Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

WĘDKARZ – Niedzielny wypad nad wartę

W pobliżu Częstochowy jest bardzo dużo miejsc, gdzie można spędzić czas wędkując i obcując z dziką przyrodą. Jeśli nie chce się łowić w tłumie, a przy niedzieli to praktycznie każdy zbiornik jest obłożony przez wędkarzy, trzeba wybrać rzekę. Tym razem wybór padł na Wartę w rejonie Ważnych Młynów, a dokładnie w okolicy sławnej „Podkowy”.

Nieduży plecak, 4 metrowa maczówka ze spławikiem 1,5 grama; 1,5 kg zanęty i oczywiście podbierak. Do tego oczywiście aparat fotograficzny. Taki ekwipunek nie sprawi nam problemów, jeśli trzeba będzie przejść wzdłuż rzeki nawet parę kilometrów. Właśnie z takim zamiarem wybrałem się w tamten rejon, by podczas spaceru zlustrować rzekę i sprawdzić jej rybostan. 

Na jakieś poważne brania nie było co liczyć, ponieważ z soboty na niedzielę przechodził deszczowy front z gwałtownym spadkiem ciśnienia. Za to taka pogoda była wręcz wymarzona do fotografii. Takie warunki atmosferyczne sprawiły również, że nie było nad wodą ludzi. Podczas wędrówki od „Podkowy” do mostu drogowego w Ważnych Młynach, spotkałem tylko trzech wędkarzy. 

Sama rzeka oczywiście przepiękna, meandrująca, z przewróconymi drzewami, zakolami i odmętami. Na szczęście jeszcze poziom wody jest w miarę wysoki, bo w miejscach (łowiłem w trzech miejscach), w których wędkowałem było: 1 przepływanka 1,8 m, zakole 3 m i 2 przepływanka 2,2 m. Kiedyś oczywiście było tam głębiej, ale niestety w ostatnich latach Warta bardzo się wypłyciła i zamuliła. Pomimo tego spokojnie jest na tym odcinku kilkanaście przyzwoitych miejsc, z których wyraźnie korzystają wędkarze. 

Co do rybostanu rzeki to muszę przyznać, że jest bardzo przyzwoicie, zaobserwowałem kilkanaście dorodnych kleni i jazi, sporo drobnicy przy brzegach. Widziałem również kilka dużych spławień najprawdopodobniej boleni. Podpytałem również wędkujących, jeden łowił na kukurydzę w odmęcie z nastawieniem na dużą płoć lub jazia. Powiedział mi, że ma na koncie w tym roku kilka 50 cm jazi, leszcza 57 cm i sporo dorodnych płoci i krąpi. Drugi wędkarz był spinningistą i gdy zapytałem jakie efekty to stwierdził, że dziś tylko 3 krótkie szczupaki, ale wczoraj trafił mu się taki 84 cm. Kolejny wędkarz łowiący na przepływankę łowił drobnicę, ale zdradził mi, że w kwietniu złowił całkiem sporo ładnych płoci i kilka świnek, ale parę kilometrów w górę rzeki w rejonie Prusicka, pochwalił się również ładnymi miętusami, które łowił jesienią. 

Na koniec trzeba się pochwalić swoimi wynikami, które jak na taką pogodę nie były tragiczne. Jak wcześniej wspominałem łowiłem w trzech miejscach i najlepsze okazało się to pierwsze, najpłytsze, w którym złowiłem 5 jelcy 20-25 cm, 4 płocie 17-24 cm, krąpia 22 cm i kilkanaście uklei. Brania miałem do czasu, gdy nie pojawił się szczupak, który kilka razy zamieszał, płosząc białą rybę. W następnych dwóch miejscach złowiłem pojedyncze płocie i kiełbie. 

***

Podsumowując niedzielne wędkowanie na Warcie było całkiem przyjemnie, bo oprócz fajnego wędkowania zrobiłem sporo super zdjęć, wysłuchałem się śpiewu ptaków, widziałem sporo dzikich zwierząt (zające, lis, sarny i szereg ptaków). Przyznaję, że naprawdę odpocząłem i polecam każdemu taki wypoczynek. 
Następny wypad będzie nad Pilicę, z którego zapewne zdam relację.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content