Z archiwum
Z okazji 15 rocznicy istnienia, w każdym numerze Tygodnika przypominamy nasze stare wydania wraz z fragmentami artykułów.
NR 45 (080) 2005
* „Tanie Państwo – Nędzna Częstochowa” – autorstwa Sylwii Bieleckiej
Uwaga, uwaga!!! Częstochowski Tygodnik 7 dni apeluje do wszystkich częstochowskich parlamentarzystów, władz miasta, powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, myszkowskiego i lublinieckiego, do dyrektorów i kierowników instytucji państwowych i samorządowych, przedsiębiorców, a przede wszystkim do mieszkańców naszego subregionu o wspólną walkę na rzecz obrony tego, co jeszcze zostało! (…) Zbieramy podpisy pod listem protestacyjnym, który zostanie przesłany do premiera Kazimierza Marcinkiewicza. Nie zgadzamy się z rządowym projektem likwidacji Placówki Zamiejscowej Śląskiej Urzędu Wojewódzkiego w Częstochowie. Bo to oznacza dopiero początek zamykania kolejnych instytucji. Niczego już nie będzie można załatwić w naszym mieście.
* „Zmiana granic gminy Żarki” – autorstwa AK
Mieszkańcy dwóch uli, Bocznej i Sąsiedzkiej z ostrowa domagają się korekty granic gminy. Ich domy znajdują się za torami, które przecinają wieś. (…) Na posiedzeniu Rady Miasta projekt zyskał akceptację większości radnych. Do rozwiązania pozostaje sprawa ustalenia kosztów, które wiążą się z wydzieleniem 20 hektarów powierzchni z terenu gminy Żarki.
NR 46 (081) 2005
* „Pożegnanie Pana Marka” – autorstwa Sylwii Bieleckiej
W miniony czwartek, 17 listopada, najprawdopodobniej na zawał serca, zmarł w swoim mieszkaniu na Parkitce Marek Perepeczko – aktor, reżyser, dyrektor Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie (1997-2003). Miał 63 lata. Podziwiany przez teatralną publiczność, uwielbiany przez telewidzów, kochany przez przyjaciół. Człowiek skromny, niezwykle ciepły, wyjątkowy. Jeszcze w niedzielę, 13 listopada w Klubie Politechnik obchodził jubileusz 40-lecia swojej pracy zawodowej.
NR 47 (082) 2005
* III rok kadencji Prezydenta Częstochowy Tadeusza Wrony. Jest lepiej? ” – autorstwa AK
Po trzech latach kadencji Tadeusz Wrona podsumował swoje dotychczasowe osiągnięcia. Zdaniem prezydenta – udało się uporządkować znacznie finanse, wskutek czego Częstochowa otrzymała jako 8 miasto w Polsce międzynarodowy rating. Rozpoczęto m.in. remont Stadionu Miejskiego przy ul. Olsztyńskiej, Miejskiego Stadionu Piłkarskiego „Raków”, Teatru im. A. Mickiewicza, Ratusza Miejskiego, Filharmonii oraz licznych placówek szkolnych na terenie miasta. Zaplanowano modernizacje Parku 3 Maja, Parku im. Staszica, budynku Miejskiej Galerii Sztuki. Widać też – zdaniem prezydenta – pozytywne efekty działań nad zatrzymaniem wzrostu bezrobocia.
NR 48 (083) 2005
* „Poszarpany umysł dziecka” – autorstwa Renaty Ryłko
Społeczeństwo prawa – podobno takim jesteśmy – nie przewiduje miejsca dla nieprzystosowanych, innych, a szczególnie dla tych, którzy złamali prawo. Ale co w przypadku, gdy w konflikt z wymiarem sprawiedliwości wchodzi małe dziecko? Brak jakichkolwiek rozwiązań prawnych, a raczej możliwości ich skutecznej realizacji i przyzwolenie zdystansowanego społeczeństwa, powodują, że w „inkubatorach zła”, dojrzewają – od becika – młodociani przestępcy. Wygodnie jest myśleć, że to ich wina.