Od dziś (1 marca 2017) skarbówki, jako takie, przestają istnieć. Połączone zostały urzędy i izby skarbowe, urzędy i izby celne oraz urzędy kontroli skarbowej. W ich miejsce wchodzi Krajowa Administracja Skarbowa. Od dziś obowiązują też nowe rodzaje kontroli. A wszystko za sprawą ustawy o Krajowej Administracji Podatkowej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1947 ze zm.) i ustawy ją wprowadzającej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1948 ze zm.). Zapewne z najbliższej przyszłości zmiany będą odczuwalne, ale dziś petent częstochowskiego fiskusa mógł odnieść wrażenie, że wszystko jest po staremu: „Dzień dobry. II Urząd Skarbowy w Częstochowie…”.
Nie ma już oddzielnych urzędów skarbowych, celnych i kontroli skarbowej oraz izb skarbowych i celnych. Teraz działają Izby Administracji Skarbowej (IAS), którym podlegają urzędy skarbowe i urzędy celno-skarbowe. Połączenie organów – zdaniem rządu – ma usprawnić działanie fiskusa zarówno jeżeli chodzi o obsługę podatnika, jak i walkę z wyłudzeniami podatkowymi.
Kontrole po nowemu
Nie koniec zmian. Od 1 marca funkcjonować będą dwa rodzaje kontroli. Pierwsza – odbywała się będzie na dotychczasowych zasadach. Drugim rodzajem będzie kontrola celno-skarbowa, którą będą wykonywać zarówno pracownicy KAS, jak i funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej. Ich uprawnienia wykraczają poza kompetencje dotychczasowych inspektorów kontroli skarbowej i celników. Będzie to tzw. kontrola twarda, która ma wykryć oszustwa, powodujące duży uszczerbek w finansach publicznych, w tym wyłudzenia podatku VAT. Kontrolowani nie będą wcześniej powiadamiani o kontroli. W niektórych przypadkach wystarczy tylko okazanie legitymacji służbowej – gdy istnieją podejrzenia, że podatnik nie przestrzega przepisów, a okoliczności uzasadniają tak szybkie działanie. Funkcjonariusze będą mogli sprawdzać m.in. przesyłki pocztowe oraz rodzaj paliwa w zbiornikach. Kontrole celno-skarbowe będą mogły być przeprowadzane na terenie całego kraju, a nie – jak dotychczasowe kontrole skarbowe – według właściwości miejscowej.
Kolejna zmiana dotyczy odwołań od decyzji naczelnika urzędu celno-skarbowego. Od teraz wnosi się do tego samego organu.
W razie wątpliwości podatkowych, od dziś musimy wiedzieć, gdzie pytać. Organem właściwym do wydawania interpretacji indywidualnych jest dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dotychczas byli to dyrektorzy pięciu izb skarbowych). Wnioski trzeba więc składać na adres KIS: ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub przez ePUAP na adres skrytki KIS.
Obowiązują nowe wzory formularza ORD-IN (określony w rozporządzeniu opublikowanym w Dz.U. z 2017 r. poz. 343) i wniosku wspólnego ORD-WS (Dz.U. z 2017 r. poz. 353). Opłata nadal wynosi 40 zł. Interpretacje ogólne nadal wydaje minister finansów. Od 1 marca br. o ich wydanie występuje się na nowym formularzu ORD-OG (Dz.U. z 2017 r. poz. 352). Podatnicy pod numerami: 801 055 055 lub 22 330 03 30 mogą uzyskać zarówno informację podatkową, jak i celną.
To będzie także rewolucja dla urzędników
Utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej oznacza, że dla 62 tys. osób zatrudnionych w administracji podatkowej, celnej i skarbowej nastąpią zmiany. Do końca maja 2017 roku wszyscy urzędnicy powinni spodziewać się propozycji nowych warunków pracy. Jeśli ktoś ich nie dostanie albo w ciągu 14 dni odmówi ich przyjęcia, to z końcem sierpnia br. straci etat lub wygaśnie jego stosunek służbowy. Ministerstwo Finansów szacuje, że z administracji skarbowo-celnej odejdzie około 5 proc. zatrudnionych. Na pracę w KAS nie mają co liczyć pracownicy i współpracownicy organów bezpieczeństwa PRL. Każdy urodzony przed 1 sierpnia 1972 roku, będzie musiał złożyć oświadczenie. Współpraca z komunistycznym aparatem oznacza, iż propozycji przedłużenia pracy nie otrzyma.
Krajowa Administracja Skarbowa spełni swoją rolę, jeżeli zgodnie z deklaracjami projektodawców zapewni szybszą obsługę podatników i nie tyle będzie ich za wszelką cenę karać, lecz wspierać w obowiązkach podatkowych.