Częstochowa po raz pierwszy została uwzględniona w akcji Polskiego Alarmu Smogowego, której celem jest zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczonego powietrza, a wręcz pokazanie częstochowianom, jakim powietrzem oddychają. Od dziś (30. listopada) przez najbliższe 14 dni mobilne płuca, które stoją w centrum Częstochowy (plac Rady Europy – naprzeciwko dworca PKP) będą mierzyć poziom stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5.
Mobilne płuca dojechały do naszego miasta, dzięki staraniom Częstochowskiego Alarmu Smogowego (CzAS ) oraz przy wsparciu SARP o. Częstochowa, Kłobuckiego Alarmu Smogowego i innych organizacji.
Polski Alarm Smogowy rozpoczął właśnie czwartą edycję kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”. Przez ten czas mobilne płuca odwiedziły już kilkadziesiąt miast w Polsce. W Częstochowie są po raz pierwszy. Wybór miejsca, w którym ustawiono instalacje nie jest przypadkowy. W okolicach centrum Częstochowy, przy placu Rady Europy (al. Wolności naprzeciwko dworca Głównego PKP) nie ma pomiarów jakości powietrza, więc mieszkańcy nie mają świadomości, jakim powietrzem oddychają. Zresztą lokalizację wskazał urząd miasta. Problemem okazało się jednak dostarczenie do tablicy energii elektrycznej, bowiem instalacja nie działa bez zasilania. I tu z pomocą przyszedł częstochowski oddział Tauron, który bardzo sprawnie i fachowo, w ciągu zaledwie jednego dnia, zorganizował wszelkie przyłącza.
Na instalacji, zamontowano dwumetrowy model ludzkich płuc pokryty białą półprzewiewną tkaniną. Wentylatory umieszczone z tyłu płuc przepuszczają przez nie powietrze, co sprawia, że płuca „oddychają”. Jeśli na danym terenie występują jakiekolwiek przekroczenia dopuszczalnych norm emisji szkodliwych substancji, to po pewnym czasie na białej materii płuc zaczynają osadzać się zanieczyszczenia powietrza. Po dwóch tygodniach płuca pokrywają się pyłem i przybierają grafitowy lub nawet czarny kolor. Płuca pochłaniają wszystko, co jest w powietrzu. W ten sposób mieszkańcy na własne oczy mogą zobaczyć, czym tak naprawdę oddychają w swoim mieście. Tablica to także urządzenie pomiarowe stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, których odczyty pokazywane są na bieżąco.
Kampania ma na celu nie tylko pokazanie zanieczyszczenia powietrza, ale również nakłania do działania, czyli ocieplenia domów i wymiany starych nieefektywnych kotłów i pieców. W sytuacji kryzysu energetycznego i niedoborów paliw rezygnacja z “kopciucha” i instalacja nowoczesnego, wydajnego źródła ciepła jest inwestycją, która nie tylko zmniejszy rachunki za ogrzewanie, ale również poprawi jakość powietrza. Przy obecnych cenach ogrzewanie domu węglem spalanym w “kopciuchu” jest najdroższą metodą utrzymania komfortu cieplnego. Bardzo ważnym działaniem jest również ocieplenie domu.
Aż 70% polskich domów nie ma wystarczającego ocieplenia ścian i stropów, co sprawia, że ogrzewanie takich domów oznacza znaczne straty finansowe. Ciepło ucieka zwiększając koszty ogrzewania domu – w ocieplonym domu koszty obniżają się przeciętnie o około połowę.
Link do transmisji live on line z instalacjami mobilnych płuc w sezonie grzewczym 2022-2023:
https://www.youtube.com/watch?v=-PHJtOsVGfU
Na zdjęciach: Stan mobilnych płuc w pierwszym dniu ich pracy w Częstochowie – 30 listopada 2022 r.