Kiedy słyszysz nazwiska takie, jak Thomas Edison czy Stephen Hawking, być może nie wiesz o tym, że są jednymi z wielu osób niepełnosprawnych, które miały wpływ na rządy, odegrały ważną rolę w ruchach praw obywatelskich, stworzyły przełomowe wynalazki. Wiedza o niepełnosprawności często pozostaje w cieniu ich wielkich osiągnięć. Niedoskonałość fizyczna, deficyty emocjonalne, a nawet choroby psychiczne nie zawsze stanowią przeszkodę w dążeniu i osiąganiu swoich celów.
Nawet jeśli, dowiedziałeś się o niektórych z tych ludzi w szkole lub gdziekolwiek indziej, to być może nie wiedziałeś, że są członkami społeczności osób z niepełnosprawnościami.
Oto nasza subiektywna galeria osób niepełnosprawnych, dla których ułomność nie stanowiła bariery nie do przebicia.
Isabella Springmühl Tejada – jest projektantką mody z zespołem Downa. Jednym z życiowych marzeń Isabelli od dziecka było zostanie sławną projektantką mody.
Rozpoczęła studia, gdy miała zaledwie dwa lata w zwykłej szkole, a ukończyła studia licencjackie w dziedzinie nauk ścisłych i listów z adaptacjami programowymi. Kiedy Isabella decyduje się ubiegać o przyjęcie na uniwersytet, odmawia jej się przyjęcia z powodu zespołu Downa. Wiele lat później Isabella opisuje uczucie odmowy uniwersytetu, jako druzgocące, zwłaszcza że nie jest w stanie kontynuować nauki, jak jej koledzy z klasy i być w stanie spełnić swoje marzenie o byciu projektantem. Nie poddaje się i zapisuje do akademii krawieckiej, gdzie uczy się tworzyć wzory, ciąć i szyć na maszynie.
Jej pierwszym wydarzeniem była „Guatextraordinaria” w Muzeum Ixchel w Gwatemali. W wydarzeniu wzięła udział z zaprojektowanymi przez siebie torbami z gwatemalskich tkanin i kolorowych akcesoriów. Dzięki sukcesowi tego wydarzenia Isabella tworzy własną markę „Down to Xjabelle”.
W październiku 2016 roku Isabella otrzymuje zaproszenie do udziału w prezentacji „London Fashion Week”, jako wschodząca projektantka reprezentująca Gwatemalę. Jej projekty, spontaniczność, ciężka praca i poświęcenie – urzekły międzynarodową publiczność.
W tym samym roku została uznana przez BBC za jedną ze 100 najbardziej wpływowych kobiet.
Jej projekty były prezentowane w Londynie, Rzymie, Mexico City, Guadalajarze, Puebli, Monterrey, Gwatemali i Panamie. Isabella zaprezentuje swoje projekty na całym świecie, zarówno na inkluzywnych, jak i tradycyjnych wybiegach. Jest również zapraszana do opowiedzenia o swoich doświadczeniach w modzie, integracji społecznej i przedsiębiorczości podczas wydarzeń takich, jak Forum FORBES „Mujeres Poderosas”. Isabella jest obecnie ambasadorką kampanii znanego napoju i jest wizerunkiem dla światowych marek modowych.
O sobie mówi „Jestem taką, jak mnie widzisz. Jestem projektantką, piosenkarką, córką i siostrą, jestem bardzo rozmowna, towarzyska i zabawna, a także jestem młodą kobietą z zespołem Downa, która kocha to, co robi. Często mówię, że chromosom X jest chromosomem miłości. Moja niepełnosprawność uczyniła mnie silniejszą, ponieważ musiałam ciężej pracować, aby dotrzeć tam, gdzie jestem. Pracuję nad wieloma projektami i mam wiele ambicji. Moim osobistym marzeniem jest być przykładem dla społeczeństwa i pokazać, jak wspaniała jest Gwatemala.”
red.