Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Emeryci i renciści – w jednej kopercie dwie decyzje

W kwietniu emeryci i renciści otrzymają list z ZUS. W kopercie znajdą dwie decyzje: jedna będzie dotyczyła wysokości nowej emerytury, a druga będzie informowała o przyznaniu tzw. „trzynastej emerytury”.

W swoich skrzynkach pocztowych emeryci i renciści znajdą list z ZUS, w którym otrzymają dwie decyzje. Z pierwszej dowiedzą się o zwaloryzowanej marcowej emeryturze. W drugiej będzie informacja dotyczącą dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, czyli „trzynastej emerytury”, która na konta emerytów trafi w kwietniu.

– Po przeanalizowaniu kosztów, podjęto decyzję, by do naszych świadczeniobiorców te informacje wysłać jednym listem, zamiast w dwóch przesyłek. Wysyłka rozpocznie się już w kwietniu – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. 

Waloryzacja już się rozpoczęła

Świadczeniobiorcy, których terminy wypłat emerytur i rent mają ustalony na 1,6, 10. dzień miesiąca już otrzymali wyższe, zwaloryzowane, świadczenie. W tym roku, tak jak w poprzednim, podwyżka jest kwotowo – procentowa. Tegoroczny wskaźnik waloryzacji wyniósł 103,56%. Nie każdy jednak powinien spodziewać się podwyżki poprzez pomnożenie przez ten współczynnik wysokości swojego świadczenia. Jeżeli więc w wyniku pomnożenia emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy lub renty rodzinnej przez wskaźnik waloryzacji otrzymamy kwotę podwyżki niższą niż 70 zł brutto, to waloryzacja wyniesie wtedy właśnie 70 zł. Z gwarantowanej kwoty waloryzacji skorzystać mogą tylko te osoby, które mają prawo do minimalnej emerytury, co oznacza, że muszą mieć staż ubezpieczeniowy równy 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn, lub pobierają emeryturę w co najmniej minimalnej wysokości (do 29 lutego było to 1100 zł brutto). 

W kwietniu „13 emerytura”

– Wraz z kwietniowym świadczeniem emeryci i renciści otrzymają tzw. „trzynastą emeryturę”. Jej wysokość to 1200 zł brutto, czyli tyle co najniższa gwarantowana emerytura. Przyznanie tego świadczenia jest automatyczne, podobnie jak w przypadku waloryzacji, nie trzeba składać wniosku w tej sprawie – wyjaśnia rzeczniczka. 

Jednorazowe świadczenie pieniężne otrzymają osoby uprawnione do: emerytury – w tym emerytury pomostowe, okresowe emerytury kapitałowe i emerytury częściowe, renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz renty wypadkowej, renty szkoleniowej, renty socjalnej, renty rodzinnej, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

„13. emeryturę” otrzymają osoby, które miały ustalone prawo do wymienionych świadczeń na dzień 31 marca 2020 r. i nie było ono zawieszone np. z uwagi na osiąganie przychodów przekraczających obowiązujące progi zarobkowe. ZUS wypłaci je także tym osobom, w sprawie których prowadzone jest postępowanie wyjaśniające prowadzące do przyznania świadczenia (np. emerytury lub renty), o ile prawo do wypłaty będzie obejmować 31 marca 2020 r.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content