R20 D.

  • frantic.freelancer@gmail.com

    „Zaświećmy w oczy Putinowi penisem Chrobrego”… dobre, tylko nie zapomnijmy o baterii − najlepiej tej najgrubszej Eveready Heavy Duty R20 D.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content