Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

A ja walę totale

Z wiekiem bardziej cenię sobie chłodek świętego spokoju niż gorączkę ideowego zaangażowania. Dlatego reaguję ospale, albo wcale, gdy próbują wymusić na mnie potępienia dla czynów ideowo niecnych. Ktoś tam przebrał się w mundurek, hajlował, a do tego pod poduszką trzymał „Mein Kampf” – mam się oburzyć. I… tam… nie chcę mi się. Inny łazi w berecie z Leninem pod pachą i wzywa do tępienia burżujów – zakazać i skuć mu mordę. A tam… też mi się nie chce.

Młodość cechuje nonkonformizm i urzeczenie radykalizmem. Im mocniejsze słowo, tym milsze dla młodego ucha, im radykalniejszy pomysł na zmianę świata, tym słodszy dla młodego ducha. Socjalizm i faszyzm – idee mające porywać młode rzesze, nie różniły się wielce od siebie ani formą, ani treścią. Takie samo było urzeczenie młodzieży, tej śpiewającej „Bella ciao” i tej od „Giovinezza”, z taką samą mocą lali po łbach pałami politycznych przeciwników. O konsekwencjach urzeczenia totalitarnymi ideologiami nie ma tu co wspominać, przynajmniej moje i starsze pokolenia mają je dobrze wkodowane w pamięć. 

Niedojrzały nonkonformizm ma swoje prawa natury. Jeśli wbija się do głowy obowiązującą „poprawność”, to ta wychodzi z drugiej strony. Zwulgaryzowany faszyzm przyciąga modą na „silną osobowość”, prymityw komunizmu usprawiedliwia bunt przeciw wszelkim normom. Jedno warte drugiego, bo zwulgaryzowane idee usprawiedliwiają rebelię i prawo silniejszych do narzucania innym swoich zasad. Przyzwoity liberał, taki od „żyj i pozwól żyć innym”, najchętniej widziałby takowe ideologie, jeśli nie w piekle, to przynajmniej w wychodku. 

Są ludzie, którzy oklaskami powitali wyrok sądu skazujący na więzienie młodzieńca, propagującego faszyzm przez intonowanie durnej przyśpiewki. Ci sami ludzie z oburzeniem przyjmują aresztowanie innego młodzieńca, który w równie prymitywny sposób propagował komunizm. Taka tradycja: bić obcych, bronić swoich, jesteśmy tolerancyjni wobec poglądów, z którymi się zgadzamy i pryncypialnie surowi wobec „wrogów tolerancji”. Widać świat opinii publicznej, choć zarojony profesorami i artystami, niewiele się różni od światka kibolskiego. 

A ja to walę, mnie dobrze się żyje, gdy każdy może mówić, to co myśli, a myśleć to co chce. Nie dam się nabrać na przesądy inkwizycyjne, w których nie wytępiona w porę idea i nie spalony heretyk jest zagrożeniem, niosącym w nasz dom ognie piekielne. Ludzie w większości są normalni, a więc przywiązani do pewnych norm społecznych, szanujących i chroniących odrębność jednostek, zatem dziś nam żaden totalitaryzm nie grozi. Istnieje za to inne poważne zagrożenie: żerowanie przez przedsiębiorców politycznych na ludzkiej głupocie i ludzkich emocjach. Faszyzm i komunizm to dziś przydatne rekonstrukcje, tworzone w celu zarządzania strachem i nienawiścią. Spragniona kariery polityczna hiena sprawnie tresuje obywateli dzięki podstawowej komendzie: „bierz go”. Bierz go, ugryź lewaka, prawaka, faszystę, komunistę, Murzyna, Białasa, homo lub hetero, feministkę, katola…

Nie polecam dać się tak tresować, bo od gryzienia zęby się psują, a jeszcze bardziej charakter. Higiena wymaga, by się zachowywać jak człowiek, a nie jak Burek. Nawet jeśli ten Burek, to sympatyczna psinka.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content