Z okazji 15 rocznicy istnienia, w każdym numerze Tygodnika będziemy przypominać nasze stare wydania wraz z fragmentami artykułów.
Nr 38 (176) 2007
* „Podtopiona Częstochowa” – autorstwa AK
W ciągu 20 minut spadło 16 litrów wody na metr kwadratowy. To wystarczyło, by całkowicie sparaliżować ruch uliczny. Najgorzej jest w al. Wolności, Wojska Polskiego, przy ul. Sobieskiego i Rakowskie. Skutki są jednak znacznie poważniejsze. Ulew podmyła korzenie drzew przy ulicy Leśnej. Drewa runęły n ziemie niszcząc 2 samochody i pawilon handlowy. Przy Boya-Żeleńskiego podtopionych zostało 8 pojazdów. Na Dźbowie remiza Ochotniczej Straży Pożarnej straciła część dachu. Stanęły tramwaje i autobusy. Wielu mieszkańców ostatnich pięter budynków wielorodzinnych jeszcze przez kilkanaście godzin borykało się z usuwaniem skutków powodzi. Zalane zostały piwnice i garaże.
Nr 39 (177) 2007
* „Mamy tor rowerowy na Promenadzie Niemena” – autorstwa Moniki Bilańskiej-Kożuch
Z budżetu miasta wydano 626.114,38 zł na budowę toru rowerowego na częstochowskiej Promenadzie Niemena. Mieści się ona obok skate-parku, wybudowanego w ubiegłym roku. Mogą z niego korzystać wszyscy miłośnicy akrobacji na „dwóch kółkach”. Obiekt dirtowy zajmuje powierzchnię 900 m kw. i wykonany jest z gliny z humusem i cementu. Składa się z przeszkód tzw. chopków i kończy się żelbetową ścianą. Podzielony jest na trzy odcinki różniącymi się stopniami trudności.
Nr 40 (178) 2007
* „Nie będziemy chorować” – autorstwa redakcji
Lekarze z częstochowskiej Parkitki, podobnie jak ich koledzy z całego kraju, od kilku miesięcy domagali się podwyżek płac i apelowali o nie do przedstawicieli polskiego rządu. Bez rezultatu. (…) Chęć rezygnacji z pracy zadeklarowało 84 spośród 173 zatrudnionych w szpitalu lekarzy. W tej sytuacji dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie zarządziła ewakuację chorych do innych placówek. Łącznie wywieziono 39 osób. Chorzy trafili do pobliskiej Blachowni i nieco odległego Bytomia. Gdy zabrakło miejsc w śląskich szpitalach pacjentów umieszczono w Oleśnie (opolskie), Wieluniu i Bełchatowie (łódzkie).
* „ Co słychać na Dekabrystów?” – autorstwa Moniki Bliańskiej-Kożuch
Kilka lat temu ta ulica tętniła studenckim życiem. Pod koniec lat 90-tych istniało na niej kilkanaście pubów i dwa sklepy monopolowe. Sielanka nie mogła jednak trwać wiecznie. Władze miasta postanowiły nie przedłużać koncesji lokalom mieszczącym się wokół miasteczka akademickiego. Zamykano jedna knajpę za drugą. Ulica zamarła. Właściciele zaczęli zastanawiać się co dalej. Jedyne źródło ich dochodów nie istniało, a żyć trzeba. Prace stracili także studenci, którzy w barach dorabiali sobie do studiów. Jakby nie liczyć, straty poniósł tez budżet miasta. Właściciele okolicznych lokali podjęli walkę z uchwałą Rady miasta i skierowali sprawę do sądu. Bezskutecznie.
Nr 41 (179) 2007
* „Usiądź z Poświatowską” – autorstwa Mabi
Już od dziś będzie można usiąść na ławeczce w III Alei Najświętszej Maryi Panny razem z Haliną Poświatowską. Ławeczka wykonana z brązu z naturalnej wielkości postacią poetki zostanie odsłonięta w 40. rocznicę jej śmierci. Pomysłodawcami i opiekunami projektu byli Tadeusz Kosela i Włodzimierz Karankiewicz – plastycy z Częstochowy. Realizację pomysłu powierzono poznańskiemu artyście Robertowi Sobocińskiemu.