Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego

Naszego absolwenta nic nie zaskoczy. Przyszli ratownicy medyczni będą musieli udowodnić, że poradzą sobie z udzielaniem pomocy nawet w pijackiej melinie. W Wyższej Szkole Planowania Strategicznego powstanie Centrum Pozoracji.

Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej działa od 2004 roku i specjalizuje się w kierunkach medycznych. Na studiach pierwszego stopnia można tu studiować pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne. Uczelnia prowadzi też studia magisterskie ze zdrowia publicznego, a także pielęgniarstwo drugiego stopnia i pielęgniarstwo pomostowe.

Agnieszka Banasikowska, dziekan Wydziału Społeczno-Medycznego WSPS, podkreśla, że uczelnia kładzie olbrzymi nacisk na przekazanie studentom praktycznych umiejętności. Jej dumą są dwa centra symulacji medycznej – małe szpitale z wysokospecjalistycznym sprzętem i zaawansowanymi fantomami, które reagują jak pacjenci. Można im robić zastrzyki, mierzyć ciśnienie, zmieniać opatrunki, przeprowadzać reanimację – słowem wszystko, czego potrzebować mogą w szpitalu prawdziwi pacjenci.

Fantomy chorują, studenci je leczą

– Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej jest przeznaczone dla studentów pielęgniarstwa. Mamy tu salę opieki pielęgniarskiej i salę wysokiej wierności, w której dostępne są najbardziej zaawansowane fantomy pacjentów. Z ich użyciem można przećwiczyć każdą jednostkę chorobową, zmienić im każdy parametr. Obsługujący fantomy technik siedzi za lustrem weneckim i wszystko ustawia, można powiedzieć, że jest on pacjentem, którego udaje fantom, a którym student ma się odpowiednio zająć. Student od razu widzi po reakcjach fantomu, czy podjął dobrą decyzję, czy nie. Dodatkowo po zajęciach wszystko jest dokładnie ze studentami omawiane – mówi dziekan Banasikowska. WSPS dysponuje fantomami niemowlęcia, wcześniaka, dziecka, dorosłego i fantomem geriatrycznym, przybliżającym specyfikę opieki nad osobami starszymi.

W Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej jest także sala OSCE, która służy do przeprowadzania egzaminów OSCE, czyli Obiektywnego Strukturyzowanego Egzaminu Klinicznego, który jest narzędziem oceny umiejętności praktycznych studentów.

Drugie Centrum Symulacji Medycznej przeznaczone jest dla studentów ratownictwa. Odzwierciedlono w nim szpitalny oddział ratunkowy i karetkę, w której studenci mają zajęcia, ale często wyjeżdżają nią także na akcje promocyjno-naukowo-szkoleniowe. W karetce również znajdują się specjalistyczne fantomy oraz sprzęt dydaktyczny.

Melina w Centrum Pozoracji

Obecnie WSPS przygotowuje się natomiast do stworzenia Centrum Pozoracji.
– Znajdzie się w nim pomieszczenie, w którym będzie można kreować dowolną rzeczywistość, z jaką na co dzień spotykają się ratownicy. Np. melinę, w której zdarzył się wypadek. Będą tam porozrzucane butelki, zadymienie. Studenci, oprócz udzielenia pomocy pacjentowi-pozorantowi, będą musieli poradzić sobie dodatkowo z takimi utrudnieniami – mówi dziekan Banasikowska.

W Centrum Pozoracji prowadzący zajęcia będą mogli aranżować sytuacje, jakie tylko podpowie im wyobraźnia. Mogą też aranżować wypadki na zewnątrz, w ogrodzie oraz na podjeździe dla karetek przy uczelnianym SOR.

– Wszystkie zajęcia filmujemy i potem omawiamy ze studentami. Taka praktyczna nauka
jest bardzo cenna, bo przygotowuje studenta na różne sytuacje, z którymi może mieć do czynienia w przyszłej pracy. Nawet na praktykach zawodowych w szpitalu student niekoniecznie będzie miał do czynienia ze wszystkimi możliwymi sytuacjami. W centach symulacji i pozoracji może natomiast przećwiczyć każdy scenariusz – mówi Agnieszka Banasikowska.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Partnerzy: Serwis drukarek i laptopów Optima-MD
Przejdź do treści