Z okazji 15 rocznicy istnienia, w każdym numerze Tygodnika będziemy przypominać nasze stare wydania wraz z fragmentami artykułów.
Nr 7 (197) 2008
* „Jura-Baltic Expedition” – autorstwa redakcji
7 lutego wystartował z Częstochowy rajd „Jura-Baltic Expedition” Winter 2008”. Szesnastu kierowców miało za zadanie do 10 lutego dojechać do Gdyni pokonując ponad 1000 km poruszając się po bezdrożach. Głównym organizatorem imprezy był Klub Motorowy PTTK Off-Road w Częstochowie oraz Jura Adventure Team. Kierowcy muszą dziennie pokonać od 120 do 150 km, aby w ustalonym czasie dotrzeć do wyznaczonego punktu.
Nr 8 (198) 2008
* „Jaki był 2007 rok” – autorstwa redakcji
W minionym 2007 roku miasto Częstochowa uzyskało bardzo dobre oceny od wyspecjalizowanych instytucji i redakcji prasowych, oceniających stan finansów miejskich, sposób zarządzania czy informatyzacji. Agencja Fitch Ratings potwierdziła w roku 2007 międzynarodowy długoterminowy rating Częstochowy (czyli ocenę kondycji finansowej) na tym samym poziomie co poprzednio, oceniając, że perspektywa finansowa naszego miasta jest stabilna. Częstochowa zajęła 3. miejsce – za Poznaniem – Wrocławiem. Tygodnik Computerworld przyznał Częstochowie tytuł „Lidera Informatyki” w kategorii Sektor Publiczny, wcześniej otrzymaliśmy w tej dziedzinie statuetkę Złotej Małpy przyznawaną „Samorządowym Liderom Elektronicznej Administracji”.
* „Spadkobiercy mogą z ulgą odetchnąć” – autorstwa MB-K
Od 1 stycznia 2007 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące opodatkowania spadku i darowizny. Zgodnie z wprowadzoną ustawa zwalnia się od ponoszenia dodatkowych kosztów najbliższą rodzinę, czyli małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Niesttey około 90 proc. Polaków nie korzysta z tego przywileju. Co wynika z kilku przyczyn, m.in. niedopełnieniem formalności. Bowiem w ciągu miesiąca od otrzymania spadku, spadkobierca musi w Urzędzie Skarbowym złożyć formularz, który potwierdza nabyte mienie. Zwłoka przyczynia się właśnie do utraty owej ulgi.
Nr 9 (199) 2008
* „ Parkowanie na kopercie” – autorstwa mabi
W Częstochowie w płatnej strefie parkowania znajduje się 40 miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych (na 1800 wszystkich). Kto na nich parkuje? Właściwie każdy, a kierowcy często wykorzystują fakt, że miejsca miejsca te są wolne. Nie jest to oczywiście zgodne z prawem, bo tak zwane koperty przeznaczone są do parkowania pojazdów kierowanych lub w których znajduje się osoba niepełnosprawna. Dawniej uprawnieniem do parkowania na tych miejscach była niebieska naklejka z symbolem człowieka na wózku inwalidzkim przyklejona na szybie samochodu. Obecnie potrzebna jest specjalna karta parkingowa. Karta jest ważna we wszystkich krajach Unii Europejskiej i wydawana jest na czas ważności orzeczenia o niepełnosprawności.
Nr 11 (201) 2008
* „Koniec po” – autorstwa rr
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie ma nowego dyrektora i co najważniejsze koniec ery „p.o.”, dyrektorów pełniących jedynie obowiązki. Od marca jest nim Stanisław Gmitruk. Dyrektorem Śląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR został w wyniku wieloetapowego konkursu, w którym to uzyskał jeden z najlepszych wyników w kraju. S.Gmitruk zarządzał już Agencją w latach 2002-2006. Ponadto jest częstochowskim radnym z ramienia Wspólnoty Samorządowej oraz długoletnim działaczem PSL.