Wielkimi krokami zbliża się 22 kwietnia, kiedy to będziemy obchodzić największe ekologiczne święto, czyli 55. Światowy Dzień Ziemi, którego hasłem przewodnim jest „Nasza Moc, Nasza Planeta” („Our Power, Our Planet”). Niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, czy wieku, moment ten jednoczy miliony ludzi na całym świecie, w działaniach na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.
Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell, na konferencji UNESCO w 1969 r., dotyczącej środowiska naturalnego. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco.
Ideę poparł Sekretarz Generalny ONZ, U Thant. 26 lutego 1971 r. podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. W momencie kiedy Słońce przechodzi w Gwiazdozbiór Barana, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju (ang. Peace Bell).
Niezależnie od tego, w 2009 roku dzień 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Pierwsze obchody odbyły się w 2010 roku.
Każdego roku, uroczystości w ramach Dnia Ziemi, koncentrują się wokół innej tematyki. Tego dnia odbywa się wiele wydarzeń proekologicznych, m.in., konferencje, akcje sprzątania świata, etc. Niemniej jednak, cel pozostaje niezmienny: promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie, budowanie wspólnej odpowiedzialności, uświadamianie ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu. To także sposobność do zwiększania świadomości wpływu jaki wywieramy na przyrodę i efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody oraz globalne ocieplenie.
Tegoroczne obchody skupiają się na konieczności przyspieszenia przejścia na odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna, wiatrowa, wodna, geotermalna i pływowa. Kluczowym celem jest potrojenie globalnej produkcji energii odnawialnej do 2030 roku. Dzięki temu możemy zadbać o czystsze powietrze, zdrowsze środowisko oraz stworzyć nowe miejsca pracy w sektorze zielonych technologii.
Dlaczego energia odnawialna jest tak ważna? Bo przynosi liczne korzyści, tj.:
* ochronę zdrowia i środowiska – poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, poprawę jakości powietrza i wody oraz redukcję chorób związanych z zanieczyszczeniem;
* korzyści ekonomiczne – rozwój energii odnawialnej generuje miliony miejsc pracy i napędza innowacje, przy jednoczesnym obniżaniu kosztów energii dla gospodarstw domowych;
* zaangażowanie społeczne – każdy z nas, niezależnie od swojej roli w społeczeństwie, może przyczynić się do zmian, wybierając ekologiczne rozwiązania w codziennym życiu.
Zaangażuj się
Światowy Dzień Ziemi to doskonała okazja, aby samemu podjąć działania na rzecz naszej planety, na przykład poprzez udział w warsztatach, czy prelekcjach na temat ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Można także przyłączyć się do akcji sprzątania terenów zielonych, sadzenia drzew czy tworzenia roślinnych aranżacji w swojej okolicy. Choć na ten jeden dzień, warto zmienić nawyki i zamiast swojego samochodu, skorzystać z transportu publicznego lub roweru. Te wydawałoby się błahe decyzje, mają realny wpływ na stan naszej planety, zwłaszcza jeśli zaczniemy je stosować częściej niż raz w roku. Działając razem, możemy przyczynić się do stworzenia bardziej zrównoważonego świata dla nas i przyszłych pokoleń.
red.
* Materiał dofinansowany ze środków WFOŚiGW w Katowicach
** https://www.wfosigw.katowice.pl/
