Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Zapach farb nie jest płaski

Wystartowała druga edycja „Malarzy”. Wystawa prac kierunku Malarstwo Akademii im. Jana Długosza jest już otwarta w „Konduktorowni” przy Piłsudskiego.

– To jest bardzo specyficzny obraz, bo jest celowo niewysuszony i wciąż czuć przy nim woń mokrych farb, a dodatkowo każdy widz, który go zaciekawiony dotknie palcem, nieco rozmazuje farbę, albo pozostawia odcisk swoich linii papilarnych, więc zwiedzający ciągle mają swój udział w jego powstawaniu – opowiada o swym dziele Ave Cezar, autor malowidła zatytułowanego „Buszujący w rzepaku”. – Kolor falujących na wietrze łanów rzepaku miejscami przypomina żółć żółtej części flagi ukraińskiej, a miejscami wpada w pomarańcz pomarańczowej rewolucji i kolory te mają znaczenie dominujące – tłumaczy energicznie gestykulując artysta. – Postać natomiast wyłaniająca się z łanów to mój dziadek – dodaje skromnie.

Ave Cezar jest studentem czwartego roku w pracowni prof. Mariana Jarzemskiego, gdzie powstawał „Buszujący w rzepaku”. Profesora Jarzemskiego intryguje cierpliwość i wytrwałość młodego częstochowskiego artysty.
– Może nie każdy to dostrzeże, ale tu jest piętnaście obrazów jeden na drugim – tłumaczy uśmiechnięty Jarzemski. – Czternaście poprzednich zakrywa wprawdzie kolejna warstwa farby, ale jeśli przyszłe pokolenia archeologów znajdą metodę, by zeskrobać farbę warstwa po warstwie, z pewnością będą podziwiać kolejne etapy powstawania tego dzieła.
Profesorowi z trudem udało się namówić Cezara, który pracował nad „Buszującym” już od bardzo dawna, by oderwał się wreszcie na chwilę od malowania i przeniósł swój obraz do Konduktorowni. W końcu, w ostatniej chwili, autor zdecydował pokazać to dzieło gościom galerii.
– Jest to efekt ciężkiej, kilkumiesięcznej pracy, a wcale nie wiadomo, czy efekt ostateczny –  wykładowca zerka na swego studenta z mieszaniną dumy i podziwu. – Być może to co widzimy dzisiaj, za kilka dni znów zostanie przykryte kolejnymi warstwami farby – zastanawia się profesor.
Nieustająca, dynamiczna ekspresja, jaka pochłonęła na dobre Ave Cezara podsunęła Marianowi Jarzemskiemu pomysł, by w nowatorski sposób prezentować odbiorcom tego typu dzieła sztuki.
– Najciekawsze jest właśnie obserwowanie długotrwałego procesu dochodzenia do takiej właśnie formy. Być może w przyszłości uda się zachęcić fotoreporterów, by odwiedzali naszą pracownię co jakiś czas i dokumentowali kolejne etapy procesu nadawania kształtu podobnie rozwijającym się obrazom – mówi profesor rozmarzonym głosem.

Z pewnością takie podejście opowiedziałoby nam niepomiernie więcej o pracy malarza, niż tylko podziwianie ostatecznego, czy też chwilowo wstrzymanego w rozwoju wyglądu dzieła. Mamy nadzieję, że tegoroczna wystawa będzie pod tym względem przełomowa i od teraz reportaże z twórczego procesu wspomogą odbiorców w kontemplowaniu gotowych(?) owoców pracy studentów Akademi Długosza.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content