Skip to content

Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Uzależnienie to choroba, nie wybór

Uzależnienie jest jak zła siła, która niszczy wszystko, co spotka na swojej drodze – burzy rodzinne relacje, buduje dystans pomiędzy ludźmi, pozbawia uzależnionego kontroli nad własnym życiem. I nieważne skąd jesteś z Częstochowy czy z Myszkowa. Dla zdrowego człowieka uzależnienie jest czymś niezrozumiałym i prostym do wyleczenia – jeśli coś jest „be” to wystarczy z tym skończyć i po sprawie. To jednak nie jest takie proste. Na szczęście są miejsca i ludzie, którzy pomagają walczyć o lepszą – wolną od uzależnień – przyszłość.

Przez uzależnienie rozumie się chorobę nieuleczalną, ale nie beznadziejną, tzn. taką, w której to od chorego i wkładu jego pracy najbardziej zależy, na ile trwale zmieni swoje zachowania, a tym samym swoje życie. Pomoc w walce tym, którzy pragną wydostać się ze szponów nałogu niesie Ośrodek Terapii Uzależnień VIVERE.
O VIVERE
Idea ośrodka narodziła się z chęci pomagania osobom, które zagubiły się w swoim życiu. VIVERE to pod każdym względem wyjątkowe miejsce. Ośrodek mieści się w Beskidzie Żywieckim, pomiędzy pasmem Beskidu Śląskiego, Podhalem, a częścią Karpat Słowackich. Otaczają go najwyższe góry Beskidu Żywieckiego: Pilsko, Babia Góra, Romanki i Rysianki. Piękna krajobrazu dopełniają rzeki Sopotnia i Koszarawa. Ogromną siłą VIVERE jest wyjątkowa atmosfera – bezpieczeństwo i ciepło rodzinnego domu. Każdy znajdzie tu spokój i zrozumienie, gdyż każdy traktowany jest indywidualnie i wyjątkowo.
VIVERE to osoby, które od lat złączone są z problematyką uzależnień – czy to przez fakt własnej choroby, czy wybranej drogi rozwoju zawodowego. Zajmują się profesjonalną pomocą zarówno osobom uzależnionym, jak również ich rodzinom i bliskim. Ośrodek specjalizuje się w terapii osób dotkniętych problemem alkoholizmu oraz patologicznego hazardu.
Pobyt o ośrodku ma pozwolić uzależnionej osobie, jaką rolę i jakie szkody wyrządziło w jego życiu picie alkoholu czy patologiczne granie, jak wpłynęło na zdrowie fizyczne, sferę emocjonalną, życie rodzinne, zawodowe, duchowe. Ma pozwolić zrozumieć na czym polega specyfika problemu danej osoby, zbudować trwałą motywację do powstrzymania się od picia czy grania; nauczyć radzenia sobie z psychologicznymi mechanizmami uzależnienia. WIVERE rozwija umiejętności niezbędne do radzenia sobie z uzależnieniem od alkoholu czy hazardu pomaga uznać własną bezsilność wobec alkoholu i gier przejście przez niełatwy proces akceptacji własnej choroby.
Terapia podstawowa
Trzydziestodniowa psychoterapia uzależnienia oparta jest o zajęcia grupowe i kontakt indywidualny z terapeutami ośrodka.
W ramach terapii przewidziane są:
* praca w oparciu o indywidualne plany terapeutyczne (plan taki zawsze układany jest z myślą o konkretnym uczestniku terapii, uwzględnia indywidualne potrzeby oraz specyfikę osobistych problemów każdego z naszych podopiecznych);
* zajęcia psychoedukacyjne, mające na celu przekazanie wiedzy na temat różnorodnych problemów związanych z uzależnieniem oraz dojrzałym, trzeźwym życiem;
* grupy zadaniowe, podczas których pacjenci analizują swoje doświadczenia związane z piciem alkoholu czy graniem, pracują nad tymi sferami swojego życia, które stanowią dla nich największy problem;
* trening zachowań konstruktywnych z treningiem asertywności;
* program zapobiegania nawrotom choroby;
* psychorysunek;
* zajęcia relaksacyjne;
* filmy terapeutyczne;
* sesje terapeutyczne z udziałem najbliższych.
Dużą rolę w terapii odgrywają również kontakty podopiecznych VIVERE z ruchem Anonimowych Alkoholików i Anonimowych Hazardzistów, spotkania z przyjaciółmi ośrodka będącymi żywym świadectwem cudu trzeźwości/zdrowienia.
W czasie wolnym od zajęć terapeutycznych – zależności od aury i pory roku – odbywają się zajęcia plenerowe (różnego rodzaju zajęcia sportowe, wycieczki najpiękniejszymi szlakami Beskidu Żywieckiego, grille), także wyjazdy na basen.
Terapia pogłębiona
Absolwentom ośrodka, a więc osobom, które ukończyły program podstawowy psychoterapii, VIVERE oferuje udział w programie pogłębionym. Jego celem jest dalsza praca w kierunku uznania własnej bezsilności wobec alkoholu i gier oraz akceptacja swojego uzależnienia; rozwijanie umiejętności wczesnego rozpoznawania głodu alkoholowego i głodu grania i umiejętności radzenia sobie z nim; rozwijanie umiejętności radzenia sobie z napięciem emocjonalnym i stresem; dalsza praca nad psychologicznymi mechanizmami uzależnienia; rozwijanie umiejętności inter- i intrapersonalnych; rozpoznanie i zmiana destrukcyjnych form kontaktów z otoczeniem; zbudowanie pozytywnej wizji własnej osoby i życia.
W ramach programu pogłębionego VIVERE proponuje:
* grupę zapobiegania nawrotom choroby;
* grupę pracy z emocjami;
* trening zachowań konstruktywnych;
* trening inter- i intrapersonalny;
* grupę wsparcia;
* grupę zadaniową;
* terapię indywidualną.
Zajęcia odbywają się w trybie zjazdowym, w co drugi weekend każdego miesiąca.
W wolnym czasie
Sobota w ośrodku jest dniem wolnym od zajęć psychoterapeutycznych, choć wcale nie mniej istotnym w kontekście całego procesu zdrowienia. Zdając sobie w pełni sprawę z tego, jak wielkim problemem dla uzależnionej osoby jest umiejętność wykorzystywania w sposób konstruktywny czasu wolnego, ten jeden dzień tygodnia w całości poświęcony jest na rozwijanie tej umiejętności, rozbudzanie w podopiecznych nowych pasji i pracę nad tymi, które gdzieś, w związku z uzależnieniem, zostały zapomniane, zaniedbane.
Jazda konna
Współpraca ośrodka VIVERE ze stajnią KAS-MAR umożliwia pacjentom kontakt z pięknymi, łagodnymi końmi. Jak pokazują badania, obcowanie z tymi przyjacielskimi zwierzętami bardzo korzystnie wpływa na równowagę emocjonalną, osłabia reakcje nerwicowe, poprawia koordynację wzrokowo-ruchową. Zalecane jest przez specjalistów m.in. przy zaburzeniach adaptacyjnych towarzyszących uzależnieniom. Obcowanie z koniem i jego otoczeniem uczy samodzielności, odpowiedzialności i współpracy z innymi. Poddanie się podczas jazdy kołyszącemu, spokojnemu ruchowi zwierzęcia sprzyja relaksowi i odprężeniu, rytmiczne, pobudzające ruchy towarzyszące jeździe wzmagają wydzielanie hormonów (szczególnie adrenaliny i endorfin), stymulujących układ wegetatywny, co kolei bardzo korzystnie wpływa na wzrost aktywności ruchowej, koncentracji uwagi i dobrego samopoczucia.

Jeżeli masz problem, nie zwlekaj, szkoda każdej minuty straconego życia.
Jeśli najbliżsi mówią Ci, że masz problem – uwierz im, na pewno mają rację. Waldek, 37 lat

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni