WESPRZYJ TYGODNIK 7 DNI NA ZRZUTKA.PL

Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Poczesna pod zaborem Częstochowy?

– To niczym napaść Niemiec na Polskę – tak komentują sytuację gminni urzędnicy.
Mieszkańcy, radni, a nawet władze gminy Poczesna nie kryją oburzenia, po tym, gdy dowiedzieli się od redakcji 7 dni, że władze Częstochowy zamierzają „zagarnąć” część ziem, którymi dziś administruje Poczesna. Za „wrogim przejęciem” stoi sprawa powiększenia wysypiska śmieci w Sobuczynie, nad którym Częstochowa nie ma pełnej kontroli, bo spory kawałek gruntu jest w jurysdykcji gminy Poczesna. Konfiskata nie dotyczy wyłącznie wsi Sobuczyna, bo wówczas powstałoby coś na wzór przesmyku suwalskiego, czy wręcz obwodu królewieckiego (kaliningradzkiego). Plan zakłada, że mieszkańcy wsi Brzeziny Nowe, Kolonii Brzeziny Wielkie, Młynka i oczywiście Sobuczyny staną się częstochowianami. A wszystko za sprawą konfliktu, który toczy się nie od dziś: władzom Częstochowy zależy na rozbudowie składowiska odpadów, na co z kolei nie zgadzają się władze i mieszkańcy gminy z podkową w herbie. Stąd pomysł przejęcia terenów spornych przez Częstochowę… rękami miejskich radnych. Nie byłoby w tym nic zdrożnego, gdyby nie fakt, że władze Częstochowy z nikim, a przede wszystkim z właścicielami zawłaszczanych gruntów – nie rozmawiały, chociaż pierwsze przymiarki aneksji części terytorium gminy Poczesna przez Częstochowę, mają być omawiane podczas czwartkowej sesji rady miasta… Częstochowy.

4 grudnia odbędą się obrady XXVII zwyczajnej sesji rady miasta Częstochowy. W porządku obrad znalazły się 22 punkty, nad którymi dyskutować będą radni.

Wyjątkowo ciekawie zapowiada się punkt 18. porządku obrad sesji, który brzmi: „Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do procedury zmiany granic administracyjnych Gminy Miasta Częstochowy (BR.11.XXVII.25)”.
Według paragrafu 1. radni Częstochowy mieliby wyrazić „wolę przystąpienia do procedury zmiany granic administracyjnych Gminy Miasta Częstochowy poprzez włączenie w granice administracyjne Miasta części obszaru Gminy Poczesna, w szczególności włączenie obszaru:
1) obrębu ewidencyjnego Brzeziny Nowe (w całości),
2) obrębu ewidencyjnego Kolonia Brzeziny Wielkie (w całości),
3) obrębu ewidencyjnego Sobuczyna (w całości),
4) obrębu ewidencyjnego Młynek (w całości),
5) Huta Stara A (w części),
6) Poczesna (w części).”
W podpisie pod projektem uchwały widnieje nazwisko wiceprezydenta miasta Ryszarda Stefaniaka.

Sprawa jest o tyle ciekawa, że nikt z Częstochowy nie konsultował ewentualnych zmian granic gminy z mieszkańcami Poczesnej, radnymi, ani też władzami gminy.

Po naszej informacji zdziwienie i oburzenie wyraził radny gminy Poczesna Michał Kałka.
– W ten sposób chcą przejąć teren, żeby mieć pełną kontrolę nad wysypiskiem śmieci w Sobuczynie. Tutaj nie chodzi o czyjkolwiek interes, ale o zyski dla CzPK oraz firmy Sobreko – mówi radny Kałka.

Zmianom granic administracyjnych gminy Poczesna stanowczo sprzeciwiają się jej władze i wydały w tej sprawie oświadczenie adresowane do Krzysztofa Matyjaszczyka, prezydent miasta Częstochowy:

„W związku z opublikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Częstochowy projektem uchwały Rady Miasta w Częstochowie w sprawie przystąpienia do zmiany granic administracyjnych Gminy Miasta Częstochowy z dnia 28 listopada 2025 roku wnoszę o niezgłaszanie go pod obrady Rady i wycofanie się z podejmowania działań, których celem ma być włączenie terenów Gminy Poczesna do Miasta Gminy Częstochowa.
Wskazuję, że proponowana zmiana granic nie spełnia warunków określonych w art. 4 ust.3 ustawy o samorządzie gminnym.
Zgodnie z powołanym przepisem ustalenie i zmiana granic gmin dokonywane są w sposób zapewniający gminie terytorium możliwie jednorodne ze względu na układ osadniczy i przestrzenny, uwzględniający więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe oraz zapewniający zdolność wykonywania zadań publicznych.
Tereny objęte projektem uchwały są powiązane społecznie, gospodarczo i kulturowo z Gminą Poczesna. Posiadają z nią również spójny układ osadniczy i przestrzenny.

Powodem do wchłonięcia przez Gminę Miasto Częstochowa terenów Gminy Poczesna nie może być w świetle obowiązujących przepisów chęć rozszerzania działalności Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego sp. z o.o. z siedzibą w Sobuczynie. Władze Gminy Miasta Częstochowa nie mogą burzyć więzi mieszkańców Gminy Poczesna kierując się swoim partykularnym interesem polegającym na chęci rozbudowy wysypiska prowadzonego przez swoją spółkę komunalną.

Jestem również przekonany, że mieszkańcy przedmiotowych terenów nie wyrażą zgody na przyłączenie ich do Częstochowy.

Wydanie przez Radę Ministrów rozporządzenia w sprawie zmiany granic następuje po zasięgnięciu opinii zainteresowanych gmin oraz mieszkańców. Co więcej zmiana ta naruszy granice Powiatu Częstochowskiego, a zatem będzie wymagało zgody nie tylko Rady Gminy Poczesna, jak również Rady Powiatu Częstochowskiego.

Artur Sosna, wójt gminy Poczesna.”

red.

Udostępnij:

1 Komentarz

  • mario

    Czy możliwa jest – w świetle obowiązującego prawa – wymiana gruntów między gminami i np. oddanie gminie Poczesna jako “ekwiwalent” np. część obszarów inwestycyjnych Częstochowy… ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Partnerzy: Serwis drukarek i laptopów Optima-MD
Przejdź do treści