Wypalenie zawodowe spowodowane wieloletnią rutyną pracy w jednym miejscu czy niezadowalające warunki współpracy z firmą to powody, dla których większość osób najczęściej myśli o zmianie miejsca zatrudnienia. Jesteś w takiej sytuacji? Poznaj sprawdzone sposoby na znalezienie nowej pracy.
Dokształcaj się
Bez względu na to, czy chcesz starać się o pracę na podobnym do aktualnego stanowisku, czy też całkowicie zmienić swoją zawodową ścieżkę, zadbaj o swoje kształcenie, by podnieść lub zdobyć kwalifikacje i zainteresować w ten sposób swoją kandydaturą przyszłego pracodawcę.
W pierwszym przypadku może się to okazać trochę łatwiejsze, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby całkowicie się przebranżowić, jeśli czujesz, że w Twoim życiu nadszedł czas na poważne rewolucje zawodowe.
W Internecie dostępna jest spora dawka darmowej wiedzy z każdej dziedziny oraz niezliczona ilość kursów online, które pomogą Ci się dokształcić. Poza tym, warto czytać branżową prasę i literaturę, a także interesować się nowinkami na tematy, w których chcesz się specjalizować.
Szukaj nowej pracy w odpowiednich miejscach
Zastanawiasz się, gdzie szukać pracy w Częstochowie, w Krakowie, we Wrocławiu, w Warszawie, w Poznaniu, w Lublinie, w Bydgoszczy, w Katowicach czy w innych polskich miastach?
Oczywiście możesz poprosić o pomoc znajomych, którzy pracują w innych niż Twoja firmach w okolicy i być może wiedzą coś o wolnych wakatach. Jednak nie warto ograniczać się wyłącznie do tego sposobu.
i pozostałych regionów Polski bez problemu znajdziesz na internetowych portalach specjalizujących się w tej tematyce. Korzystanie z większości z nich jest darmowe i bardzo proste. Wybierasz interesujące Cię branże, wprowadzasz informacje na swój temat i na adres mailowy otrzymujesz propozycje pracy, które najprawdopodobniej będą odpowiadały Twoim kwalifikacjom oraz oczekiwaniom.
Rozsądnie dobieraj oferty, na które aplikujesz
Kiedy już zaczniesz otrzymywać oferty pracy, dokładnie je czytaj, by upewnić się, że spełniasz wymagania stawiane przez pracodawców i akceptujesz przedstawiane przez nich warunki.
Nie aplikuj na ogłoszenia, które są poniżej Twoich kwalifikacji. W końcu chcesz zmienić pracę na taką, w której będziesz mógł rozwinąć skrzydła. Uważaj również na oferty, które skierowane są do osób o wyższym niż Twoje doświadczeniu i umiejętnościach, a już na pewno strzeż się podkoloryzowywania swojego CV, by zdobyć taką pracę.
Właściciele lokalnych, konkurencyjnych firm często znają się ze sobą i Twoje ubarwione dokumenty aplikacyjne mogą zostać szybko skonfrontowane z rzeczywistością, a kandydatura spalona już na starcie. Nie warto iść w tym kierunku, zwłaszcza, gdy planujesz wieloletnią karierę w tej samej branży.
Przygotuj dokumenty aplikacyjne pod konkretne ogłoszenie
Po wybraniu odpowiednich ogłoszeń, zapoznaj się z dostępnymi w sieci materiałami na temat firmy, w której chcesz starać się o pracę.
W ten sposób nie tylko dobrze przygotujesz swoje dokumenty aplikacyjne, ale też zdobędziesz wiedzę, która może Ci się przydać na dalszych etapach rekrutacji.
Informacje w swoim życiorysie i CV dostosuj do wymagań z oferty oraz profilu danego przedsiębiorstwa, by osoba zajmująca się rekrutacją zauważyła Twoją kandydaturę i to, że najprawdopodobniej naprawdę pasujesz do firmy.
Zadbaj o swój wirtualny wizerunek
Pamiętaj również o tym, że dzisiejsi rekruterzy starają się dowiedzieć jak najwięcej na temat aplikujących kandydatów, zanim zdecydują się któregoś z nich zaprosić na rozmowę. W tym celu nie ograniczają się wyłącznie do solidnego zapoznania się z życiorysem danej osoby, ale też sprawdzają jej profile na portalach społecznościowych.
Dlatego zadbaj o prywatne konto nie tylko w serwisach z ofertami pracy, ale również w social mediach. Twoje profile na LinkedIn, Facebooku czy Instagramie mogą zostać sprawdzone przez przyszłego pracodawcę, więc warto, by jak najlepiej prezentowały Twój wizerunek.
Jeżeli swoje publikacje czy zdjęcia na tego typu portalach upubliczniasz wszystkim, zanim prześlesz swoją kandydaturę do danej firmy, sprawdź, czy oby na pewno wszystkie świadczą na korzyść Twojego zawodowego profesjonalizmu. Jeżeli niekoniecznie, ukryj lub zmień ustawienia widoczności niektórych z nich.