Z okazji 15 rocznicy istnienia, w każdym numerze Tygodnika będziemy przypominać nasze stare wydania wraz z fragmentami artykułów.
Nr 46 (132) 2006
* „Remont częstochowskich parków” – autorstwa AK
W najbliższym czasie rozpocznie się, długo oczekiwany, remont Parków Jasnogórskich. Jeszcze w tym roku wykonane zostaną prace o wartości ponad 1 mln złotych – będzie to głównie wycinanie starych i chorych drzew. Nowe rośliny posadzone zostaną w kwietniu i maju. Do lipca przyszłego roku powstanie główna aleja w Parku im. Staszica, do listopada – w Parku im. 3 maja. Remont ma przywrócić wygląd parków z 1909 r. i pierwotny kształt ogrodów.
Nr 47 (133) 2006
* „Polowanie Serafina” – autorstwa rr
Znany polityk regionu częstochowskiego Władysław Serafin pozbawił życia dwa dziki. Nie zrobił tego podczas polowania i nie użył broni palnej. Działacz PSL-owski jechał wraz z żoną na konferencję do Lublina, gdy nagle zza chaszczy wyskoczyły spłoszone przez myśliwych dziki. Zwierzęta nie miały szans w konfrontacji z twardym politykiem i jego samochodem Daewoo Takuma. Czołowe zderzenie z pędzącą dziką masą dla pasażerów zakończyło się niegroźnie. Mniej szczęścia miały dziki – zginęły na miejscu.
Nr 48 (134) 2006
* „ I po wyborach” – autorstwa mp
Tadeusz Wrona został ponownie prezydentem Częstochowy, pokonując w niedzielnej, II turze wyborów Halinę Rozpndek z PO. Stary-nowy prezydent otrzymał 30 tys. 695 głosów, jego rywalka – 19 tys. 816. Będzie to już trzecia kadencja prezydenta Wrony na tym stanowisku. W poniedziałek rozpoczęła już swoją działalność nowa Rada Miasta, wybrana przed dwoma tygodniami. Nominacje radnym V kadencji podczas sesji, którą poprowadził senior rady – Wacław Baczyński (PiS), wręczył sędzia Marek Tusiński. Potem nowi radni złożyli ślubowanie. Przewodniczącym Rady Miasta wybrano Piotra Kurpiosa z PO.
Nr 49 (135) 2006
* „Co z tanimi lekami? – autorstwa rr
Problemy z opodatkowaniem tzw. „leków za grosik” sprawiły, iż mogą one zniknąć z polskich aptek. Na Śląsku jest wiele aptek mających w swojej ofercie tańsze lekarstwa, toteż tamtejsza Rada Aptekarska zwróciła się do Urzędu Skarbowego z prośbą o wiążącą interpretację przepisów podatkowych dotyczących dystrybucji leków za jeden grosz. W przygotowanej nowelizacji prawa farmaceutycznego pojawia się propozycja wprowadzenia zakazu reklamowania leków refundowanych. Pomysł ten ma na celu ograniczenie promocji tańszych preparatów, w tym „leków za 1 grosz”. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia tłumaczą, że budżet państwa traci na refundacji leków.
Nr 50 (136) 2006
* Nie płać za fakturę” – autorstwa Renaty Ryłko
Zanim zapłacisz fakturę za telefon, dokładnie ją przeczytaj, bo może się okazać, że jest to rachunek za publikację Twojego numeru telefonu w internecie i nie ma nic wspólnego z rozmowami telefonicznymi. Do firm w całym regionie częstochowskim trafiają rachunki do złudzenia przypominające faktury wystawione przez Telekomunikację Polską S.A. Ponieważ „pismo” jest świetną imitacją faktury VAT, „jeleni” nie brakuje. Podstawą do nie uznania go za fakturę vatowską jest brak NIP-u klienta. Bez tego numeru jest to tylko oferta handlowa.