Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Bezpieczeństwo w miejscu pracy – jak je zapewnić?

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie swoim pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Dzięki temu osoby wykonujące swoje obowiązki służbowe mogą robić to bardziej efektywnie oraz bez obaw o uszczerbek na zdrowiu. Jakie są najważniejsze sposoby zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu pracy?

Szkolenia

Podstawowym sposobem zapobiegania wypadkom w pracy powinno być odpowiednie przeszkolenie pracowników oraz poinformowanie ich o potencjalnych zagrożeniach związanych z danym stanowiskiem pracy. Szkolenia bhp są obowiązkowe i dzieli się je na wstępne, wykonywane zaraz po zatrudnieniu oraz okresowe, które powtarzane są co jakiś czas. Każdy pracownik powinien poznać zasady bhp obowiązujące w zakładzie pracy oraz stosować się od poleceń przełożonych.
 
Znaki bezpieczeństwa

W każdym miejscu pracy, czy jest to biuro czy hala produkcyjna, powinny pojawić się znaki bhp. Najbardziej powszechne są znaki ewakuacyjne oraz przeciwpożarowe, które wskazują między innymi na rozmieszczenie wyjść, gaśnic oraz pokazują układ dróg ewakuacyjnych.

Oprócz uniwersalnych znaków bezpieczeństwa w wielu branżach stosuje się oznaczenia związane z zagrożeniami, jakie mogą wystąpić na danym stanowisku. Najważniejsze dla transportu towarów niebezpiecznych będą znaki ADR, w laboratoriach i przemyśle chemicznym często spotka się piktogramy clp, natomiast w budownictwie stosuje się żółte tablice budowlane. Kolejną ważną kategorią są instrukcje bhp, których przekrój tematyczny jest naprawdę bardzo szeroki: od instrukcji obsługi czajnika elektrycznego, przez instrukcję składowania i magazynowania towarów w sklepie aż po instrukcję obsługi kotłów parowych.

Każda grupa znaków bhp ma przypisany kolor, tak aby można było łatwo je rozpoznać. Znaki ewakuacyjne są zielone, przeciwpożarowe czerwone, ostrzegawcze żółte, nakazu niebieskie, a znaki zakazu mają charakterystyczną czerwoną obramówkę.
 
Środki ochrony indywidualnej

W wielu miejscach zagrożenia minimalizuje się poprzez zastosowanie różnych rozwiązań technologicznych oraz sprzętowych. Jeżeli nie jest to możliwe, pracownik powinien zostać wyposażony w środki ochrony indywidualnej dopasowane do swoich potrzeb oraz do wymagań stanowiskowych. Najczęściej są to elementy odzieży roboczej oraz akcesoria, jak na przykład rękawice, kaski, okulary przeciwodpryskowe, ochronniki słuchu, obuwie czy kombinezony. Ich głównym zadaniem jest ochrona elementów ciała przed urazami, a w niektórych przypadkach także ułatwianie pracy. Do takich środków zaliczyć można także odzież wodoodporną jak na przykład płaszcze przeciwdeszczowe. Są one stosowane głównie przez pracowników wykonujących swoją pracę na zewnątrz, gdzie muszą radzić sobie z różnymi warunkami pogodowymi.

 
Przystosowane pomieszczenie i stanowisko pracy

W kwestii bezpieczeństwa ważne jest także miejsce, w którym wykonuje się pracę. Powinno być ono dobrze oświetlone i wentylowane. Każde potencjalne zagrożenie musi być dobrze oznaczone i zabezpieczone. Bardzo ważne jest także utrzymywanie porządku na każdym stanowisku pracy oraz usunięcie z podłogi śliskich substancji oraz przedmiotów, o które można się potknąć.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content