Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

ZAĆMA – jak rozpoznać jej objawy?

Zaćma to choroba narządu wzroku. Objawia się zmętnieniem soczewki – struktury znajdującej się za tęczówką. Według danych WHO zaćma, zwana inaczej kataraktą jest najczęstszą przyczyną upośledzenia widzenia wśród populacji. W naszym kraju osób cierpiących na zaćmę jest około 800 tysięcy. Zabiegi usunięcia zaćmy są najczęściej przeprowadzanymi operacjami z dziedziny okulistyki. Jak zatem rozpoznać u siebie symptomy tej choroby?https://www.alfamedica.med.pl/okulistyka-szpital/

Jakie są przyczyny i pierwsze objawy świadczące o zaćmie?

Najczęściej choroba ta dotyka osoby starsze po 60 roku życia, których soczewka z wiekiem straciła elastyczność. Odkładające się w soczewce cząsteczki białka utrudniają dostęp światła, powodują jego nieodpowiednie załamanie, a w efekcie utratę przejrzystości i mętnienie soczewki. 
Katarakta najczęściej występuje u osób w podeszłym wieku, natomiast nie jest to regułą. 

Może dotknąć także osoby młode cierpiące na zespół Downa, cukrzycę oraz może rozwinąć się w wyniku urazu czy zapalenia. Zaćma wrodzona natomiast może być dziedziczna, spowodowana mutacjami chromosomowymi oraz zaburzeniami wewnątrzmacicznymi. Przyczyną rozwoju zaćmy wrodzonej u dziecka może być również przyjmowanie kortykosteroidów w trakcie ciąży. 

Pierwsze symptomy zaćmy często są ignorowane przez pacjentów, gdyż są niepozorne i nieoczywiste. Szczególnie ciężko rozpoznać zaćmę w przypadku wad nabytych, ponieważ mogą rozwijać się stopniowo przez wiele lat. Zwykle pierwszym symptomem choroby jest pogorszenie ostrości widzenia, zmiana intensywności kolorów, a czasami podwójne widzenie. Niejednokrotnie pacjenci skarżą się na problemy związane z oceną odległości, co jest szczególnie uciążliwe i niebezpieczne podczas prowadzenia pojazdów. 

Co powinno nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty?

Do wizyty u lekarza okulisty powinny skłonić nas jakiekolwiek problemy związane z widzeniem. Pacjenci często ignorują pierwsze objawy katarakty ze względu na to, że zmiany w ostrości widzenia czy intensywności kolorów nie są początkowo uciążliwe i związane są z niewielką wadą referencyjną. Niestety postępująca, nieleczona zaćma prowadzi do uszkodzenia narządu wzroku i upośledzenia widzenia, a także, w przypadku zaawansowanej choroby, może być przyczyną nieodwracalnej utraty wzroku.

Jak wygląda leczenie zaćmy?

Jedyną skuteczną metodą leczenia katarakty jest zabieg operacyjny. Polega on na rozbiciu i usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nową, sztuczną soczewką. Medycyna prężnie rozwija się także w zakresie okulistyki. Syntetyczne soczewki są zwykle bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów, zabieg jest bezpieczny i niesie za sobą bardzo niewielkie ryzyko powikłań. Operacja wykonywana jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym, które, w przeciwieństwie do znieczulenia ogólnego,  jest bezpieczne nawet dla pacjentów w podeszłym wieku. Innowacyjne soczewki z powodzeniem zastępują naturalną soczewkę. Wyposażone są w filtry UV przez co chronią narząd wzroku, maja także parametry dostosowane pod konkretną wadę i rozległość uszkodzenia, dzięki czemu lekarz może je idealnie dopasować i tym samym zapewnić pacjentowi dobre widzenie. 

Czy są jakieś przeciwwskazania do zabiegu? Jakie jest ryzyko powikłań?

Operacja zaćmy jest małoinwazyjną i bezpieczną procedurą medyczną, jednak jak każda interwencja chirurgiczna niesie za sobą ryzyko powikłań. Do najczęstszych z nich należy przemieszczanie się soczewki. Zwykle dzieje się tak z powodu zbyt szybkiego powrotu pacjenta do codziennej aktywności fizycznej. Bardzo rzadko po zabiegu może wystąpić krwotok lub odwarstwienie siatkówki. Niezwykle istotne jest stosowanie się do wszystkich zaleceń lekarza specjalisty, to diametralnie zmniejszy ryzyko ewentualnych powikłań pozabiegowych. 

Istnieją też przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Pacjent cierpiący na jaskrę, zapalenie błony naczyniowej, zanik nerwu wzrokowego, odwarstwienie siatkówki czy nowotwory w obrębie gałki ocznej nie może zostać poddany operacji. Wykluczyć pacjenta z kwalifikacji do zabiegu może również niedawno przebyty udar mózgu czy zawał serca.

Jak wygląda rekonwalescencja?

Aby uniknąć powikłań pooperacyjnych pacjent powinien ograniczyć wzmożony wysiłek fizyczny, gwałtowne ruchy głową oraz stres. Lekarze specjaliści po zabiegu zwykle zalecają stosowanie kropli mających za zadanie utrzymanie ciśnienia wewnątrz oka na odpowiednim poziomie. Często okuliści zalecają także stosowanie maści z antybiotykiem, które ograniczą ryzyko wystąpienia stanów zapalnych i infekcji.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content