Choć za oknem aura bardziej przypomina jesień lub nawet wczesną wiosnę, to czas bożonarodzeniowych dekoracji w pełni. Nie ulega wątpliwości, że najbardziej oczywistym symbolem zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia jest choinka. A jeśli drzewko, to jakie? Sztuczne, czy naturalne? Które jest bardziej eko? Na szczęście liczba konsumentów, świadomych w kwestiach klimatu, z roku na rok przybywa.
Podjęcie decyzji, czy ubieramy kolejny rok sztuczną choinkę, czy też co roku kupujemy żywą, nie jest wcale takie proste. To zagadnienie jest znacznie bardziej złożone i obejmuje o wiele więcej niuansów niż można by się spodziewać.
Używanie każdego roku tego samego sztucznego drzewka może wydawać się bardziej zrównoważonym i ekologicznym rozwiązaniem. Jak się jednak okazuje, zwykle korzystamy z nich przez około 6 lat, więc biorąc pod uwagę naturalną alternatywę – koszt emisji jest zdecydowanie większy. Jeśli używamy sztucznych drzewek przez dłuższy czas, bilans ten ulega pewnej zmianie. Aby jednak bilans węglowy wyszedł mniej więcej na zero, potrzeba aż 20 lat. Wynika to z faktu, że drzewka te są zwykle wykonane z polichlorku winylu, powszechnie używanego tworzywa sztucznego, które negatywnie wpływa na zdrowie ludzi i środowisko naturalne.
Żywe choinki mają znacznie mniejszy ślad węglowy niż ich plastikowe odpowiedniki. W dodatku, gdy rosną, pochłaniają dwutlenek węgla – główny gaz cieplarniany, który odpowiada za ocieplanie ziemskiego klimatu. Po ścięciu drzewko może uwalniać magazynowany CO2 z powrotem do atmosfery.
Wiele lat temu przeprowadzono badanie, którego celem było wskazanie najlepszego rodzaju choinki z punktu widzenia względów ekologicznych. W ramach prac badacze porównali wpływ, jaki przez rok wywierała na środowisko jedna sztuczna oraz jedna żywa choinka. Łączne emisje sztucznej choinki wynosiły 8,1 kilograma CO2 – to tyle samo, ile wygenerowałoby przejechanie 322 kilometrów samochodem. W tym samym czasie żywa choinka wyemitowała do atmosfery 3,1 kilograma dwutlenku węgla, co odpowiada przejechaniu 125 kilometrów.
Choinki świąteczne to wielki biznes, który może przynieść nie tylko finansowe korzyści. Jeden z amerykańskich ekologów mówi: „Kupując żywą choinkę wspieramy lokalne gospodarki, lokalne społeczności i lokalnych przedsiębiorców, a to jeden z kluczowych aspektów ochrony środowiska”.
Żywa czy sztuczna??
Odpowiedź nie jest prosta. Tak naprawdę wszystko zależy od konkretnej sytuacji, przy czym należy mieć na względzie wszystkie powyżej przedstawione fakty. Jeśli mamy w domu żywe drzewko, warto wcześniej sprawdzić możliwości recyklingu.
Co zrobić ze sztucznym drzewkiem z tworzywa sztucznego lub metalu? Najlepiej zadbać o nie, by służyło nam jak najdłużej.
red.
* Materiał dofinansowany ze środków WFOŚiGW w Katowicach
** https://www.wfosigw.katowice.pl/
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.