Z ostatniej chwili. 30 grudnia Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach uznała, w przeciwieństwie do RIO w Łodzi, że uchwała rady miasta Częstochowy „pozostaje w obrocie prawnym”.Znowu władze Częstochowy zafundowały nam podwyżkę za śmieci – tak przynajmniej twierdzi mój sąsiad. Nie umiał mi jednak wytłumaczyć o ile wzrośnie ta oplata i w jaki sposób będzie naliczana. Podobno ma to jakiś związek ze zużyciem wody – opowiada mieszkanka Zawodzia.Na tym nie koniec niespodzianek. Nowa podwyżka za wywóz odpadów dotyczy tylko mieszkańców domów wielorodzinnych, czyli mieszkańców bloków. Właściciele domów jednorodzinnych nie zostali ujęci w nowej uchwale radnych miasta Częstochowy, więc ich rozliczenie na podstawie zużycia wody nie będzie obowiązywać. Taki stan rzeczy zaproponowany i zatwierdzony przez częstochowską lewicę jest niesprawiedliwy, krzywdzący i różnicuje usługę publiczną, która nie jest realizowana na jednakowych warunkach dla wszystkich mieszkańców tego samego miasta.
Na czym polega nowa metoda?
Każde gospodarstwo domowe w budynku wielorodzinnym zobowiązane jest płacić za wywóz śmieci – segregowanych bądź zmieszanych. Koszt wywozu odpadów niesegregowanych wynosi obecnie 58 złotych od osoby, a posegregowanych 29 zł. Comiesięczny rachunek wynikał z deklaracji i podanych w niej przez właściciela mieszkania danych o liczbie mieszkających w lokalu osobach. Nowa metoda obliczania stawki za odbiór śmieci, która obowiązywać będzie od 1. stycznia 2021 roku, będzie uzależniona od zużycia wody. Każdy mieszkaniec bloku zapłaci za wywóz odpadów tyle, ile wychlapie z kranu wody. Dotyczy to tych mieszkań, w których zamontowane są wodomierze. Jeden litr wody odpowiada kwocie 9,60 złotych za śmieci. Jeśli dwuosobowa rodzina zużywa 10 m sześć wody miesięcznie, czyli 5 metrów na osobę, to za śmieci zapłaci 96 złotych. Dotychczas ta sama rodzina płaciła za śmieci 58 złotych miesięcznie (po 29 złotych od osoby w przypadku segregacji) – od stycznia czeka ją podwyżka o 38 złotych.
Wiceprezydent Częstochowy Piotr Grzybowski na sesji rady miasta twierdził co prawda, ze „nie używałbym słowa podwyżka, bowiem zmiana metody nie oznacza podwyżki co wynika z samej matematyki”, ale najwyraźniej na szkołę kamieniami rzucał, a prawie na pewno z królową nauk nie było mu po drodze.
Dla pełnej jasności. Cena za wodę nie ulega zmianie. Ilość zużytej wody w danym mieszkaniu ma być jednostką miary dla śmieci.
Mieszkańcy bloków, którzy wodomierzy nie posiadają będą rozliczani ryczałtowo 3,13 m sześciennego od osoby.
– Co za s***y. Tyle co w lipcu podnieśli ceny za wywóz śmieci i teraz znowu nas doją. Słuchałem całej sesji rady miasta, podczas której podjęli tę haniebną uchwałę. Żaden radny nie zająknął się o niesprawiedliwości wobec mieszkańców bloków, w porównaniu z mieszkańcami domów jednorodzinnych. Nie rozumiem dlaczego nie mają liczników w domach jak my. Bo podlewa ogródek? – niech sobie podlewa na osobnym liczniku zewnętrznym. Najwyraźniej większość częstochowskich radnych mieszka w swoich domach. My uczciwi obywatele zostaliśmy ukarani. Dziś pluję sobie w brodę, że zgodziłem się na założenie wodomierza, bo tak bardzo chciałem być przyzwoity i płacić za każdą zużytą przez siebie kroplę wody – to teraz dostaję w d*** – mówi mieszkaniec dzielnicy Trzech Wieszczów.
Oburzenie Czytelnika 7 dni jest w pełni uzasadnione, gdyż w innych miastach Polski, np. w Warszawie, gdzie również koszty wywozu odpadów obliczane są na podstawie zużytej wody – włączeni są wszyscy mieszkańcy, tak z blokowisk, jak i domów jednorodzinnych.
Zgasło światełko w RIO
Na 28 radnych, obecnych na sesji rady miasta Częstochowa, ośmiu wyraziło sprzeciw poprzez głosowanie wobec uchwały „w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i ustalenia stawki tej opłaty”. Jedna radna wstrzymała się od głosu, natomiast 19 było za wprowadzeniem nowej metody naliczania opłaty za śmieci.
Głosowano w sprawie…
wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i
ustalenia stawki tej opłaty oraz zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami
komunalnymi. (BR.7.XXXVI.20) .
ZA (19)
Radni SLD
Tomasz Blukacz
Małgorzata Iżyńska
Dariusz Kapinos
Łukasz Kot
Ewa Lewandowska
Michał Lewandowski
Zbigniew Niesmaczny
Emilia Skrzypczyńska
Ryszard Szczuka
Sebastian Trzeszkowski
Tomasz Tyl
Iwona Zbrojkiewicz
Radni PO
Łukasz Banaś
Barbara Gieroń
Agata Pawłowska
Radni Wspólnie dla Częstochowy
Jacek Krawczyk
Andrzej Sowa
Krystyna Stefańska
Jolanta Urbańska
PRZECIW (8)
Radni Wspólnie dla Częstochowy
Artur Gawroński
Radni PiS
Konrad Jarzyński
Katarzyna Jastrzębska
Piotr Kaliszewski
Dorota Majer
Monika Pohorecka
Paweł Ruksza
Piotr Wrona
WSTRZYMUJĘ SIĘ (1)
Radni PiS
Beata Struzik
Radny PiS Piotr Wrona w czasie sesji stwierdził: „wydaje się, że model, który proponuje prezydent jest najbardziej racjonalny i najbardziej odzwierciedlający rzeczywistą liczbę mieszkańców. Na tę chwilę nikt lepszego systemu nie wymyślił”, po czym złożył wniosek o zbadanie pod względem prawnym uchwały do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach.
Wielu mieszkańców liczyło na to, że katowicka RIO zachowa się tak samo jak Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi. Uchyliła ona uchwały Rady Miejskiej związane z wprowadzeniem nowego systemu obliczania kosztów śmieci za wodę, a co więcej decyzja całego składu orzekającego była jednogłośna.
Niestety, RIO w Katowicach było innego zdania i jak dowiedzieliśmy się, uchwała rady miasta Częstochowy „pozostaje w obrocie prawnym”.