Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

ZPP: Jak zrobić coś lepiej od dobrej zmiany? (część 13)

„Obserwując naszą debatę publiczną mam nieodparte wrażenie, że słowa straciły swój pierwotny czy jakikolwiek sens. Lecz po napisaniu tych słów natychmiast przyszła kolejna refleksja: przecież to nic nowego.”

„W różnej formie pisali o tym mędrcy od setek lat, a temat stał się powszechnie znany dzięki Orwellowi i jego słynnej książce „Rok 1984” napisanej po wojnie w 1949 roku. Piszę o tym  przysłuchując się (na szczęście coraz rzadziej) temu, co są w stanie publicznie powiedzieć tzw. „wybrańcy ludu”, czyli politycy czy „autorytety”. Nie mam nawet ochoty cytować i polemizować z tą czy inną pojedynczą wypowiedzią, bo nietrudno byłoby wziąć na tapetę dowolny ze statystycznego zbioru 100 takich wywiadów, a następnie z prawdopodobieństwem no… 90 % wykazać słowo po słowie, że to zwykły bełkot. 

Przyznam też, że w tej statystyce absolutną dominację osiągnęła tzw. totalna opozycja zwana przeze mnie opozycją totalitarną. Tu Orwell okazuje się być wzorcem absolutnym. Tak oto demokratyczny wybór obywateli jest zwalczany w ramach obrony koryt, a totalitarna opozycja wzywa na pomoc ulicę i zagranicę. A zagranica od wieków przywykła, że Warszawa to taka nie całkiem stolica więc…, czyli wszystko już było. 

U Orwella było to opisane tak:
Państwo jest rządzone przez Wielkiego Brata opartego na klanowej strukturze społecznej: oligarchiczna Patria Wewnętrzna (Inner Party), której uprzywilejowani i wyselekcjonowani członkowie reprezentują 2 % społeczeństwa, Partia Zewnętrzna (Outer Party) czyli biurokraci i aparatczycy posiadający pewne przywileje i reprezentujący 13 % społeczeństwa. Na końcu Proles czyli pozostali, 85 % społeczeństwa.

Tu dla oddania cesarzowi co cesarskie przyznam, że trzymam kciuki za nową władzę, żeby skutecznie rozbiła szkodliwe struktury „partii zewnętrznej”, czyli korporacji prawniczych, urzędniczych i wszelakich innych, które tak skutecznie pajęczyną oplotły każdy obszar naszego życia (ze szczególnym uwzględnieniem tych, gdzie są wielkie pieniądze i wpływy). Opór materii jest potężny, wszakże jak idzie o pieniądze to skrupułów nie ma, widać i słychać to codziennie.

Na szczęście Proles, czyli My, 85 % społeczeństwa mamy pewną przewagę jaką daje m.in. Internet i ciągle możemy dość swobodnie wymieniać myśli mimo wściekłości Ministerstwa Prawdy z licznymi centralami w CNN czy Brukseli. 

Warto coś powiedzieć i napisać choćby po to, żeby tak obecni jak poprzedni rządzący nie myśleli, że świat zaczyna się i kończy na sporze, kto jest bardziej głupi: PO, PiS czy KOD.   

I tu dwa krótkie spostrzeżenia.
1. Ustrój USA, Prezydent Trump.

Zazdroszczę USA ustroju. Jeden człowiek, jedna władza, prosty system. Wybierasz, rozliczasz za 4 lata. Koniec. Od roku oglądałem (oczywiście bez pośrednictwa TVN po amerykańsku czyli CNN) jego wystąpienia i nadzieję amerykanów. W 7 dni podjął więcej konkretnych decyzji niż np. cała UE w  10 lat. To totalne zderzenie świata biznesu ze światem urzędników i polityków. To naoczny dowód na to, jak te światy są różne. W tym pierwszym (biznesowym) DECYZJE podejmuje się i bierze za nie odpowiedzialność. W tym drugim decyzji nie podejmuje się, więc nie ma odpowiedzialności za nic (jest wyjątek – bierze się za nieróbstwo ogromne pieniądze). Tu dominują konsultacje, debaty, narady po czym najchętniej… zarządza się przerwę w obradach.  

2. Jak zrobić coś lepiej od dobrej zmiany?
Tak jak popieram walkę ze skorumpowanym PRL-em BIS, tak bardzo nie popieram kierunku, w jakim idzie nasz model gospodarczy. Władza zachłysnęła się efektem, jaki przyniósł strach, który padł na mafie i korporacje grabiące przez 27 lat wszystko, co się da. To są dziesiątki miliardów złotych i to świetna wiadomość. Problem w tym, że władza wierzy, że socjalizm (czy też mrzonki Keynesa) dadzą powszechny dobrobyt, że wystarczy dać ludziom pieniądze i będzie lepiej. Otóż Władzo mówię Ci: to działanie nie mniej szkodliwe jak obrona demokracji przez tych co łamią prawo, jak wzywanie bratniej pomocy Brukseli. Główni czy lokalni spece od gospodarki: Macie o tym ochotę publicznie podyskutować? To wyzywam Was na ubitą ziemię. Broń i miejsce dowolne. Moja teza: polska gospodarka straci na eksperymencie pt. rozdamy kolejne miliardy bez związku z pracą i jej efektami.”

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content