Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Radny siedzi za piętra?

Bartłomiej S. – zatrzymany przez CBA samorządowiec z Częstochowy – wicemarszałkiem województwa śląskiego już nie jest. Decyzją radnych utracił zaszczytne stanowisko, gdy podczas głosowania na sesji jego rezygnacja została przyjęta. Lada moment pozbawiony zostanie także członkostwa w radzie nadzorczej Hali Sportowej Częstochowa. Wciąż pozostaje jednak radnym sejmiku śląskiego i nic nie wskazuje na to, by… przestał nim być do 2029 roku, do czasu kolejnych wyborów samorządowych. Nikt dziś nie może radnego odwołać, chyba że zrobi to on sam. Ponieważ radny przebywa w areszcie do co najmniej połowy stycznia 2025 roku, nie będzie mógł uczestniczyć w sesjach rady sejmiku, a mimo to przysługuje mu dieta radnego.
Z OSTATNIEJ CHWILI. Bartłomiej S. właśnie został odwołany z rady nadzorczej Hala Sportowa Częstochowa. Jego następcą został Marek Balt, były poseł Parlamentu Europejskiego oraz były członek Lewicy. Balt, powrót do Częstochowy z europejskich salonów zakończył etatem w Częstochowskim Przedsiębiorstwie Komunalnym w Sobuczynie. Do rady nadzorczej Hali Sportowej Częstochowa wszedł także Bartosz Rozpondek (PO).

Upadek z wysokiego konia

Bartłomiej S. (Platforma Obywatelska) nim 6 maja objął funkcję wicemarszałka województwa śląskiego (marszałkiem jest Wojciech Saługa z PO), przez 5 lat piastował stanowisko zastępcy prezydenta Częstochowy pod rządami lewicowego działacza Krzysztofa Matyjaszczyka.
Funkcjonariusze CBA zatrzymali samorządowca z Częstochowy po zaledwie 4 miesiącach sprawowania przez niego, jednego z najwyższych urzędów w województwie śląskim. Urząd marszałkowski jest najważniejszym organem samorządu wojewódzkiego, bo m.in. tworzy prawo dla całego regionu.

Bartłomiej S. w kwietniowych wyborach samorządowych 2024 wystartował z listy Koalicji Obywatelskiej i ubiegał się o mandat radnego do sejmiku województwa śląskiego. Podczas kampanii zabiegał o wyborców z okręgu wyborczego numer 6 (miasto Częstochowa i powiaty: częstochowski, myszkowski, kłobucki). Dostał aż 22.661 głosów i zdobył mandat radnego sejmiku.
Rada urzędu marszałkowskiego liczy 45 radnych. Przed pierwszą sesją, 27 radnych z partii: Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga (Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe) oraz Lewica, zawarło Koalicję 15 października w sejmiku i zarządzie województwa, podobnie jak w Sejmie i Senacie.
Radni mogą wybierać do władz urzędu marszałkowskiego osoby spośród własnego grona. Za powołaniem radnego Bartłomieja S. na wicemarszałka województwa głosowało 27 radnych, natomiast 18 głosów przeciw oddała opozycja. W taki sposób Bartłomiej S. został wicemarszałkiem i radnym w jednej osobie.

Podczas ostatniej, bardzo burzliwej sesji prym wiedli radni Prawa i Sprawiedliwości, a nawet parlamentarzyści, którzy licznie zaszczycili obrady sejmiku, w tym Michał Wójcik (PiS) i Jerzy Polaczek (PiS). Pod adresem Platformy Obywatelskiej padło wiele gorzkich słów, łącznie z pytaniami o odpowiedzialność marszałka Wojciecha Saługi za przyjęcie kandydatury Bartłomieja S., który już wcześniej, jako wiceprezydent Częstochowy – przed objęciem funkcji wicemarszałka – miał zacięcie do nielegalnych interesów. Przypomnieć wypada, że prokuratura krajowa postawiła Bartłomiejowi S. zarzuty korupcyjne, których się dopuścił, gdy był wiceprezydentem Częstochowy oraz wicemarszałkiem województwa śląskiego. Co najmniej do połowy stycznia 2025 roku S. przebywał będzie w areszcie tymczasowym.
Bartłomiej S., zaraz po tym jak został zatrzymany przez CBA, złożył rezygnację z funkcji wicemarszałka województwa śląskiego.

Poniedziałkowa sesja sejmiku poświęcona była właśnie przyjęciu jego dymisji. Wszyscy radni, a było ich na sali 39, poparli rezygnację Bartłomieja S. z funkcji wicemarszałka i wybrali jego następcę, Leszka Pietraszka z Mikołowa (miejscowość między Rudą Śląską a Tychami). Dotychczas region częstochowski miał w strukturach urzędu marszałkowskiego dwóch wicemarszałków: Bartłomieja S. oraz Grzegorza Boskiego (PSL). Teraz pozostał jeden, bo zarząd województwa i sejmik nie dał więcej szans do zajmowania prestiżowego stanowiska kandydatowi z Częstochowy.

Osłabiona rada sejmiku

Bartłomiej S. po wyborach samorządowych został radnym sejmiku województwa śląskiego, a kilka tygodni później wicemarszałkiem. Obie funkcje można ze sobą łączyć. Nadal więc Bartłomiej S. pozostaje radnym sejmiku, a nawet zasiada w Komisji rolnictwa i terenów wiejskich. Zasiada w teorii. Co ciekawe, rada sejmiku nie może w żaden sposób Bartłomieja S. odwołać. Wygaśnięcie mandatu radnego jest precyzyjnie opisane w przepisach. Prócz m.in. śmierci lub objęcia urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej, jedyną możliwość daje pisemne zrzeczenie się mandatu przez samego radnego – a tego Bartłomiej S. nie zrobił. Złożył rezygnację z funkcji wicemarszałka, a nie radnego sejmiku. Skoro tak – to, mimo przebywania w areszcie – S. wciąż jest radnym sejmiku województwa śląskiego i zza krat pobierał będzie pełną dietę radnego (bez potrąceń za nieobecność) w wysokości 3.779,26 złotych brutto. Przepisy mówią, że radny może mieć potrącone pieniądze za nieuzasadnioną nieobecność, a jak ironizują urzędnicy w przypadku Bartłomieja S. mamy do czynienia z uzasadnioną nieobecnością, więc potrąceń nie będzie.

Dopóki S. sam nie zrezygnuje z mandatu, pozostanie radnym do końca kadencji, która upływa wiosną 2029 roku. Rada sejmiku liczy 45 radnych, w tym 27 Koalicji 15 października – faktycznie jest 44 radnych i 26 z koalicji. Brak jednego członka, który jest radnym, ale przebywa w areszcie, jeszcze nie burzy układu koalicyjnego, ale zdecydowanie go osłabia.

Gruba ryba w Hali Sportowej Częstochowa

Bartłomiej S. przeniósł swoje centrum zawodowe do Katowic i od 6 maja nie pełnił już funkcji wiceprezydenta Częstochowy. Był natomiast radnym sejmiku i wicemarszałkiem śląska. W czasach jego świetności i Platformy Obywatelskiej w Częstochowie mawiał, że „posiada władzę od Kłobucka po Siewierz”. Legitymację wodzowską – z czym się nie krył – otrzymał z rąk zazwyczaj nieobecnej w regionie, liderki PO Izabeli Leszczyny, która prócz obowiązków poselskich, wzięła na siebie Ministerstwo Zdrowia.

Bartłomiej S. mimo zawodowych związków z Katowicami nie chciał rezygnować z wpływu na Częstochowę i region. Pozostawił sobie radę nadzorczą w Hali Sportowej Częstochowa, bo nie zrzekł się – choć mógł – funkcji członka rady. Wraz z Bartłomiejem S. w radzie nadzorczej zasiadali: Bartosz Karcz, Sebastian Nieradkiewicz i Marcin Zawada. Urząd miasta twierdził jeszcze w ubiegłym tygodniu, że na najbliższym posiedzeniu, S. zostanie odwołany. I tak też się stało. Bartłomiej S. nie jest już członkiem rady nadzorczej Hali Sportowej Częstochowa.

Do września br. w Hali Sportowej Częstochowa prezesem był Damian Lewandowski (dziś w spółce skarbu państwa Wiolinowa Częstochowa), a od niedawna Hali prezesuje Daniel Woch, muzyk (gitara) z zespołu Grube ryby. Co ciekawe, Grube ryby tworzą m.in.: Jarosław Marszałek (gitara), Krzysztof Smela (akordeon), Wojciech Konieczny (gitara), Ryszard Stefaniak (wokal), Piotr Grzybowski (wokal), Tomasz Kucharski (wokal), Michał Król (wokal), Paweł Konieczny (wokal), Zbigniew Cierpiał (wokal), Bartosz Czaja (wokal).

Za podsumowanie dotychczasowych poczynań Bartłomieja S. niech posłuży odpowiedź krajowej PO, na zapytania naszej redakcji: „państwa pytania nie dotyczą członka klubu KO”.

Renata R. Kluczna

Udostępnij:

1 Komentarz

  • anonim

    Może by tak zorganizować koncert “Grubym rybom”w pełnym składzie ,łącznie z wokalami i zawiadomć CBŚ .Jaka to oszczędność pieniedzy i czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content