Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Wbrew zapowiedziom, deszcz zmian nie dotarł do Częstochowy

– Bardzo byśmy chcieli złapać wszystkich, którzy okradali państwo polskie. Rozliczymy każdego… – tak podczas jednej z konferencji mówił premier Donald Tusk o rozliczeniach PiS-u za 8 lat rządów. Lider Platformy Obywatelskiej zapewne prezentował stanowisko wszystkich koalicjantów, zwłaszcza że podpisana w listopadzie 2023 roku umowa koalicyjna nie tylko sformalizowała przedwyborcze obietnice, ale zasypała różnice polityczne między wyborcami Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi. Jedna z trzech części 13-stronicowej umowy poświęcona jest wyłącznie rozliczeniom rządów Zjednoczonej Prawicy. Koalicjanci zobowiązali się do pociągnięcia poprzedników do odpowiedzialności „za łamanie praworządności, upartyjnienie instytucji publicznych, za sprzeniewierzanie środków publicznych i ich bezprawne, niecelowe i niegospodarne wydatkowanie”. Liderom Koalicji 15 października – Tuskowi, Hołowni, Kosiniakowi-Kamyszowi i Czarzastemu nie pozostaje nic innego jak zjeść własny język – przed wyborcami regionu częstochowskiego. W 5 spółkach skarbu państwa w Częstochowie nie będzie żadnych dogłębnych rozliczeń. Następcy we władzach spółek z KO, Lewicy i Trzeciej Drogi, udzielili absolutoria (brak zastrzeżeń) za rok 2023 poprzednikom z nadania PiS-u.

Spółka Regionalny Fundusz Gospodarczy (RFG) jest odpowiedzialna za 4 inne spółki skarbu państwa: Jurajski Agro Fresh Park (JAFP), Częstochowa Wiolinowa, Hutmar i Centrum Medyczne Amicus.
Zwyczajne Walne Zgromadzenie dotyczące JAFP-u odbyło się 22 maja i 20 czerwca 2024 roku.
Częstochowa Wiolinowa – 20 maja i 4 czerwca 2024 roku.
Hutmar – 10 czerwca i 5 lipca 2024 roku.
CM Amicus – 27 czerwca 2024 roku.

Częstochowa Wiolinowa

Spółkę powołano w 2020 roku do budowy tanich mieszkań pod wynajem obiecywanych przez PiS, w ramach Programu Mieszkanie Plus. O nowym podmiocie zrobiło się głośno, jednak nie z powodu osiedla mieszkalnego w dzielnicy Grabówka w Częstochowie, ale brutalnego wycięcia ponad 1.000 drzew, bez odpowiednich zezwoleń – tak wówczas twierdził zastępca prezydenta Częstochowy Piotr Grzybowski, obecnie – o ironio – prezes RFG. Niespełna 2 lata później Wiolinowa ponownie sprowokowała zainteresowanie opinii publicznej. Zarząd spółki zakupił pszczoły, ule i ostatecznie zajął się – zamiast budowlanką – produkcją miodu, co ostrej krytyce poddawała posłanka Izabela Leszczyna, obecna minister zdrowia, organizując spektakularne konferencje prasowe. Biznes ten okazał się mizernie dochodowy, więc z pasieki – podobnie jak z budowy mieszkań – Wiolinowa zrezygnowała.
Od momentu powstania spółki minęły 4 lata, podczas których poprzednie [z PiS-u] i nowe [z Lewicy] władze spółki nie wbiły nawet łopaty pod obiecane bloki. W zaledwie 2 lata (2020-2022) Wiolinowa przejadła, m.in. na wynagrodzenia dla zarządu i rady nadzorczej ponad półtora miliona złotych (o czym pisaliśmy w 2023 roku). Tym bardziej rozliczenie się należy.
Sprawdzamy.

Jaki jest udział poszczególnych wspólników Wiolinowej?
„RFG posiada 44% udziałów, a Krajowy Zasób Nieruchomości 56%.”

Czy poprzedni zarząd i rada nadzorcza otrzymali absolutorium za 2023?
„Członkowie Rady Nadzorczej otrzymali absolutorium.
Uchwała w sprawie udzielenia absolutorium Prezesowi Zarządu nie została podjęta.”

Co było powodem braku podjęcia uchwały w sprawie prezesa spółki? Jakie argumenty przemawiały za udzieleniem absolutorium radzie nadzorczej, skoro prezes absolutorium nie otrzymał?
„Głosowania w przedmiocie udzielenia absolutorium są tajne.”

Prosimy o podanie wszystkich nazwisk osób zasiadających w zarządzie spółki oraz w radzie nadzorczej w roku 2023 i jakie funkcje pełnili?
Zarząd:
Robert Leciński – Prezes Zarządu

Rada Nadzorcza:
Paulina Rzeszut – Przewodnicząca Rady Nadzorczej
Grażyna Czyżak – Wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej
Jarosław Wójcik – Sekretarz Rady.”

Kto obecnie wchodzi w skład władz spółki Częstochowa Wiolinowa?
„Prezesem Zarządu Spółki Częstochowa Wiolinowa powołanym z dniem 29.07.2024 jest Pan Damian Lewandowski.
W radzie nadzorczej zasiadają: Bartosz Kociński, Mariusz Zaczkowski, Dariusz Bolesławski.”

Hutmar

Przedsiębiorstwo Transportowo-Sprzętowe Budownictwa Hutniczego zostało utworzone w 1974 roku jako przedsiębiorstwo państwowe. W styczniu 2020 roku RFG objął 85% akcji przedsiębiorstwa, tym samym spółka dołączyła do grupy kapitałowej RFG S.A. Od października 2022 spółka nawiązała współpracę z Tauron Wydobycie SA i dołączyła do grona franczyzobiorców spółki energetycznej. Aktualnie sprzedaje produkty węglowe. Spółka świadczy też usługi z zakresu kompleksowego zarządzania nieruchomościami i przeglądów elektrycznych oraz analiz technicznych – tyle dowiadujemy się ze strony internetowej Hutmaru.

Jaki jest podział głosów akcjonariuszy podczas Walnego?
„Regionalny Fundusz Gospodarczy S.A. – 85% głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych – 15% głosów.”

Czy poprzedni zarząd i rada nadzorcza otrzymali absolutorium za 2023?
„Prezes Zarządu – Karolina Stępień (Kowalska) otrzymała absolutorium, pozostali członkowie Zarządu i Rady Nadzorczej nie otrzymali absolutoriom.”

Jak głosowali przy absolutorium poszczególni akcjonariusze?
„Głosowania w przedmiocie udzielenia absolutorium są tajne.”

Co było powodem braku absolutorium dla pozostałych członków zarządu i rady nadzorczej? Jakie argumenty przemawiały za udzieleniem absolutorium prezes Karolinie Stępień (Kowalskiej), skoro pozostali członkowie absolutorium nie otrzymali?
„Głosowania w przedmiocie udzielenia absolutorium są tajne.”

Prosimy o podanie wszystkich nazwisk osób zasiadających w zarządzie spółki oraz w radzie nadzorczej w roku 2023 i jakie funkcje pełnili?
Zarząd
Karolina Stępień (Kowalska) – Prezes Zarządu
Dariusz Chemel – Przewodniczący Rady Nadzorczej, delegowany do pełnienia funkcji Członka Zarządu na okres 3 miesięcy
Izabela Hłąd – Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej, delegowana do pełnienia funkcji Członka Zarządu na okres 3 miesięcy

Rada Nadzorcza:
Leszek Banaszak – Przewodniczący Rady Nadzorczej
Małgorzata Soja – Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej
Dariusz Leszczyński – Sekretarz Rady Nadzorczej
Arkadiusz Kulik – Sekretarz Rady Nadzorczej.”

Kto obecnie jest we władzach spółki? Czy będzie, w jakiej formie zostanie wyłoniony i na kiedy planowany jest proces rekrutacji nowego prezesa spółki Hutmar?
„Powyższe kwestie zostaną rozstrzygnięte na najbliższym Walnym Zgromadzeniu, które planowane jest na wrzesień bieżącego roku.

Rada Nadzorcza:
Andrzej Hajda
Michał Dzwonnik
Beata Antczak-Sadziak.”

CM Amicus

Kolejną za spółek – której w najbliższym czasie poświęcimy więcej czasu – jest Centrum Medyczne Amicus. Podmiot ten powstał 1 października 1999 roku, jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, na bazie zakładowej przychodni zdrowia Huty Częstochowa. Przychodnia Amicus świadczy usługi medyczne zarówno na podstawie umów zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia, jak i w sposób prywatny. W maju 2011 roku spółka stała się właścicielem całego budynku zlokalizowanego w Częstochowie przy al. Pokoju 44 i od tego czasu świadczy również usługi wynajmu wolnych powierzchni w tej nieruchomości.
100% właścicielem spółki Amicus jest RFG
Z zarządzie zasiada Renata Matera, która otrzymała absolutorium.
Prokurent – Anna Buszewska.

Jurajski Agro Fresh Park

Spółka JAFP – bodajże najciekawsza ze wszystkich 4 spółek. Powołanie przez RFG spółki zależnej JAFP w 2020 roku – podobnie jak Częstochowy Wiolinowej – od początku budziło mnóstwo kontrowersji. Grunty rolne, którymi obecnie zarządza JAFP zostały przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wniesione do spółki aportem, przez co KOWR stał się właścicielem JAFP-u wraz z RFG, który posiada w JAFP 33,40% akcji uprzywilejowanych co do głosu, a KOWR – 66,60% akcji.
Na terenach JAFP-u w latach 2022-25 miały zostać wybudowane 4 hale o powierzchni 1 hektara każda, z przeznaczeniem na wynajem okolicznym farmerom, którzy mieliby sprzedawać tam owoce i warzywa. Rolnicy poddawali w wątpliwość sens tworzenia giełdy owocowo-warzywnej, gdyż masowa produkcja okolicznych gospodarstw nie jest związana ani z owocami ani z warzywami, a z siewem zbóż, kukurydzy i rzepaku. Mimo szumnych zapowiedzi sukcesów przedsięwzięcia, którego koszt już w 2020 roku wyliczono na 300 milionów złotych i jednocześnie ogromnych wydatkach na utrzymanie spółki – po 4 latach jedynym beneficjentem podmiotu, który nigdy nie zrealizował swoich celów (podobnie jak Wiolinowa) są poprzednie i obecne władze spółki, otrzymujące od 2020 roku sowite wynagrodzenia.
Rumieńców sprawie JAFP-u dodaje raport Najwyższej Izby Kontroli za okres trzy i pół roku (do kwietnia 2023 oku), który mimo łagodnego i – bądź co bądź – pobieżnego charakteru skutkował doniesieniem do prokuratury. W sierpniu bieżącego roku częstochowskie organa ścigania doszły jednak do wniosku, że prawie 4-milionowy wydatek władz spółki, uznany przez NIK za przejaw niegospodarności – takim nie jest i odmówiono wszczęcia postępowania. Prokurator Krzysztof Budzik z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie w uzasadnieniu swojej decyzji wspomina o pandemii covid i wojnie na Ukrainie, z czym nie zgodziła się NIK i złożyła zażalenie do Sądu Okręgowego w Częstochowie.
Porażkę prokuratury, we wrześniu zrekompensował wyrok sądu w Częstochowie – co prawda – w innej, ale jakże spektakularnej sprawie odszkodowania na rzecz okolicznych rolników. Pod koniec 2022 roku Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna Częstochowa-Rząsawa złożyła pozew przeciwko spółce JAFP. Farmerzy domagali się zwrotu poniesionych kosztów, w tym czynszu dzierżawnego, za nawozy, materiały siewne i ochrony, uważając, że spółka JAFP w 2021 roku naraziła ich na straty, gdy obsiane przez nich pola przekazała kolejnemu dzierżawcy, bez możliwości zebrania plonów przez rolników ze spółdzielni. Batalia przed częstochowskim sądem była długa i nieprzyjemna. Byli wiceprezesi JAFP-u: Artur Sokołowski i Monika Pohorecka (także radna Częstochowy – PiS) przy wtórze opłaconych przez spółkę rzeczoznawców dowodzili, że rolnikom nic się nie należy. Ostatecznie sąd nie dał wiary argumentom spółki JAFP i uznał racje rolników, nakazując wypłatę odszkodowania za poniesione koszty wraz z odsetkami w wysokości około 200 tysięcy złotych. Wydawało się, że trwający od 3 lat spór nareszcie znalazł szczęśliwy finał, gdy tymczasem nowe władze spółki z nadania politycznego pod wodzą lokalnego lidera ludowców Henryka Kiepury, posła i wiceministra edukacji narodowej z PSL – nie zamierzają rozliczyć się z rolnikami spod Częstochowy. JAFP złożył do sądu apelację.
Biorąc pod uwagę całokształt 4 lat działalności spółki, można by przypuszczać, że absolutorium dla byłego kierownictwa jest kwestią co najmniej problematyczną.
Sprawdzamy.

Jaki jest podział głosów akcjonariuszy podczas Walnego?
„RFG S.A. – 50,08% głosów na Walnym Zgromadzeniu, KOWR – 49,2% głosów.”

Czy poprzedni zarząd i rada nadzorcza otrzymali absolutorium za rok 2023?
„Tak.”

Jakie argumenty przemawiały za udzieleniem absolutorium zarządowi i radzie nadzorczej, skoro raport NIK nie pozostawia najmniejszych wątpliwości co do niewłaściwego zarządzania spółką przez jej władze, a efektem tych wniosków było złożenie doniesienia do prokuratury?
„Głosowania w przedmiocie udzielenia absolutorium są tajne.
Najwyższa Izba Kontroli nie sformułowała żadnych wniosków pokontrolnych i zaleceń dla JAFP S.A.”

Prosimy o podanie wszystkich nazwisk osób zasiadających w zarządzie spółki oraz w radzie nadzorczej w roku 2023 i jakie funkcje pełnili?
Zarząd:
Karolina Stępień (Kowalska) – Prezes Zarządu
Robert Leciński – Wiceprezes Zarządu ds. Technicznych
Monika Pohorecka – Wiceprezes Zarządu ds. Sprzedaży i Marketingu.

Rada Nadzorcza:
Teresa Pala – Przewodnicząca Rady Nadzorczej
Mariusz Ciechomski – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
Jerzy Nowakowski – Sekretarz Rady Nadzorczej
Tomasz Susłowicz – Członek Rady Nadzorczej
Ewelina Mikulska – Członek Rady Nadzorczej.”

Kto obecnie zasiada we władzach spółki JAFP?
„Zarząd
Robert Nowak – Prezes Zarządu
Jarosław Klimas – Wiceprezes Zarządu
Mariusz Karkocha – Wiceprezes Zarządu.

Rada Nadzorcza:
Sylwia Tryc – Wiceprzewodnicząca
Witold Łacny – Członek
Jarosław Łapeta – Członek
Karol Synowiec – Członek
Dawid Sztajner – Członek.

***

Obietnica rozliczenia rządów PiS za nieprawidłowości, do których miało dochodzić w latach 2016-2023, była jednym z powodów zwycięstwa wyborczego KO, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy. Na szczeblu krajowym powstały 3 komisje śledcze: do sprawy afery wizowej, do sprawy użycia oprogramowania Pegasus i komisja zajmująca się tzw. wyborami kopertowymi. Bez mała codziennie docierają nowe fakty w sprawie nadużyć w Funduszu Sprawiedliwości, Rządowym Centrum Legislacji, Polskiej Fundacji Narodowej, Orlenie, Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Collegium Humanum i wielu innych podmiotach państwowych.
W Częstochowie – na przekór wysiłkom liderów – nikt nie zamierza nikogo rozliczać, co skłania do daleko idących wniosków. Gdyby to mieszkańcy Częstochowy i regionu mieli decydować o przyszłości rządów w Polsce i losach partii politycznych poza PiS-em – członkowie i sympatycy Koalicji 15 października już dziś winni stać w gotowości do opuszczenia licznie zajmowanych intratnych stanowisk.

Renata R. Kluczna

Udostępnij:

1 Komentarz

  • mario

    Do pierdla – po procesach sądowych – tych kombinatorów z mafii partyjnych rodzin na swoim… degeneraci samorządowi… Nepotyzm, kolesiostwo i towarzyszki z towarzyszami – korupcja polityczna – to nowotwór na dupie samorządu miasta.

    Brak na tych listach jeszcze kryminalisty i mafioso Kryńskiego z kumplami … rzekomego? właściciela akademii tumanów i handlarza dyplomami wyższego wykształcenia za kasę… obdarowanego przed laty przez jakiegoś gorliwego katolika wojewodę nieruchomościami miejskimi/skarbu panstwa…
    Ostatnio wynajął innego kombinatora agenta Rutkowskiego i wymierza sobie sprawiedliwość w mieście na rympał z użyciem lekkiego sprzętu pancernego.
    Wstyd na pół Polski powiatowej…
    Chlew, szambo i metr mułu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content