W 2018 roku do wód, które znajdują się w użytkowaniu okręgu PZW Częstochowa trafiło łącznie 47,4 ton i 845.440 sztuk ryb. W zależności od asortymentu ryby kupuje się na sztuki, dzieje się tak w wypadku zakupu na przykład narybku czy na kilogramy w wypadku zakupu kroczka lub selekta. Wydano na ten cel 808.601,71 złotych. Wpuszczono do wody 19 gatunków ryb takich jak: boleń, brzana, jaź, jelec, karaś pospolity, karp, kleń, leszcz, lin, lipień, miętus, okoń, płoć, pstrąg potokowy, sandacz, sieja, szczupak, świnka i węgorz.
Okręg uzyskał w 2018 roku dodatkowe środki na zakup materiału zarybieniowego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Kwota dofinansowania wyniosła ponad 153 tys. zł, z przeznaczeniem na dodatkowy zakup gatunków zagrożonych i cennych przyrodniczo.
Możemy się poszczycić, że prócz podstawowych gatunków ryb do naszych wód trafiają gatunki bardzo rzadko występujące na południu Polski. Jednym z nich jest na pewno sieja, która wprowadzona do częstochowskich glinianek od kilkunastu lat osiąga już rekordowe wymiary i odbywa naturalne tarło.
Od wielu lat staramy się odnowić stada: brzany, lipienia, jelca czy świnki, które tak licznie kiedyś występowały w Pilicy, Warcie czy Liswarcie. W tym celu poszukuje się ośrodków zarybieniowych, które oferują wymienione gatunki ryb, najlepiej podchowane przez kilka lat (daje to pewność, że ryby te wpuszczone do wody niebawem odbędą tarło).
Wymierne efekty zarybiania większymi osobnikami możemy zaobserwować w wypadku pstrąga potokowego. Nad takimi rzekami jak: Kocinka, Wiercica, Biała Lelowska, Krztynia czy Górna Pilica, spotykamy wędkarzy z całej Polski, którzy przyjechali nad nasze wody, by przeżyć wędkarską przygodę z dużym pstrągiem.
Robert Amborski, rzecznik prasowy Okręgu Częstochowa