Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Czy w Częstochowie będzie się gdzie leczyć?

O tym, że Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie, którego organem prowadzącym jest urząd marszałkowski ma kłopoty finansowe – podobnie zresztą jak Miejski Szpital Zespolony będący własnością miasta Częstochowy – wiadomo od dawna. Zarówno jeden, jak i drugi szpital obsługują po trzy placówki – Wojewódzki Szpital Specjalistyczny: na Parkitce, przy ul. PCK i al. Pokoju, natomiast miejski zespolony: przy Mirowskiej, Barbary i Mickiewicza. Tak szpital urzędu marszałkowskiego, jak i szpital miejski niechętnie mówią o swoim zadłużeniu, stąd mieszkańcy nie są zorientowani w stanie finansów częstochowskich placówek medycznych. A przecież ten fakt ma ogromne znaczenie nie tylko dla obecnych pacjentów, ale też dla jeszcze dziś osób zdrowych, bo wszyscy chcą wiedzieć, czy będziemy się leczyć w Częstochowie, czy raczej gdzieś w Polsce.

Na pytania o to, jaka jest kondycja finansowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego i czy mieszkańcy są zabezpieczeni teraz i w przyszłości w podstawową, szpitalną opiekę medyczną – odpowiada biuro prasowe szpitala na Parkitce.

– Jaki jest stan zadłużenia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego?

– Na dzień 31.05.2019 r. Szpital posiadał około 65 mln. zobowiązań wymagalnych, które są na bieżąco spłacane. Szpital jest obecnie na etapie wdrażania planu naprawczego. W ciągu ostatniego półtora miesiąca Szpital pozyskał 40 mln. zł. – ostatnia część z ww. środków wpłynie na rachunek Szpitala we wrześniu.

– Jaki jest stan zatrudnienia w szpitalu na Parkitce?

– W Szpitalu zatrudnionych jest obecnie 2.275 pracowników, w następującym podziale:
339 – lekarze (w tym lekarze, rezydencji, stażyści);
1.019 – pielęgniarki i położne;
114 – personel inny z wykształceniem wyższym, w tym m.in. psycholog, fizjoterapeuci, laboranci;
8 – farmaceuci;
132 – technicy medyczni (w tym m.in. technik RTG, analityk medyczny, fizjoterapeuta);
150 – personel średni medyczny (w tym m.in. sekretarka medyczna, rejestratorka medyczna, opiekun medyczny);
236 – personel niższy medyczny (m.in. salowe);
155 – administracja i pozostali, w tym personel gospodarczy i obsługi.

– Ile obecnie funkcjonuje na terenie szpitala oddziałów i jakich oraz które z nich bilansują się finansowo, a które przynoszą straty?
– W Szpitalu funkcjonuje 41 oddziałów. Szpital jest obecnie na etapie tworzenia precyzyjnych narzędzi za pomocą których ma być monitorowana efektywność działania oddziałów. Po ich wdrożeniu, co jest wynikiem wprowadzenia planu naprawczego możliwe będzie precyzyjne szacowanie powyższych wartości.

– Ile każdy oddział wykonuje zabiegów w okresie jednego miesiąca i czy wszystkie planowe zabiegi są wykonywane, czy dochodzi do sytuacji odsyłania pacjentów na zabiegi do innych placówek. Jeśli tak, to ile jest takich sytuacji w skali miesiąca i co jest tego powodem?
– W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w 2018 roku wykonanych zostało w sumie 12 832 zabiegi operacyjne w ramach Traktu Operacyjnego. Najwięcej z nich wykonywanych jest przez Oddział Chirurgiczny Ogólny, Oddział Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chorób Piersi oraz Oddział Ortopedii Chirurgii Urazowej. Bardzo rzadko dochodzi do sytuacji w których pacjenci odsyłani są do innych placówek. W każdym przypadku działanie takie jest uzasadnione pod względem medycznym lub organizacyjnym.

– Czy prawdą jest, że szpital przymierzał się do likwidacji laboratorium, chcąc powierzyć to zadanie firmie zewnętrznej?
– Takie rozmowy były prowadzone, ale ostatecznie zostały zaniechane.

– Jakie są wpływy szpitala i skąd pochodzą oraz jakie są koszty i na co je szpital ponosi?
– Przychód roczny na koniec roku obrotowego na dzień 31.12.2018 r. wyniósł ok. 260 mln zł. w tym z Narodowego Funduszu Zdrowia ok. 250 mln. zł. Pozostałe przychody pochodzą z innych źródeł np. wynajem powierzchni. Koszty na koniec roku obrotowego na dzień 31.12.2018 r. wyniosły ok. 285 mln zł.

Cóż… liczby mówią same za siebie. Przychód roczny to 260 mln zł, a koszty 285 mln, co roku więc szpital jest „w plecy” 25 milionów złotych. Ta sytuacja – niestety – nie wróży niczego dobrego.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content