(04.10.2018)Z nami poradzisz sobie ze wszystkim!
Jak uniknąć rdzy na blasze do ciasta?
Najprostszy sposób to smarowanie blachy tłuszczem przed pierwszym użyciem i po każdym użyciu. I nie chodzi o krople byle jakiego oleju, ale porządne nasmarowanie na przykład słoniną, zostawienie na jakiś czas i potem przetarcie papierowym ręcznikiem tak, by zostawić na powierzchni blachy delikatną warstwę tłuszczu. (Jeśli jej nie przetrzemy, tłuszcz zjełczeje i będzie bardzo brzydko pachniał).
Można też posypać blachę gruboziarnistą solą i po kilku minutach czyścić, rozcierając sól kawałkiem słoniny.
A gdy blacha jednak zardzewiała? Trzeba ją wyrzucić i zastąpić nową. I tak postępujemy z każdym stalowym przedmiotem jakiego używamy w kuchni – garnkiem, nożem, kubkiem, foremką do pierogów.
Jak przechowywać orzechy?
Najdłużej można przechowywać orzechy niełuskane – nawet do roku. Orzechy włoskie i laskowe, najlepiej przechowywać w łupinkach, niełuskane. W ten sposób mogą czekać na wykorzystanie nawet kilka miesięcy. Schowane w swoich skorupkach zostają świeże i nie tracą wartości odżywczych. Pozbawione skorupek narażone są na zjełczenie oraz pleśń.
Niełuskane orzechy najlepiej przechowywać w worku (bawełnianym lub lnianym) albo koszyku w chłodnym, suchym miejscu.
Orzechów łuskanych nie przechowujemy w zbyt wysokiej temperaturze (wtedy jełczeją), ani w wilgotnych warunkach (mogą spleśnieć). Najlepiej wstawić je do lodówki.
Uwaga, nawet jeśli jeden z orzechów ma na sobie widoczny „kożuszek” pleśni, oznacza to, że pozostałe również najprawdopodobniej są przez nią dotknięte.
Co zrobić, żeby okna nie parowały?
Jesienią i zimą bardzo często zdarza się, że okna w mieszkaniu są zaparowane. Główne przyczyny takiego stanu rzeczy to zbyt szczelna stolarka i brak odpowiedniej wentylacji. Para wodna w domu powstaje podczas gotowania, prania, czy kąpieli. Wytwarzamy ją nawet oddychając. Jeśli wilgotność powietrza przekracza 60%, para skrapla się na szybach. Krople wody na szybach to również wynik różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz domu. Gdy wynosi ona 20°C, para wodna zaczyna się kondensować i osadzać na oknach.
Jak sprawić, aby wentylacja była odpowiednia?
* Ustawiając okna w pozycji mikrowentylacji, co pozwala zmniejszyć docisk skrzydła do ramy, a jednocześnie pozwala na wymianę powietrza w pomieszczeniu. Funkcję mikrowentylacji uruchamia się poprzez odpowiednie ustawienie klamki okiennej.
* Montując nawiewniki okienne, które umożliwiają wentylację pomieszczenia bez uchylania okien. Powszechnie stosuje się dwa rodzaje nawiewników – higrosterowane i ciśnieniowe. Pierwsze reagują na zmiany wilgotności w pomieszczeniu, drugie wyrównują różnicę ciśnień wewnątrz i na zewnątrz. Montaż nawiewników w górnej części okna powoduje, że zimne powietrze z zewnątrz miesza się z cieplejszym przy suficie, a gdy opada ma już temperaturę pokojową.
* Wietrząc pomieszczenie. Dzięki temu w mieszkaniu nie gromadzi się woda, a wentylacja grawitacyjna działa sprawnie. To sposób na świeże powietrze, zabezpieczenie przed parą na oknach, a także przed pleśniami, które lubią zaduch.