Na tegoroczne Święto Plonów w Powiecie Częstochowskim przybyli rolnicy z całego województwa, a to za sprawą wspólnej organizacji XXIII Dożynek Wojewódzkich przez Powiat Częstochowski, gminę Kamienica Polska, Województwo Śląskie i Śląską Izbę Rolniczą.
– Polska wieś jest znana z ciężkiej pracy i szacunku do ziemi. Dziękuję rolnikom za tegoroczne plony, dzięki którym nikomu nie powinno zabraknąć chleba. Dożynki są wielkim świętem wsi, ale i okazją do kultywowania pięknych, lokalnych tradycji – powiedział wiceprzewodniczący Sejmiku, Stanisław Gmitruk.
Wydarzenie odbyło się w Rudniku Wielkim na placu Ochotniczej Straży Pożarnej. Niezmiennym elementem, każdego roku jest dziękczynna msza święta oraz prezentacja Koron Dożynkowych, które przygotowały powiaty ziemskie województwa śląskiego. Starostami Dożynek Wojewódzkich byli Państwo Dorota i Roman Walentek, od 44 lat specjalizujący się w hodowli zwierząt, głównie owiec w Kamienicy Polskiej.
Nikt z obecnych na dożynkach nie mógł narzekać na nudę. Na scenie można było podziwiać Orkiestrę Dętą z Mykanowa, Kingę Kipigroch, kresowego barda Andrzeja Szczepańskiego, Jacka Miernikiewicza, Kapelę Górole, a na finał muzycznej uczty gwiazdę wieczoru Tomasza Karolaka z zespołem Pączki w Tłuszczu. Stoiska Kół Gospodyń Wiejskich były pełne jedzenia, a znany i lubiany Remigiusz Rączka wraz z lokalną grupą działania Jurajska Ryba, przygotował dla uczestników pokaz kulinarny zwieńczony degustacją zupy rybnej. Śląska Izba Rolnicza zaprosiła wszystkich do skosztowania drobiu w ramach akcji „Wybierz polski drób”.
Najważniejsze jednak w tym wydarzeniu jest zwrócenie uwagi na znaczenie ciężkiej pracy rolnika dla kraju i bezpieczeństwa żywnościowego.
– Bycie rolnikiem to ciężki kawałek chleba, dynamika naszych czasów nie omija również tej grupy zawodowej. Dziś niezbędna jest nie tylko wiedza w samym zakresie produkcji rolnej, ale też dobra znajomość obowiązujących przepisów. Wyścig z czasem, uzależnienie od pogody, rynkowe zawirowania cen, to wszystko każdego dnia dotyczy polskiego rolnika. To właśnie ten trud w połączeniu ze strategicznym znaczeniem dla gospodarki czyni tę pracę tak szlachetną. Również sytuacja za naszą wschodnią granicą i nieroztropne działania w zakresie niekontrolowanego napływu obcej żywności postawiły naszego rolnika w bardzo trudnej sytuacji. Jednak Dożynki dziś to nie tylko podziękowanie, to także ważne zadanie marketingowe skierowane do młodych, których musimy zatrzymać na wsi i nauczyć miłości do ziemi. Polski rolnik potrzebuje zaplecza pokoleniowego – mówił podczas dożynek starosta częstochowski Krzysztof Smela.
W trakcie Dożynek podsumowano również konkurs Przodujący Producent Rolny, a Koła Gospodyń Wiejskich zaprezentowały swój repertuar.