Komunikat Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, podany do publicznej wiadomości 01. kwietnia już 02. kwietnia został rozszerzony i nieco uszczegółowiony. Ten gest śledczych jest zapewne pokłosiem licznych głosów krytycznych – nie w związku z umorzeniem śledztwa w sprawie znęcania się nad nauczycielami częstochowskiego liceum przez dyrektor Małgorzatę Kaim, ale z powodu treści uzasadnienia prokuratory. Rodzina i bliscy zmarłej dyrektorki I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Częstochowie zinterpretowali decyzję prokuratora, jako „ferowanie wyroków” przez organy ścigania w sytuacji, w której Małgorzata Kaim z powodu samobójczej śmierci nie ma możliwością obrony swych praw.”
Wyjaśniający charakter uzupełnionego komunikatu prokuratury zamyka wszelkie manipulacje, bowiem – jak czytamy – decyzja prokuratora „nie jest równoznaczna ze stwierdzeniem, że Małgorzata K. dopuściła się przestępstw i nie przesądza o jej winy.”
Uzupełniona część komunikatu:
„Zgodnie z treścią art. 313 § 1 kpk „Jeżeli dane istniejące w chwili wszczęcia śledztwa lub zebrane w jego toku uzasadniają dostatecznie podejrzenie, że czyn popełniła określona osoba, wydaje się postanowienie o przedstawieniu zarzutów”.
Jak wynika z treści cytowanego przepisu zaistnienie okoliczności uzasadniających wydanie postanowienia o przedstawieniu zarzutów nie przesądza o winie osoby podejrzanej, albowiem taką okoliczność stwierdzić może jedynie sąd w prawomocnym wyroku.
Należy także podkreślić, że niniejsza decyzja nie jest równoznaczna ze stwierdzeniem, że Małgorzata K. dopuściła się przestępstw na szkodę Agnieszki B. i Małgorzaty H. i nie przesądza w tym zakresie jej winy.
Podkreślić należy, że przedstawienie zarzutu popełnienia przestępstwa konkretnej osobie oznacza przejście postępowania przygotowawczego w fazę ad personam. Z tą chwilą podejrzany staje się stroną tego postępowania z prawem do składania wyjaśnień, wniosków dowodowych itd. Wówczas też procesowo weryfikowane jest stanowisko podejrzanego i dopiero po wyjaśnieniu wszystkich okoliczności i zgromadzeniu pełnego materiału dowodowego podejmowana jest decyzja co do dalszego kierunku postępowania, tj. wniesienia aktu oskarżenia, czy też umorzenia śledztwa.
Karina Spruś, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.”