Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Czy będzie referendum przeciwko Matyjaszczykowi?

Tak, tak… wcale to nie jest niemożliwe. I nie za sprawą rozczarowanego rządami prezydenta Częstochowy społeczeństwa, w tym nauczycieli, pracowników pomocy społecznej i ogólnie budżetówki, środowiska biznesu, bezrobotnych, działaczy sportowych, zasadniczo wszystkich częstochowianin młodych i starych, ale dzięki radnym. Tak, tak…

 

Czy władza może nas mieć w nosie?

Każdy wie: Rada Miasta – uchwala, prezydent – wykonuje to, co radni uchwalili, ze szczególnym respektowaniem ustalonego budżetu. Po zakończeniu roku obrotowego radni mają obowiązek sprawdzić, czy to, co zaplanowali i zapisali w uchwale budżetowej, prezydent zrealizował w wyznaczonym czasie. Jeśli Matyjaszczyk, w porywie tworzenia stołków dla partyjnych kolegów ze Śląska i między pakowaniem walizek do Chin a Turcji, nie wykona wszystkich zaleceń, radni nie mogą udzielić prezydentowi absolutorium. I co dalej…? Ustawa o samorządzie daje odpowiedź: „nieudzielenia absolutorium jest równoznaczne z podjęciem inicjatywy przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania prezydenta”. 

Ale, ale…, nie tak szybko i nie dla zadomowionej nomenklatury SLD, która zadbała o wzajemną ochronę. Prezydenta asekurują sami radni. Błąd włodarza w realizacji budżetu naprawiają nowymi uchwałami – wycofują się ze wcześniejszych planów lub przesuwają środki finansowe na rok następny. Jałowe wydają się więc wszystkie decyzje radnych zapisane w uchwałach, gdyż każdą z nich, w zależności od potrzeb politycznych lub prezydenta, można zmienić.

Maszynka do świerkania

Jaskółką, która absolutorium i referendum uczynić może, jest niewcielona przez Matyjaszczyka w życie uchwała o zakupie  „elektronicznego systemu imiennego głosowania”. Rada miasta (ciało nakazujące działania prezydentowi) uchwaliła wydatek 40 tys. zł z budżetu miasta na zakup urządzenia do liczenia głosów radnych. W ten sposób mieszkańcy dowiedzieliby się nareszcie, jak reprezentanci dzielnic głosują w Radzie w sprawach własnego elektoratu. Dziś nie wiemy. Radni podnoszą bezwładnie ręce, sekretarze liczą i podają wyniki. Znana jest jedynie ogólna liczba głosujących radnych. 

Prezydent Matyjaszczyk (ciało wykonujące polecania Rady) na mocy uchwały zobowiązany jest maszynki do liczenia zakupić – jak podaje ustawa o samorządzie, przy braku terminu – niezwłocznie. Czyli kiedy? Już wiemy! Od stycznia do września najwyraźniej dla Matyjaszczyka jest niezwłocznie (zasada nie dotyczy wypłaty prezydenta). Mimo upływu dziewięciu miesięcy urządzenia nadal nie ma, a rok kalendarzowy, w tym budżetowy, dobiega końca. Prezydent twierdzi, że to wina radnych, bo nie potrafią zdecydować się na żadnego z trzech zaproponowanych producentów. Radni natomiast, że prezydent nie przedstawił specyfikacji, czyli nie wymusił na radnych zgodnego wyboru, bo w tej sprawie dogadać się im trudno. Spór wśród radnych toczy się o to, czy sprzęt ma być urządzeniem mobilnym (niczym pilot do telewizora) czy stacjonarnym (konsola przytwierdzona do stolika radnego). Mobilność pozwoli rajcy podczas głosowania spożywać posiłek w miejskim barze bądź raczyć się kawą u sympatycznej pani Krysi gdzieś w urzędzie, nie wyklucza również zmagań z jelitówką. Stacjonarny sprzęt udaremnia możliwość przebywania podczas głosowania w innym miejscu niż sala sesyjna. 

W banalnej sprawie wyboru maszynki do głosowania radni udają konflikt i tylko co odważniejsi przyznają: „urządzenia nie ma i nigdy nie będzie, bo nie jest w naszym interesie publicznie ujawniać zawiłe decyzje i koalicje”. 

Radni Częstochowy zespołowo chronią nietykalność prezydenta. Obserwatorzy lokalnej areny politycznej już dawno twierdzili – w co aż trudno uwierzyć – że w naszym mieście nie istnieje opozycja do obecnej władzy i opcji lewicowej. Wyskoki Filipa z konopi pseudo-opozycyjnych radnych w błahych dla mieszkańców sprawach, są żenujące i bawią znawców tematu do łez. Nie ma sensu wróżyć z fusów, wiadomo bowiem, że tak w kwestii maszynek do głosowania, jaki w każdym innym  defekcie budżetowym prezydenta, radni podejmą uchwały ratunkowe, zmieniające wcześniejsze postanowienia. Rada Miasta niczym panna na wydaniu, raz decyzje uchwałą zatwierdza, potem się wycofuje, raz maszynki chce, a za chwilę już nie.

Radni zwalniają w ten sposób Matyjaszczyka z odpowiedzialności za realizację uchwały budżetowej, w kłopotliwych punktach.

No chyba, że ktoś coś przeoczy… Wówczas, żegnaj absolutorium, witaj referendum i tak staniemy się świadkami kolejnego w Częstochowie przewrotu.

 

Absolutorium – akt prawny, który dokonywany jest poprzez organ uprawniony (np. Rady Miasta) na podstawie przedstawionego sprawozdania rachunkowego. Udzielenie absolutorium oznacza stwierdzenie prawidłowości działania finansowego organu wykonawczego (w tym przypadku prezydenta miasta) w określonym przedziale czasowym. Należy przyjąć, że absolutorium jest jedną z postaci odpowiedzialności radnych. Istotą bowiem jest brak zastrzeżeń do prowadzonej przez władze miejskie gospodarki finansowej. Nieudzielania absolutorium dla władzy wykonawczej jest jednoznaczne z podjęciem inicjatywy przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania prezydenta.

 

 

Udostępnij:

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content