Z okazji 15 rocznicy istnienia, w każdym numerze Tygodnika będziemy przypominać nasze stare wydania wraz z fragmentami artykułów.
Nr 19 (105) 2006
* „Dodawanie po myszkowsku” – autorstwa Renaty Klucznej
Konia z rzędem temu, kto wie, jak rozliczone zostały pieniądze Unii Europejskiej w powiecie myszkowskim. A chodzi o niebagatelną kwotę ponad 7 milionów złotych, które w roku 2005 wydano na remonty dróg powiatowych. Zakładając, iż włodarze powiatów i gmin kierują się dobrem swoich regionów, trudno znaleźć choćby cień usprawiedliwienia dla niejasnych wyjaśnień władz powiatu myszkowskiego. A pytanie wydaje się banalne: jakie drogi wyremontowano i jaki był koszt inwestycji? Gdzie – już wiadomo, ale za ile – pozostaje tajemnicą. Rzecznik prasowy poproszony o wyjaśnienie – zamilkł, bo… przestał pracować. Nie ma powodów jednak doszukiwać się spisku – to tylko przypadek.
Nr 20 (106) 2006
* „Szklana podłoga” – autorstwa BS
16 maja o godzinie 11.00 otwarto wreszcie wyremontowany Ratusz Miejski. Zanim zaproszeni goście weszli do budynku wysłuchali hejnału Częstochowy autorstwa Zygrfyda Jałowieckiego i aktorów opowiadających z ratuszowego balkonu o historii miasta. Największe emocje wzbudził szklany strop pomiędzy parterem a pierwszym piętrem. (…) Autorzy konstrukcji twierdzą, że zamysł polegał na tym, by umożliwić przepływ promieni światła z wieży budynku, a także podziwianie z góry ozdobnej rozety, stanowiącej element posadzki korytarza na parterze. Renowacja budynku była konieczna ze względu na bardzo zły stan techniczny. Remont rozpoczęto w 2004 roku. Inwestycja kosztowała ponad 7,5 mln zł.
* „Żałują inwestycji w Polsce” – autorstwa rr
Gdyby była taka możliwość, 34 proc. niemieckich przedsiębiorców, którzy zainwestowali w Polsce, nie podjęłaby ponownie takiej decyzji. W ankiecie 10 niemieckich izb handlowych gorzej wypadła tylko Macedonia. Niechęć do inwestycji w Polsce ankietowani tłumaczą niestabilnością prawa (50 proc.). Co trzeci wskazuje z kolei na system podatkowy i administracyjny oraz na niedotrzymywanie terminów płatności. Elementem pozytywnym są natomiast wysokie kwalifikacje kadr. Z badania wynika, że najbardziej zadowoleni są niemieccy inwestorzy, którzy zaangażowali się w działalność w Estonii (91 proc.).
Nr 21 (107) 2006
* „STOP piratom” – autorstwa Oskara Kucharzewskiego i i Dawida Klucznego
23 maja odbyła się manifestacja przeciwstawiająca się piractwu ma drogach. Impulsem do zorganizowania takiej akcji było wydarzenie z 11 maja, w którym jadący peugeotem 20-latek stracił panowanie nad samochodem i wjechał w grupę dzieci stojących na pasach. W wyniku tego zdarzenia zmarł jedenastoletni Radek, a dwie dziewczynki i chłopca odwieziono w ciężkim stanie do szpitala. Na manifestacji licznie zjawiła się młodzież – kilkaset osób z różnych szkół. Przemarszowi przyświecały liczne hasła, takie jak: „Częstochowa przeciwko piratom, drogowym katom!”, „Jesteś szajbusem, jedź autobusem!”, czy „Jedna minuta samokontroli – jedno uratowane życie!”. Ważne jest, aby zawsze pamiętać o rozwadze na drodze nie tylko tydzień po tragedii lub podczas tego typu manifestacji.
Nr 22 (108) 2006
* „Benedykt XVI w Częstochowie” – autorstwa AK
Ponad pół miliona wiernych zgromadziło się 26 maja pod jasnogórskim szczytem w oczekiwaniu na wizytę papieża, Benedykta XVI. Papież modlił się pod wizerunkiem Czarnej Madonny i udzielił zgromadzonym błogosławieństwa. W nabożeństwie majowym wygłosił homilię, skierowaną przede wszystkim do osób konsekrowanych.