Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Wiemy, co my możemy zrobić dla posłów… Dziś pytamy: co posłowie zrobili dla nas? cz. 6

Ostatnim, wypowiadającym się posłem w naszym cyklu jest poseł ziemi częstochowskiej Grzegorz Sztolcman (Platforma Obywatelska). W kolejnych numerach „” przedstawimy opinie dwóch senatorów: Andrzeja Szewińskiego i Jarosława Laseckiego (obaj z Platformy Obywatelskiej).
Za kilka miesięcy będziemy wybierać naszych reprezentantów do Parlamentu. Za nim oddamy na kandydatów do Sejmu i Senatu nasz głos, sprawdźmy, co już obecni posłowie i senatorowie dla nas zrobili – po prostu rozliczmy ich.

– Dobiega końca kolejna kadencja Parlamentu. Prosimy wymienić trzy najważniejsze sprawy dla regionu częstochowskiego, które udało się Panu załatwić i jaka z nich wypływa korzyść dla mieszkańców ziemi częstochowskiej?
– Pociągi Intercity ze Stradomia. Przebudowa DK 1. Specjalne strefy Ekonomiczne. Te trzy wymienione są oczywiście wspólną pracą parlamentarzystów PO , natomiast pociągi Intercity ze Stradomia to współpraca ponadpartyjna, ale głównie PO, PSL i SLD. Do sukcesów w kategorii osobistej zaliczyłbym udział w rozwiązaniu konfliktu w Szpitalu na Parkitce pomiędzy Spółką Lekarzy a Dyrekcją. Przekonywałem UW do rozwiązań zgodnych z prawem i jednocześnie satysfakcjonujących środowisko lekarskie. Utworzenie Specjalnych Stref Ekonomicznych – to też wspólna praca parlamentarzystów.
I wreszcie dla mnie największy sukces osobisty to ustawa o in vitro. Jako przewodniczący podkomisji udało mi się sprawnie i dość szybko przeprowadzić ustawę, bez zmian powodujących znaczne pogorszenie jakości i dostępności do in vitro w Polsce i zdążyć przedstawić Sejmowi RP tak, aby z podpisem zdążył jeszcze Prezydent Komorowski. Największą wartością tej ustawy jest fakt, iż skończył się czas „samowoli” w tej kwestii, a zarodki otrzymały realną, prawdziwa ochronę prawną. Myślę także, że to dla wielu Polaków ważne i oczekiwali tej regulacji.

– Prosimy wymienić trzy sprawy, które niestety zakończyły się porażką, których nie udało się Panu załatwić i co było przyczyną niepowodzenia.
– Jedną z niezałatwionych spraw (chociaż nie zgodzę się z określeniem… „załatwionych…”, bowiem głównym zadaniem posła na Sejm RP jest praca przy tworzeniu ustaw czyli prawa, a nie „załatwianie” takich czy innych spraw. Bo co to znaczy „załatwić”? Obejść prawo, zrobić coś za czyimiś plecami, naginać przepisy, przekonywać ministrów, urzędników, że „moja” sprawa jest ważniejsza, a inne mogą czekać? Są odpowiednie procedury, wymagania, warunki i jeśli instytucja aplikująca spełnia je, to jej projekt jest realizowany i nie trzeba „pomocy” posła. Niemniej myślę, że budowa autostrady A1 do Pyrzowic i do Tuszyna jest taką „niezałatwioną” sprawą i to „boli” mnie najbardziej. Następna sprawa to powstanie Uniwersytetu w Częstochowie myślę równie „bolesna”.
I jeszcze jedna, o której może mało się mówi, ale jest nią brak dofinansowania do budowy Hali Poligonowej przy Wyższej Szkole Pożarnictwa w Częstochowie. To jest bardzo ciekawa inwestycja i inicjatywa komendanta szkoły – takich hal są na Świecie – 2! Ta Hala daje ogromne możliwości szkolenia strażaków nie tylko polskich, ale i zagranicznych i znakomicie podniesie poziom nauczania w Szkole Pożarnictwa z korzyścią dla Szkoły i nas wszystkich.

– Czy zamierza Pan kandydować w najbliższych wyborach parlamentarnych (do Sejmu czy do Senatu)?
– Oczywiście myślę o kandydowaniu do Sejmu RP, ale to nie do końca zależy ode mnie, ta decyzja podejmowana jest wspólnie tzn. ja jako członek PO RP i statutowe organy PO RP odpowiednich szczebli, podejmiemy ją razem w odpowiednim czasie.

– W przypadku otrzymania mandatu, prosimy wymienić trzy najważniejsze sprawy, którymi Pan zajmie się przez kolejne cztery lata. Prosimy także wskazać korzyści dla mieszkańców regionu częstochowskiego.
– Jeśli ponownie mieszkańcy Częstochowy i powiatów: kłobuckiego, myszkowskiego, lublinieckiego oraz ziemskiego częstochowskiego, zaufają mi i wybiorą na tę zaszczytną funkcję, to chciałbym oczywiście zajmować się sprawami zdrowia publicznego i sprawami dotyczącymi naszego regionu. Priorytetem jest sfinalizowanie budowy autostrady A1 do Pyrzowic i myślę niekoniecznie autostrady, ale np. Drogi Ekspresowej do Tuszyna, to dałoby znakomite skomunikowanie drogowe Częstochowy z północą i południem Polski i nie tylko, bo Europy też. Byłoby to świetnym uzupełnieniem poprawionej komunikacji kolejowej. A droga ekspresowa nie „odcinałaby” dostępu dla gmin, przez które będzie przebiegać (warto zauważyć, iż decyzje o budowie tych dróg już zapadły z odpowiednimi terminami!).
Ponadto działania na rzecz utworzenia Uniwersytetu Częstochowskiego, choć to zależy przede wszystkim od władz AJD, a wiem że pracują nad tym i są blisko sukcesu, na pewno warto w tym pomóc. I wreszcie pomoc w szukaniu inwestorów, którzy będą chcieli wybudować fabryki, zakłady w SSE. Myślę że ten ostatni punkt jest bardzo ważny, bo tylko miejsca pracy mogą zatrzymać ucieczkę młodych mieszkańców Częstochowy.

W następnym numerze opublikujemy wypowiedź kolejnego parlamentarzysty.

Udostępnij:

1 Komentarz

  • Anonim

    Nie oceniam Pana Posła ,ale wreszcie rozprawił się z tym słynnym “ja załatwiłem” użyawnym przez jego koleżanki. Słusznie stwierdził,że w Państwie gdzie działają sprawnie organy władzy słowo “załatwiłam” nie powinno być używane przez przedstawiciela żadnej władzy.

  • Anonim

    Nie oceniam Pana Posła ,ale wreszcie rozprawił się z tym słynnym “ja załatwiłem” użyawnym przez jego koleżanki. Słusznie stwierdził,że w Państwie gdzie działają sprawnie organy władzy słowo “załatwiłam” nie powinno być używane przez przedstawiciela żadnej władzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content